My Favorite Movies
| esiabc's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Heat 1995, R) |
|
| 2 |
Last Tango in Paris 1972, NC-17) |
|
| 3 |
The Postman Always Rings Twice 1981, PG) |
|
| 4 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 5 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 6 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 7 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 8 |
The Straight Story 1999, G) |
|
| 9 |
Sin City 2005, R) |
|
| 10 |
Unfaithful 2002, R) |
|
| 11 |
Professione: reporter (The Passenger) 1995, PG-13) |
|
| 12 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 13 |
Ronin 1998, R) |
|
| 14 |
Papillon 1973, PG) |
|
| 15 |
Bringing Out the Dead 1999, R) |
|
| 16 |
Ran 1985, R) |
















