Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  EvaSpice's Rating My Rating
1
The Evil Dead 1981,  R)
2
Feast 2006,  R)
3
Jeepers Creepers 2001,  R)
4
Hostel 2006,  R)
5
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
6
Halloween 2007,  R)
Halloween
I was skeptical about this reinvention but Rob Zombie really pulls it off well.Not only Rob comes with a good story about Michael Myers being the way he is but delivers a atmospheric vision with ultra violence and graphic atrocities.Won't make any comparisons to the original but much better than those other Halloween sequels.
7
Saw II 2005,  R)
8
Dawn of the Dead 2004,  R)
9
Cabin Fever 2002,  R)
10
Vampires 1998,  R)
11
Evil Dead 2 1987,  R)
12
Wrong Turn 2003,  R)
13
Ghost Rider 2007,  PG-13)
14
Grindhouse 2007,  R)
15
300 2007,  R)
16
Saw III 2006,  R)
17
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
18
28 Days Later 2002,  R)
19
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
20
Resident Evil 2002,  R)
21
Spider-Man 2002,  PG-13)
22
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
23
Legend 1986,  PG)
24
Hostel: Part II 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments