My Favorite Movies


  EvewzFramed's Rating My Rating
1
The Mists of Avalon 2001,  Unrated)
The Mists of Avalon
AWESOME!!!! My favorite tale of King Arthur, Excalibur, Morgaine, Merlin, etc
2
Platoon 1986,  R)
3
Dogma 1999,  R)
4
Clerks 1994,  R)
5
American History X 1998,  R)
6
American Beauty 1999,  R)
7
The Silence of the Lambs 1991,  R)
8
Men of Honor 2000,  R)
9
Any Given Sunday 1999,  R)
10
The Replacements 2000,  PG-13)
11
Schindler's List 1993,  R)
12
The Shawshank Redemption 1994,  R)
13
Sleepers 1996,  R)
14
Remember the Titans 2000,  PG)
15
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
16
Clash of the Titans 1981,  PG)
17
Face/Off 1997,  R)
18
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
19
Big Daddy 1999,  PG-13)
20
Erin Brockovich 2000,  R)
21
Con Air 1997,  R)
22
Jerry Maguire 1996,  R)
23
Die Hard 1988,  R)
24
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
25
Madagascar 2005,  PG)
26
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
27
Cool Runnings 1993,  PG)
28
Grease 1978,  PG)
Grease
classic, i own it, LOVE IT!!!!!
29
Shrek 2001,  PG)
30
Rocky II 1979,  PG)
31
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
32
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
33
Hitch 2005,  PG-13)
34
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
AWESOME!!
35
The Matrix 1999,  R)
36
American Pie 1999,  R)
37
Rocky 1976,  PG)
Rocky
yo adrian!!!!
38
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
great flick
39
Billy Madison 1995,  PG-13)
40
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
41
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
42
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
43
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
44
Back to the Future 1985,  PG)
45
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
46
Men in Black II 2002,  PG-13)
47
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
48
Red Eye 2005,  PG-13)
49
Shallow Hal 2001,  PG-13)
50
The Goonies 1985,  PG)
51
The Covenant 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments