My Favorite Movies


  1. estel9
  2. Patti

Just like the title says folks!

  estel9's Rating My Rating
1
That's Entertainment 1974,  G)
That's Entertainment
101 on MGM's greatest musicals.
2
That's Entertainment 2 1976,  G)
That's Entertainment 2
Awesome becuase Fred Astaire and Gene Kelly hosts it.
3
Shall We Dance 1937,  Unrated)
Shall We Dance
There were so many things that could go wrong (and some that did go wrong) with Peter Peters and Linda Keene's plan. One of the most memorable things I took away from this movie was the dancing on skates. Ginger looked a bit uncomfortable though but Fred really looked like he enjoyed it.
4
Broadway Melody of 1940 1940,  Unrated)
Broadway Melody of 1940
My favourite part was the dancing at the end of the movie.
5
Silk Stockings 1957,  Unrated)
Silk Stockings
The very first Fred Astaire movie I ever saw! Favorite Song: I Wanna Be A dancing Man
6
Follow the Fleet 1936,  Unrated)
Follow the Fleet
It's Irving Berlin for crying out loud! The songs are really awesome and I loved the 'Let Yourself Go' duet of Fred and Ginger. I also loved 'I'm Putting All My Eggs In One Basket' but I'm the type who loves sad songs so my favorite was definitely 'Let's Face The Music And Dance'. I also found that this song was featured in 'Meet Joe Black' so that was fun.
7
Royal Wedding 1951,  PG)
Royal Wedding
My favorite part was Fred dancing on the ceiling and walls!
8
The Band Wagon 1953,  Unrated)
The Band Wagon
Probably my most favorite Fred Astaire movie that didn't have his famous partner, Ginger Rogers, in it. Favorite song: The Triplets
9
Singin' in the Rain 1952,  G)
10
De-Lovely 2004,  PG-13)
De-Lovely
Favorite Song: Night and Day
11
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
12
The Negotiator 1998,  R)
13
K-PAX 2001,  PG-13)
14
L.A. Confidential 1997,  R)
15
The Ref 1994,  R)
16
The Life of David Gale 2003,  R)
17
A Bug's Life 1998,  G)
18
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
I saw it today and I was so inspired and impacted. Sam Jackson is the only one who can play this role and this is the best MTV movie ever made!
19
Albino Alligator 1996,  R)
20
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
JUST SEE IT!!!
21
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I am such a Johnny Depp fan that this is on top of my list!
22
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
Come on! It's Johnny Depp for crying out loud!
23
Sleepy Hollow 1999,  R)
24
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
I like that they inserted a back story to Wonka's life.
25
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Great but I predicted the ending pretty quickly.
26
Chocolat 2000,  PG-13)
27
The Polar Express 2004,  G)
28
Cast Away 2000,  PG-13)
29
You've Got Mail 1998,  PG)
30
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
31
The Green Mile 1999,  R)
32
Toy Story 1995,  G)
33
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
34
The Terminal 2004,  PG-13)
35
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
I just loved it. It may be cheesy and strange in places but to me it was just right. I love the theme that John Williams wrote for it.
36
Road to Perdition 2002,  R)
37
Apollo 13 1995,  PG)
38
The American President 1995,  PG-13)
39
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
I love all three!
40
Greedy 1994,  PG-13)
41
Shall We Dance 2004,  PG-13)
42
King David 1985,  PG-13)
43
Autumn in New York 2000,  PG-13)
44
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
OH MY GOSH! This movie was absolutely killer! It was better that the second one and it's probably better than the first. I just didn't like the fact that they made so many changes that it seems hopeless for an X-MEN 4.
45
Misery 1990,  R)
Misery
This movie was so dark and scary that I cried! Yes folks, CRIED! I was so traumatised by one scene but I liked the way that they made it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments