My Favorite Movies


  evestby's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
2
Apocalypse Now 1979,  R)
3
Blue Velvet 1986,  R)
4
Vertigo 1958,  PG)
5
L'Avventura (The Adventure) 1960,  Unrated)
6
The Apartment 1960,  Unrated)
7
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
8
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965,  Unrated)
9
North by Northwest 1959,  Unrated)
10
Amadeus 1984,  PG)
11
Taxi Driver 1976,  R)
12
Mulholland Drive 2001,  R)
13
Midnight Cowboy 1969,  R)
14
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
15
Jaws 1975,  PG)
16
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
18
Point Blank 1967,  Unrated)
19
Playtime (Play Time) 1967,  Unrated)
20
Boogie Nights 1997,  R)
21
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
22
Bonnie and Clyde 1967,  R)
23
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
24
M 1931,  Unrated)
25
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
26
The General 1926,  Unrated)
27
Gummo 1997,  R)
28
La Rčgle du Jeu (The Rules of the Game) 1950,  Unrated)
29
Zoolander 2001,  PG-13)
30
Unforgiven 1992,  R)
31
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
32
Pulp Fiction 1994,  R)
33
The Long Goodbye 1973,  R)
34
Blade Runner 1982,  R)
35
GoodFellas 1990,  R)
36
Evil Dead 2 1987,  R)
37
Dead Man 1995,  R)
38
Talking Heads: Stop Making Sense 1984,  PG)
39
Donnie Darko 2001,  R)
40
Aliens 1986,  R)
41
Wings of Desire 1987,  PG-13)
42
Network 1976,  R)
43
Back to the Future 1985,  PG)
44
Breathless (Ŕ bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
45
Schindler's List 1993,  R)
46
The Searchers 1956,  Unrated)
47
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
48
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
49
The Thing 1982,  R)
50
Videodrome 1983,  R)
51
The Shining 1980,  R)
52
Rushmore 1998,  R)
53
Broadcast News 1987,  R)
54
Strangers on a Train 1951,  PG)
55
RoboCop 1987,  R)
56
Paris, Texas 1983,  R)
57
Happiness 1998,  NC-17)
58
Days of Heaven 1978,  PG)
59
Fight Club 1999,  R)
60
The Graduate 1967,  PG)
61
Fargo 1996,  R)
62
Raging Bull 1980,  R)
63
Annie Hall 1977,  PG)
64
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
65
The Ice Storm 1997,  R)
66
Stalker 1979,  Unrated)
67
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
I had the opportunity to see this at a special screening two nights ago. And I needed to take the time to digest it. This is a masterpiece that never backs. It challenges you at every step. And I love that. With powerful comments on the effects of capitalism and religion, and how we as humans take advantage of each other. And Daniel Day-Lewis gives one the best performances I've ever seen. He is a ferocious monster. I was frightened and fascinated by his every second on-screen. And the ending will haunt me forever.
68
Ed Wood 1994,  R)
69
Magnolia 1999,  R)
70
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
71
City Lights 1931,  G)
72
The Exorcist 1973,  R)
73
The Big Red One 1980,  PG)
74
The Third Man 1949,  Unrated)
75
The Big Lebowski 1998,  R)
76
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
77
Jules and Jim 1962,  Unrated)
78
Do the Right Thing 1989,  R)
79
The Silence of the Lambs 1991,  R)
80
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
81
JFK 1992,  R)
82
Carrie 1976,  R)
83
Children of Men 2006,  R)
84
The King of Comedy 1983,  PG)
85
Barton Fink 1991,  R)
86
Barry Lyndon 1975,  PG)
87
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
88
Battleship Potemkin 1925,  Unrated)
89
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
90
Point Break 1991,  R)
91
Easy Rider 1969,  R)
92
The Tenant 1976,  R)
93
Dressed to Kill 1980,  R)
94
My Fair Lady 1964,  G)
95
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
96
Stranger Than Paradise 1984,  R)
97
Down by Law 1986,  R)
98
The Holy Mountain 1973,  R)
99
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
100
Fallen Angels 1995,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments