My Favorite Movies


  essii's Rating My Rating
1
Ed Wood 1994,  R)
2
Dead Man 1995,  R)
3
21 Grams 2003,  R)
4
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
5
Snatch 2001,  R)
6
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
7
Layer Cake 2004,  R)
8
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
9
American History X 1998,  R)
10
Gladiator 2000,  R)
11
The Libertine 2004,  R)
12
Donnie Brasco 1997,  R)
13
Traffic 2000,  R)
14
The Wizard of Oz 1939,  G)
15
Finding Neverland 2004,  PG)
16
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Words are too small to describe it. The film is too stunning, too beautiful, too full of feeling. Simply heart-stopping.
17
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
18
Sleepy Hollow 1999,  R)
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
20
Arizona Dream 1993,  R)
21
My Neighbor Totoro 1988,  G)
22
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
23
Moon 2009,  R)
Moon
Absolutely astounding, undoubtedly the best moving picture made in recent years. Moon, the debut film from director Duncan Jones, is a masterfully eerie, moving, funny, humane, gripping and intelligent indie sci-fi film. Sam Rockwell's multilayered performance is exceptional. The less you know about the plot in advance, the better.
24
Forrest Gump 1994,  PG-13)
25
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Saw it... LOVED it! ---- I'm really looking forward to seeing this. I wasn't exactly thrilled when I first heard Daniel Craig was going to be the new Bond. I guess it was because I had a completely different picture in my head, but the more I have seen him in many interviews, the more intrigued I've become. I never liked Pierce Brosnan as Bond, he was too cartoonish and the movies were a bit ridiculous. I've heard this one's pretty dark, so I'm excited about that.
26
Wonder Boys 2000,  R)
27
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Eerie, gorgeous, dark. Pitt's subtle performance with quiet menace is a wonder to watch. Also, Casey Affleck pretty much blew my mind with his intense and creepy take on Robert Ford. However, the movie was a little too slow paced and I've seen a few Jesse James documentaries that were more intriguing than this film. That's what took away the one final star. Nevertheless, this one's still a captivating story of the mystery that is Jesse James.
28
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
29
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
30
Robin Hood 1973,  G)
31
Memento 2000,  R)
32
Frost/Nixon 2008,  R)
Frost/Nixon
Suspenseful, elegant, clever, funny, charming, playful, emotionally engaging. Simply exceptional in all areas of brilliant film-making.
33
The Lion King 1994,  G)
34
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
Confessions of a Dangerous Mind
Masterful and hypnotic blend of film noir, black humour and surrealism. Impressive directorial debut by Clooney! He really understands the essence of Kaufman's nuanced script. And you know, Sam Rockwell. What can one say about him? He's too talented and too cool for words.

Also, the film probably has the funniest cameo scene ever.
35
Walk the Line 2005,  PG-13)
36
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
37
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
38
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
39
Secret Window 2004,  PG-13)
40
Ice Age 2002,  PG)
41
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
42
The Woodsman 2004,  R)
43
Zodiac 2007,  R)
44
Matchstick Men 2003,  PG-13)
45
Finding Nemo 2003,  G)
46
Love Actually 2003,  R)
47
The Station Agent 2003,  R)
48
Road to Perdition 2002,  R)
49
The Secret of NIMH 1982,  G)
50
Mary Poppins 1964,  G)
51
Fight Club 1999,  R)
52
The Kid 1921,  Unrated)
53
The Gold Rush 1925,  Unrated)
54
Modern Times 1936,  G)
55
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
56
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
57
Aladdin 1992,  G)
58
The Shawshank Redemption 1994,  R)
59
The Snowman 1982,  Unrated)
60
Back to the Future 1985,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments