My Favorite Movies


  evaring's Rating My Rating
1
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Edward Norton,with the highest wisdom.
2
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
Romance with moved feelings.
3
Charlotte's Web 1973,  G)
Charlotte's Web
the story of "Some Pig".
4
Closer 2004,  R)
Closer
I luv JUDE LAW!!
5
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Just cant wait for the 4th!!!
6
The Dreamers 2003,  NC-17)
The Dreamers
Learn to be mature.
7
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) 2006,  Unrated)
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
9
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
13
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
14
The Princess Diaries 2001,  G)
15
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
16
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
17
Tais-Toi 2003,  Unrated)
18
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
19
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
20
Kikujiro 1999,  PG-13)
21
March of the Penguins 2005,  G)
22
The Silence of the Lambs 1991,  R)
23
Spider-Man 2002,  PG-13)
24
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
25
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
26
Moon to (Protégé) 2007,  R)
27
Gui si (Silk) 2006,  PG-13)
28
Sun yat fai lok (Happy Birthday) 2007,  Unrated)
29
Daai chek liu (Running on Karma) (An Intelligent Muscle Man) 2003,  Unrated)
30
Jing mo gaa ting (House of Fury) 2005,  Unrated)
31
The Butterfly Effect 2004,  R)
32
The Island 1980,  R)
33
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
34
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
35
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
36
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
37
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Not that good comparied to former ones.
38
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
39
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
40
Munich 2005,  R)
41
Kingukongu no gyakushu (King Kong Escapes)(The Revenge of King Kong) 1967,  G)
42
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
43
Miami Vice 2006,  R)
44
Lung fu moon (Dragon Tiger Gate) 2006,  Unrated)
45
Casino Royale 2006,  PG-13)
46
Basic Instinct 1992,  R)
47
Poseidon 2006,  PG-13)
48
Silent Hill 2006,  R)
49
Eight Below 2006,  PG)
50
Daisy 2006,  Unrated)
51
Seung sing (Confession of Pain) 2006,  Unrated)
52
Sad Movie 2005,  Unrated)
53
Quill: The Life of a Guide Dog 2012,  Unrated)
54
Hana to Alice (Hana & Alice) 2004,  Unrated)
55
Blue Gate Crossing (Lan se da men) 2003,  Unrated)
56
Fong juk (Exiled) 2006,  R)
57
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Awesome!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments