My Favorite Movies
My top 10!
| Estra1974's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Core 2003, PG-13) |
|
| 2 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 3 |
Fly Away Home 1996, PG)
I love this movie so much. Amy's geese are just so cute, and I love how she flies them south for the winter rather than keep them locked up in the barn on her farm. Anna Paquin is a New Zealander, like me, but I don't think that's the reason why I like her. I really prefer American actors, and Anna's acting is right up there with the best of them. |
|
| 4 |
Peter Pan 2003, PG) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 6 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 7 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 8 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 9 |
Animal Farm 1999, PG) |
|
| 10 |
Junior 1994, PG-13) |










