My Favorite Movies
| etrehumain's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991, R) |
|
| 2 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG)
My favorite movie from Stanley Kubrick. He manage to direct a pretty impressive cast that had memorable lines to offer. Peter Sellers is outstanding and let's not forget every time George C. Scott appear in front of the camera, it's pure magic. Not a lot of dark comedy can be called masterpiece. This one can ! |
|
| 3 |
Delicatessen 1991, R) |
|
| 4 |
Dear Diary 1994, Unrated) |
|
| 5 |
Andrei Rublev 1966, Unrated) |
|
| 6 |
La Maman et la putain (The Mother and the Whore) 1973, Unrated) |
|
| 7 |
Stalker 1979, Unrated) |
|
| 8 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 9 |
Crash 1996, NC-17) |
|
| 10 |
Le Corbeau 1943, Unrated) |
|
| 11 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 12 |
Fitzcarraldo 1982, PG) |
|
| 13 |
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989, NC-17) |
|
| 14 |
The Shining 1980, R) |
|
| 15 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 16 |
La Grande illusion (The Grand Illusion) 1937, Unrated) |
|
| 17 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 18 |
Moloch (Molokh) 1999, Unrated) |
|
| 19 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 20 |
Hable con Ella (Talk to Her) 2002, R) |
|
| 21 |
Cache (Hidden) 2005, R) |
|
| 22 |
M 1931, Unrated) |
|
| 23 |
The Son (Le Fils) 2007, Unrated) |
|
| 24 |
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972, R) |
|
| 25 |
Il conformista (The Conformist) 1970, R) |
|
| 26 |
Songs From the Second Floor 2000, Unrated) |
|
| 27 |
Dressed to Kill 1980, R) |
|
| 28 |
Fahrenheit 451 , Unrated) |
|
| 29 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 30 |
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997, Unrated) |
|
| 31 |
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959, Unrated) |
|
| 32 |
The Killing (1956) , Unrated) |
|
| 33 |
Léolo 1993, Unrated) |
|
| 34 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 35 |
The Man Without a Past 2002, PG-13) |
|
| 36 |
The Marriage of Maria Braun 2010, Unrated) |
|
| 37 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 38 |
Repulsion 1965, Unrated) |
|
| 39 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 40 |
Modern Times 1936, G) |
|
| 41 |
L'Enfant (The Child) 2006, R) |
|
| 42 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 43 |
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979, PG) |
|
| 44 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 45 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 46 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 47 |
Nóz w Wodzie (Knife in the Water) 1962, Unrated) |
|
| 48 |
Roma, città aperta (Open City) 1945, Unrated) |
|
| 49 |
Persona 1966, Unrated) |
|
| 50 |
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965, Unrated) |
|
| 51 |
Psycho 1960, R) |
|
| 52 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 53 |
Merci Pour le Chocolat 2000, PG) |
|
| 54 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 55 |
La Regle Du Jeu (The Rules of the Game) , Unrated) |
|
| 56 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 57 |
The Seventh Seal , Unrated) |
|
| 58 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 59 |
Nuit et Brouillard (Night and Fog) 1955, Unrated) |
|
| 60 |
Un Zoo la nuit (Night Zoo) 1987, R) |
|
| 61 |
Solyaris (Solaris) 1976, PG) |
|
| 62 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 63 |
Down by Law 1986, R) |
|
| 64 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
|
| 65 |
Le Procès (The Trial) 1963, Unrated) |
|
| 66 |
Underground 1995, Unrated) |
|
| 67 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 68 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 69 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 70 |
Le Voyage dans la lune (A Trip to the Moon) 1902, Unrated) |
|
| 71 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 72 |
Battleship Potemkin 1925, Unrated) |
|
| 73 |
Dead Man 1995, R) |
|
| 74 |
8 1/2 1963, Unrated) |
|
| 75 |
The Gold Rush 1925, Unrated) |
|
| 76 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated) |
|
| 77 |
Burnt by the Sun (Utomlyonnye Solntsem) 1994, R) |
|
| 78 |
Fargo 1996, R) |
|
| 79 |
L'année dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) 1961, Unrated) |
|
| 80 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948, Unrated) |
|
| 81 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 82 |
Apocalypse Now 1979, R)
Bien de l'encre a coulé sur ce film, bien de la pellicule aussi. Le tournage de ce voyage en enfer est désormais aussi célèbre que le film lui-même. L'excès et la démesure résument assez bien l'ambiance qu'il y avait sur les plateaux de Coppola. L'équipe a dû souffrir pour pouvoir nous offrir une des plus grandes fresques du cinéma, un film au-delà des conventions, au-delà du simple film de guerre. APOCALYSPE NOW renouvelle un genre usé et lui redonne un nouveau souffle. La folie habite beaucoup de personnages et prouve que durant la guerre on peut y laisser autre chose que sa peau, on peut aussi y laisser son âme. Oeuvre majeure, témoin d'une époque, preuve de l'absurdité humaine. |
|
| 83 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 84 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 85 |
Under the Olive Trees (Zire darakhatan zeyton) (Through the Olive Trees) 1994, G) |
|
| 86 |
Gerry 2002, R) |
|
| 87 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 88 |
The Eighth Day (Le Huitième Jour) 1996, Unrated) |
|
| 89 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 90 |
Keane 2004, R) |
|
| 91 |
Any Way the Wind Blows 2003, Unrated) |
|
| 92 |
Solntse (The Sun) 2005, Unrated) |
|
| 93 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 94 |
The Fountain 2006, PG-13) |
|
| 95 |
Les Bons débarras (Good Riddance) 1981, R) |
|
| 96 |
Buffet froid (Cold Cuts) 1979, R) |
|
| 97 |
Mon Oncle d'Amérique 1980, PG) |
|
| 98 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 99 |
71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls (71 Fragments of a Chronology of Chance) 1994, Unrated) |
|
| 100 |
Bande à part (Band of Outsiders) 1964, Unrated) |
|
| 101 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 102 |
Gummo 1997, R)
Harmony, that's a beautiful first name but Korine doesn't rime with fine. This film prove that Mister Korine is someone to follow carefully. Everything he touch is bless with a strange beauty. Not for everyone but those who can find poetry in the little and dark places will love this strange little film call Gummo. He made beauty with ugliness. Gorgeous ! |
|
| 103 |
La Neuvaine 2005, Unrated) |
|
| 104 |
Russian Ark 2002, Unrated) |
|
| 105 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 106 |
Mémoires affectives 2004, Unrated) |
|
| 107 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 108 |
The Man Who Would Be King 1975, PG) |
|
| 109 |
Love and Death 1975, PG) |
|
| 110 |
L'Eclisse 1962, Unrated) |












































































































