My Favorite Movies


  evilAbintra's Rating My Rating
1
Shaun of the Dead 2004,  R)
2
American History X 1998,  R)
3
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
4
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
5
Evil Dead 2 1987,  R)
6
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
7
Dawn of the Dead 1978,  R)
8
Severed Ways: The Norse Discovery of America 2007,  Unrated)
Severed Ways: The Norse Discovery of America
Earth. Air. Fire. Water.

The best portrayal of Vikings in a movie that I have ever seen! The garb was completely accurate. Their attitude, life-style, beliefs, struggle with Christianity and themselves, brutal strength and will of the people... lodging and environment... it was all perfect. Blackmetal was a brilliant accompaniment, bleak and obscure; relaying the peaceful solitude of nature, mysticism, and torment... It was a serene and beautiful work of art. Nature was not only the backdrop; but the core of the work. A word of warning: the film is more like a glimpse of the past, documentary-like but not narrated... it allows you to watch them find and kill their food, defecate, create life, love, and unforgiving death. Not for someone with a weak stomach.
9
Triumph of the Will (Triumph des Willens) ,  Unrated)
10
District 9 2009,  R)
11
Ong Bak 2 2008,  R)
12
Dark City 1998,  R)
13
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments