My Favorite Movies


  1. esthree03
  2. jeSsA

Give list a short description

  esthree03's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
where everything began...
if this movie hadn't been as perfect as it was, i wouldn't watch the sequels. i wouldn't be such a huge fan of the Pirates of the Caribbean trilogy.
everything in this movie is just so great.
johnny depp did an awesome job as jack sparrow!!
definitely a movie worth watching.
the story is just so good.

at first i didn't wanna watch it because i thought it was going to be an epic kind of movie but it turned out i was wrong.
it was far from being as serious as i expected it to be. it was funny and cool at the same time.

pirates rocks!!!
2
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
it's amazing how spiderman just kept getting better in evey sequel.
loved spiderman since the first movie.
the story was very good. after struggling between being a normal human and being a superhero in the second movie he now faces other problems in the third movie, his friendship, pride and revenge.
it was good that in the end harry used his powers to help peter. just sad that he died.

i'm just kind of disappointed on how the story of sandman ended. was he able to help her daughter? and why was he indestructible? does that make him stronger than spiderman?

anyway, i still loved the movie as well as the 1st and 2nd.
3
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
i think every cheerleading squad in the planet have seen this movie. even i am not a cheerleader and i've watched it like a thousand times. it is just so awesome. all the routines were great and the cheers were fun.
i know that people who hate cheerleaders would probably hate this movie too but i think because of this movie, those people can understand more what cheerleading really is all about.

i totally loved this movie. and i never get tired of watching it.
i was just disappointed though that the Toros didn't win. for me, their routine was the best. but i still enjoyed it!
4
Center Stage 2000,  PG-13)
Center Stage
best ballet i've ever seen..
i just love this movie so much..!! i've watched it like a thousand times..!! so beautiful...
and the story was also very good...
it was so real.. it showed different problems of different people trying to do well in the dancing industry...
it's really inspiring and entertaining..!!
5
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
very entertaining..!!
and with amanda bynes in it, you can always expect some great humor.
she was not only funny but she looked really pretty too.
i loved the story. i would recommend the girls to watch this movie with their dads.
it will surely touch your hearts and make you appreciate your dad much more.

another beautiful thing about this movie was of course oliver james..!! handsome and a very good singer too..!! loved his songs in this movie.
6
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
so fetch..!!!
the perfect movie about high school...
i loved this movie... it showed the number one issue among high school students - cliques..
i bet the reason why teenagers like this movie is because it was so real and everyone can relate to it..
awesome job..!! it's real, it's funny and it's inspiring...
7
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
as expected, the movie was very good..!!
the effects were cool and the actors did their characters very well..!! especially bellatrix lestrange.. i just love her...

knowing that the book was really long, you can't expect everything to be in the movie. but some things were just really not made clear in the film...
i advise people to read the books because the movie is just not really detailed...
some important points were missed and explanations were lacking...
8
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
nicely done..!!!
the movie is not just suspense but it has a very good story...
it never gets boring. i mean the beginning was drama, then it gets funny then romantic. and of course in most parts you get horrified..
Shia LaBeouf is such a great actor too...

there are just some little things that were not made clear in the movie..
like the reason why that guy (the neighbor) kills those girls and why only those with red hair.. things like that...
but anyway, it was a really good movie..
loved it..!!!
9
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
after seeing how Bring It On Again was so disappointing, i never really thought they would make another Bring It On movie.
i was glad that this movie was really good.!!

ok, i know the routines are nowhere compared to the first movie. nothing really beats the original bring it on.
what makes this movie great is its story.
and the script was so witty. (loved all the girls' attitude and characters)
it's a great making up for the disappointment the second movie gave.
10
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
wow..!! Jenna and Channing can really dance.
this movie is fantastic.
the story and the choreography was great.
i love how they mixed hip-hop and ballet with a little jazz figures. most of the time when you mix ballet with hip-hop it looks kind of awkward but the way they did it in this movie was just amazing.
11
The Cutting Edge 1992,  PG)
The Cutting Edge
the story was very predictable.
but the actors just did it so well that you enjoy every scene. D.B. Sweeney and Moira Kelly are really great.
even if i can tell what was going to happen next, i still enjoyed watching the movie.
it was a good one. really entertaining..!!
12
Drumline 2002,  PG-13)
Drumline
the performances in this movie just really amazed me.
the music and the choreography was spectacular!! i've never seen anything as good. every performance... wow!!!

if you love marching bands, you should see this movie. it will surely entertain you.
13
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
i enjoyed watching girl power throughout this whole movie.
it's really funny how they try everything they could think of to get even with John Tucker.

the ending was just not what i hoped it would be. it was like they didn't know how to finish the story so they just did the first thing they could think of. i'm just saying it could have been better.

but anyway, i loved the movie.
14
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
there's a lot of humor in this movie.
as usual, amanda did great and channing tatum was good too.
i've watched this movie like a hundred times already because i just can't get enough of it.
it always makes me laugh.
i think every girl will enjoy watching this movie.
15
The Perfect Man 2005,  PG)
The Perfect Man
i loved this movie.

ok, i admit it. it's kind of cheezy and not so realistic (because of the part where they always move whenever their mom got dumped) but the message of the movie is really nice.
i loved the part when it was now hilary who wanted to move and their mother realized that she wasn't setting a good example for her daughters.
"New people are only new for a day. After that, they're just people. They will excite you, disappoint you, and they may even scare you. ...you must learn how let people in."
i love this line. it really explained the main message of the story.

i also love hilary in this movie. she's very pretty and i loved her laptop! wish i had one just like hers in the movie.
16
Freaky Friday 2003,  PG)
Freaky Friday
very inspiring movie...
every mom and daughter can surely relate to this movie..
curtis and lohan are really great actors.. they did their parts really well... very convincing that they weren't in their own bodies...!!
17
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
melanie (reese) is really lucky because both guys love her so much and both guys are very sweet...
a very nice story..
it's funny and touching at the same time...
18
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
soooooo beautiful..!!
i didn't expect that mandy moore was this good in acting... fantastic job..!!

i haven't read the book but i would have to say Nicholas Sparks wrote a really inspiring and heart-warming story... and the way mandy and shane made it come to life was just perfect..!!
it almost made me cry.. and i'm not really an emotional person... but this movie just touched my heart...
definitely one of my favorites..!!
19
If Only 2004,  PG-13)
If Only
this movie is really very touching.
it makes you think about your loved ones and if you have treated them right.
sometimes we love someone very much but we just take them for granted. we expect that they would just understand because we know that they love us and they WILL try to understand.

this movie tells us what we often fail to care --- time.
what if the person we love has less time left to be there beside you?
would you want them to leave just knowing that you love them and haven't even felt it?

there's a really beautiful lesson that you can get from the story.
you can't control time but you can make the most out of it.
20
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
as expected, this movie is awesome..!!!
i love every part of it.. the story, the music, the dancing, the cast...
i'd have to say it's one of my favorite musical movies...

nikki blonsky did a really great job as the lead... love her voice..
and zac efron was cute..!!!
as expected, queen latifah is just great with musicals..
one thing that you gotta see in this movie is john travolta..!! i mean, he played the role of the fat mother of nikki..!! LOL!
and i just love seeing amanda bynes sing..!!!

if you are into musicals and that you love to see great actors in one movie, then this definitely is a must-see..!!!
21
Camp 2003,  PG-13)
Camp
if you love the musical-theater, then this movie is definitely for you.
the story may not be that interesting but the musical numbers are a lot of fun.
some classical numbers from old musicals like the company, dream girls and many more were performed. they also had original compositions too which were very good. i'm sure fans of musicals will enjoy this movie.
22
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
i loved the way they turned this musical into a movie...!!
even if it was on the big screen, they still maintained to make the performances like the ones on stage..!! which is awesome..
most musical films fail to do this.. they make it look more like a movie and lose the essence of a musical.

i loved all the performances..!!
there was no dull moment in the movie and i enjoyed every part of it...
this movie is definitely one of my favorites ever..!!
23
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
i loved this movie..!!

at first i wasn't interested because i didn't think that keanu and sandra would have chemistry but when i saw the trailer, i was really intrigued by the idea that they were two years apart and they somehow had communication through their mailbox...

i know it's not realistic.. it didn't work for me at first but then when i watched the movie, i really loved it..!!
it's so sweet and romantic...
24
The Invasion 2007,  PG-13)
The Invasion
in my opinion, this movie is a lot like 'i am legend'...
even though most critics had bad reviews for this movie, i'd have to admit, i liked it...
it's creepy and thrilling. and compared to 'i am legend', for me it had more suspense...
there are certain parts in the movie where it gets too dragging and the plot is predictable but it didn't stop me from enjoying the film. besides, nicole kidman did a great performance in the movie. her acting really made you feel like you were in her place.
25
The Parent Trap 1998,  PG)
The Parent Trap
i was like 8 years old when we rented this movie from a video shop and i just immediately fell in love with lindsay lohan. she was such a great actress at her young age.
i watched the movie like 3 times before we returned it to the shop the next day. i even memorized the script. haha..!!

this movie is just perfect for the whole family to watch. truly entertaining and funny.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments