My Favorite Movies
| Esfandiaar's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 2 |
Adaptation 2002, R) |
|
| 3 |
Match Point 2005, R) |
|
| 4 |
The Hours 2002, PG-13) |
|
| 5 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 6 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 7 |
Unfaithful 2002, R) |
|
| 8 |
The Dreamers 2003, NC-17) |
|
| 9 |
My Own Private Idaho 1991, R) |
|
| 10 |
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002, R) |
|
| 11 |
Gia 1998, R) |
|
| 12 |
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004, R) |
|
| 13 |
The Tree of Life 2011, PG-13) |













