My Favorite Movies


  evilkat4425's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
GREAT movie. I'm addicted to the HP movies and books.
2
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Good, not as good as S/S.
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
My favorite HP movie so far!!!!
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Tied with POA for fave HP movie.
5
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
AWESOME!!!!!!!!!!!
6
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
My FAVE Star Wars movie. Seeing Anakin go to the dark side & become Darth Vader is WICKED COOL!!!
7
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Tied with ROTS as fave Star Wars movie.
8
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
9
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
12
Session 9 2001,  R)
Session 9
AWESOME! David Caruso is soooo HOTT in this movie!
13
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
The Transformers - The Movie
LOOOVE this movie. I cried when Optimus Prime died.
14
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
LOOOOVE this one too. It was spine tingling to hear Optimus Primes voice again!!!
15
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
One of my fave Tom Hanks movies.
16
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
17
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
Rob Zombie...Need I say More?
18
The Devil's Rejects 2005,  R)
19
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
20
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
21
The Crow 1994,  R)
The Crow
This is the only Crow movie I've watched. BRANDON LEE IS THE CROW!!!
22
The Wizard of Oz 1939,  G)
23
Black Roses 1988,  R)
Black Roses
Cheesy 80's Rock N Roll movie, but it's awesome.
24
Forrest Gump 1994,  PG-13)
25
Seven (Se7en) 1995,  R)
26
Trick or Treat 1986,  R)
Trick or Treat
Gene Simmons as a radio DJ and OZZY as a priest. Can you top that?
27
Shrek 2 2004,  PG)
28
Shrek 2001,  PG)
29
Shrek the Third 2007,  PG)
30
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
31
Harlem Nights 1989,  R)
32
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
33
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
34
Schindler's List 1993,  R)
35
Airplane! 1980,  PG)
36
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
37
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
38
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
39
Iron Eagle 1985,  PG-13)
40
Mask 1985,  PG-13)
41
Mermaids 1990,  PG-13)
42
Poltergeist II: the Other Side 1986,  PG-13)
43
Top Gun 1986,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments