Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  EveryGirling's Rating My Rating
1
Raise Your Voice 2004,  PG)
2
A Cinderella Story 2004,  PG)
3
The Perfect Man 2005,  PG)
The Perfect Man
the best
4
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
5
She's the Man 2006,  PG-13)
6
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
it is more than great
7
Tuck Everlasting 2002,  PG)
8
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
9
She's All That 1999,  PG-13)
10
The Princess Diaries 2001,  G)
11
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
coool
12
A Walk to Remember 2002,  PG)
13
Life-Size 2000,  G)
14
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
15
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
16
Not Another Teen Movie 2001,  R)
17
Triumph of Love 2001,  PG-13)
Triumph of Love
its soo cool man
18
Aquamarine 2006,  PG)
Aquamarine
did i just give it 5 stars cause it deserves 10
19
Zoom 2006,  PG)
20
Lucky 2002,  R)
21
Eragon 2006,  PG)
22
Keith 2008,  PG-13)
Keith
grt story but director wasn['t that grt
23
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
its nice but a bit not!Its nice and lovely but the problem is that the story is babyish!
24
The Abandoned 2007,  R)
25
Click 2006,  PG-13)
26
Life or Something Like It 2002,  PG-13)
Life or Something Like It
it is so cool and the idea of the film is very original that u wont find in other films
27
Tru Confessions 2002,  Unrated)
Tru Confessions
this movie is so sweet and so touching
I think everyone must watch this
28
When in Rome 2002,  G)
When in Rome
AHHHHHHHHHHHHHHHHH!It is so cooooooool i can't even say how much
29
Center Stage 2000,  PG-13)
Center Stage
it's so coooooooooool

i luv it!!!!!
30
Becoming Jane 2007,  PG)
Becoming Jane
one of the best if not the best movie ever
31
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
32
Minyeo-neun goerowo (200 Pounds Beauty) 2006,  Unrated)
Minyeo-neun goerowo (200 Pounds Beauty)
One of the greatest movies ever- a must watch- absolutely awesome
33
A Little Princess 1995,  G)
A Little Princess
it is so touching and lovely...loved it
34
The Hole 2001,  R)
The Hole
coooool
35
Hana yori dango 1995,  Unrated)
36
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
37
Shutter 2008,  PG-13)
Shutter
one of the greatest scary movies ever, absolutely a must see
38
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
amazing
39
Jodhaa Akbar 2007,  Unrated)
40
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
This is one of the best movies ever created by human kind!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments