Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  evillincoln's Rating My Rating
1
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
I have to admit that this is my favorite movie, I'm not sure if i like what that says about me as a person (that i'm vindictive, love violence and will eat up campiness and ask for seconds, at least in movies)
2
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
3
Good Will Hunting 1997,  R)
4
Willow 1988,  PG)
Willow
I stole the baby!
5
The Shawshank Redemption 1994,  R)
6
Office Space 1999,  R)
Office Space
Excuse me, I believe you have my stapler...
7
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
A movie that was better than the book, how often does that happen?
8
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
9
Reservoir Dogs 1992,  R)
10
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
best movie I've seen in a long time. the whole thing was beautiful. also,
eff franco spain.
11
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
most quotable movie ever.
12
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
damn you Mel Gibson, for making great movies but sucking as a person.
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
14
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
15
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
16
Pulp Fiction 1994,  R)
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
I really liked the good parts of this movie - enough to be blind about the not so good parts.
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
20
The Big Lebowski 1998,  R)
21
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
movie that did the book total justice = five stars.
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
23
The Silence of the Lambs 1991,  R)
24
The Usual Suspects 1995,  R)
25
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
Who doesn't love this movie?
26
V for Vendetta 2006,  R)
27
Forrest Gump 1994,  PG-13)
28
Hamlet 1996,  PG-13)
29
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
30
American Psycho 2000,  R)
31
The 'Burbs 1989,  PG)
32
Back to the Future Part III 1990,  PG)
33
Léon (The Professional) 1994,  R)
34
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
never get involved in a land war in Asia.
35
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
lovely & convincing portrait of a quirky family, great soundtrack, extremely cathartic scenes and lots of understated humor. - rewatchablity is high.
36
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
Ray. If someone asks if you are a god, you say, "yes!"
37
Groundhog Day 1993,  PG)
38
The Neverending Story 1984,  PG)
39
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
40
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
41
Gattaca 1997,  PG-13)
42
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
I'm not sure if this deserves 5 stars, but umm David Bowie, and puppets, and Dance magic Dance ... yeah 5 stars.
43
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments