My Favorite Movies
| essence4u's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
What's Love Got To Do With It? 1993, R) |
|
| 2 |
Waiting to Exhale 1995, R) |
|
| 3 |
Next Friday 2000, R) |
|
| 4 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 5 |
A Family Thing 1996, PG-13) |
|
| 6 |
Boesman & Lena 2000, Unrated) |
|
| 7 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 8 |
Predator 1987, R) |
|
| 9 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 10 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 11 |
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003, R) |
|
| 12 |
Why Do Fools Fall In Love 1998, R) |
|
| 13 |
Monster's Ball 2001, R) |
|
| 14 |
Dead Presidents 1995, R) |
|
| 15 |
Friday 1995, R) |
|
| 16 |
Dawn of the Dead 2004, R) |
|
| 17 |
Mo' Better Blues 1990, R) |
|
| 18 |
Stephen King's The Stand 2000, Unrated) |


















