My Favorite Movies


  escapedbread's Rating My Rating
1
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
Hells yeah one of my favorite movies of all time I could watch it repeatedly & still enjoy every minute.
"Damn the Man Save the Empire!"
2
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
Such a good movie, words can't describe
3
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Such a powerful movie!
4
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
Homeward Bound - The Incredible Journey
Another great movie aside from Milo & Otis this is my favorite live animal movie. The thing that I like about Homeward Bound is how friendship is depicted, although at times the three leads don't agree or get along they still step up when needed to help out a friend.
5
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
The first one had funnier moments but When Nature Calls is still a classic.
6
Memento 2000,  R)
Memento
Wow!
7
Dragonheart 1986,  PG-13)
Dragonheart
Fan-Frickintastic!! Such an awesome movie.
8
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Classic!
9
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Great movie!
10
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
Only one word could describe Dazed & Confused...Epic!
11
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
I love this movie, Dori is my idol; I can't think of a better person for Dori than Ellen she's a hoot and a half.
12
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story) 1986,  G)
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story)
Loved it growing up & still do it shows a great example of true friendship.
13
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Frickin Hilarious it's been awhile since I laughed as hard as I did while watching this movie. Amanda Bynes is a great comedic actress.
14
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
One of my top ten
15
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Christian Bale is hands down the best Batman! Awesome movie!
16
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
I really enjoyed this movie, it was funny as hell & still managed to have some serious issues throughout. Little Miss Sunshine is now one of my top ten movies.
17
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
One of my top ten
18
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
X-Men kick ass but you already knew that, it lost half a star cause there was no Gambit.
19
Hustle & Flow 2004,  R)
Hustle & Flow
A strong cast with exceptional performances from all. The soundtrack is a must have.
20
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Boo Yah! Such a good movie!
21
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie
Ninja Turtles are the shiznit!
22
Underworld 2003,  R)
Underworld
Kate Beckinsale decked out in leather Yes please!
23
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
Frickin Hilarous!
24
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
WOW!
It kept me guessing all the way to the end & still managed to keep it riveting & not too confusing.
25
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
I was reluctant to watch this movie but it proved me wrong in the end.
26
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Superb & Fucked up
27
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
My favorite of the series.
28
The Replacements 2000,  PG-13)
The Replacements
One of my favourite football movies.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments