My Favorite Movies


  estibich's Rating My Rating
1
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
2
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
My favourite Miyazaki film. As with all his films, this movie is a delight to watch for children and adults.
3
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
4
Chungking Express 1994,  PG-13)
5
Hero 2002,  PG-13)
6
Faust 1994,  Unrated)
Faust
Utterly bizarre.
7
Human Nature 2001,  R)
8
Gosford Park 2001,  R)
9
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
Getting tired of watching The Dark Crystal is like getting tired of breathing. I loved this movie as a child and will continue loving it forever. It's like all my childhood fantasies and nightmares twined up into one amazing film.
10
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
Ghost in the Shell 2 - Innocence
Stunning.
11
Prospero's Books 1991,  R)
12
M 1931,  Unrated)
13
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo)
This movie scared the bejeezus outta me. I actually didn't sleep afterwards. And I'm not easily scared.
14
The Last Unicorn 1982,  G)
15
Il portiere di notte (The Night Porter) 1974,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments