My Favorite Movies
| Eugene's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003, R) |
|
| 2 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 3 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 4 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 5 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 6 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 7 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 8 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 9 |
The Thin Red Line 1998, R) |
|
| 10 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 11 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 12 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 13 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 14 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 15 |
Swingers 1996, R) |
|
| 16 |
8 Mile 2002, R) |
|
| 17 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 18 |
Inception 2010, PG-13) |
|
| 19 |
Avatar 2009, PG-13) |
|
| 20 |
Gladiator 2000, R) |




















