My Favorite Movies


  Eve84's Rating My Rating
1
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
The Chorus (Les Choristes)
i think it might possibly be my all time favourite!
2
To Be and to Have (Etre et Avoir) 2003,  Unrated)
To Be and to Have (Etre et Avoir)
soooooo sweet! love kids, wanna be a teacher so quite insightful.
3
Vampires - Los Muertos 2002,  R)
Vampires - Los Muertos
mmmmmm! Jon Bon Jovi!!
4
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Absolutely one of the best films ever!
5
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
love it, love it, love it!!!
6
BASEketball 1998,  R)
BASEketball
SUCH a funny film.
7
A Prelude to a Kiss 1992,  PG-13)
A Prelude to a Kiss
very sweet
8
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
Love this film!!!
9
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
WOW! touching film! incredible performances from entire cast.
10
A Time to Kill 1996,  R)
11
Hero 2002,  PG-13)
Hero
Amazing film! Absolutely stunning.
12
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
awww! love it!
13
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Love this film!! Its good.....gooooood :op
14
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
15
Bubble Boy 2001,  PG-13)
Bubble Boy
reeeeeeeeeeally random, but soooooooo funny!! $500!!
16
Loving You 1957,  G)
17
Ella Enchanted 2004,  PG)
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
21
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
22
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
24
The Princess Diaries 2001,  G)
25
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
26
The Truman Show 1998,  PG)
27
Forrest Gump 1994,  PG-13)
28
Dead Poets Society 1989,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments