Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  erwinargh's Rating My Rating
1
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
awesome ideas and great humor too
2
Back to the Future Part II 1989,  PG)
3
Back to the Future Part III 1990,  PG)
4
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
how long exactly does he trapped in that one day? thousand of years? WOW!!!!!
5
Frequency 2000,  PG-13)
Frequency
talk with someone from the past? COOL!
6
Somewhere in Time 1980,  PG)
Somewhere in Time
the power of love
7
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
8
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
9
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
a classic! REALLY
10
Crimson Tide 1995,  R)
11
The Hunt for Red October 1990,  PG)
12
Die Hard 1988,  R)
13
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
14
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
15
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
wow!
16
Speed 1994,  R)
17
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
super awesome!
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
mind blowing
19
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
20
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
great story, unbelievable scpecial effects, great art direction, a must see and own
21
Dark City 1998,  R)
Dark City
nice twist
22
Galaxy Quest 1999,  PG)
Galaxy Quest
can't stop loughing
23
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
depressed in some fun way
24
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
Lol
25
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
nuff laughing
26
History of the World -- Part I 1981,  R)
History of the World -- Part I
sooo god damn funny!
27
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
Star Trek IV - The Voyage Home
just hilarious
28
Enemy Mine 1985,  PG-13)
Enemy Mine
cool update from the original movie
29
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
awesome!
30
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
great twist
31
The Hidden 1987,  R)
The Hidden
great action and twist!!!!
32
Alien 1979,  R)
Alien
i'm actually terrified watching this movie
33
Aliens 1986,  R)
Aliens
Marine rocks!
34
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
35
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
might be the coolest Bond ever!
36
True Lies 1994,  R)
37
Predator 1987,  R)
Predator
AWESOME!!!!!
38
Last Action Hero 1993,  PG-13)
Last Action Hero
Loved the idea, I just wondering why it was flopped back then...
39
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
Special Effects kinda lame though
40
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
now they are talking!
41
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
Never tired of it!
42
The Abyss 1989,  PG-13)
The Abyss
nice
43
Akira 1988,  R)
Akira
whoaaa
44
Ghost in the Shell 1996,  R)
Ghost in the Shell
cool
45
Jin-Roh - The Wolf Brigade 1998,  R)
Jin-Roh - The Wolf Brigade
painstakingly animated
46
Neon Genesis Evangelion - Platinum: The Complete Collection 2005,  G)
Neon Genesis Evangelion - Platinum: The Complete Collection
you've just gone crazy watching this crazy movie!
47
Memories 1995,  PG-13)
Memories
great animation and design
48
Metropolis (Metoroporisu) 2001,  PG-13)
Metropolis (Metoroporisu)
the details, unbelievable!
49
Tokyo Godfathers 2003,  PG-13)
Tokyo Godfathers
only looks good in animation
50
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
what a masterpiece!
51
Castle in the Sky 1989,  PG)
52
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
Kiki's Delivery Service
another masterpiece from Hayao Miyazaki
53
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992,  PG)
54
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
he's done it again!
55
The Iron Giant 1999,  PG)
The Iron Giant
Brad Bird's masterpiece
56
Tarzan 1999,  G)
Tarzan
WOW!
57
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
Sooo Funny, great design and greatly animated!
58
The Jungle Book 1967,  G)
The Jungle Book
A Classic!
59
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
60
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
the style, GOD! so greaaat!
61
Bambi 1942,  G)
Bambi
Is it a cartoon movie?
62
The Sword in the Stone 1963,  G)
63
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
nicely done!
64
The Land Before Time 1988,  G)
The Land Before Time
dear to my heart
65
An American Tail 1986,  G)
An American Tail
awwwww....
66
Unbreakable 2000,  PG-13)
Unbreakable
Shyamalan takes on comic books superheroes, awesooome
67
Blade 1998,  R)
Blade
one of the best comic adaptation
68
The Crow 1994,  R)
The Crow
again, one of the best comic book adaptation
69
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
the best comic book superhero i've ever seen
70
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
coool
71
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
72
Superman 1978,  PG)
Superman
Classic superhero movie!
73
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
great effects, Brandon is good for the role
74
Batman 1989,  PG-13)
Batman
it would be great if Batman could turn his head from side to side
75
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
He still looks stiff after all of these years, unbelievable
76
Mystery Men 1999,  PG-13)
77
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
cool effects for that time period
78
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
nuff said
79
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
Behind Enemy Lines
cool editing
80
Enemy at the Gates 2001,  R)
Enemy at the Gates
i love sniper
81
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
great action movie
82
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
cool
83
The Rock 1996,  R)
The Rock
whoaaaa... quite a roller coaster ride!
84
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
nyah, nyah
85
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior
Maaan, just blow my socks off watching this movie!
86
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
i'm speechless
87
Toy Story 1995,  G)
88
Toy Story 2 1999,  G)
89
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
what an idea!
90
Monsters, Inc. 2001,  G)
91
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
the hard work, the passion and the creative genius all merged into one
92
Zoolander 2001,  PG-13)
93
Liar Liar 1997,  PG-13)
94
Forrest Gump 1994,  PG-13)
95
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
96
Powder 1995,  PG-13)
97
Flight of the Navigator 1986,  PG)
Flight of the Navigator
great effects of that time
98
Short Circuit 1986,  PG)
Short Circuit
fun, heart warming entertainnment
99
*batteries not included 1987,  PG)
*batteries not included
touching, modern fairy tale
100
Young Sherlock Holmes 1985,  PG-13)
Young Sherlock Holmes
first CG work ever done in a movie!
101
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
every kids dreams
102
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
great camaraderie, very inspiring
103
Millions 2004,  PG)
Millions
another great modern fairy tale
104
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
You'll just gonna love it!
105
Ladyhawke 1985,  PG-13)
Ladyhawke
A lovely fairy tale romance.
106
Legend 1986,  PG)
Legend
Ridley Scott's take on fairy tale! Great design for the Darkness, you wouldn't believe whose the actor behind that heavy make up!
107
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
one of the coolest cowboy movie i ever seen
108
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
hilarious
109
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
pow, bang
110
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
Kevin Costner really nailed it!
111
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
Al Pacino here IS the Satan himself!
112
Heat 1995,  R)
Heat
love every second of it!
113
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
The Thomas Crown Affair
Pierce Brosnan IS the king of suave
114
Sneakers 1992,  PG-13)
Sneakers
if you work as a team, then this is the inspiration you need
115
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
As Good As It Gets
just great, nuff said
116
Great Expectations 1998,  R)
Great Expectations
so great, it does exceeding my 'too high' expectations!
117
The English Patient 1996,  R)
The English Patient
beautifully heart breaking
118
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
whoooa
119
Threesome 1994,  R)
Threesome
cool, sexy and fun!
120
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
Signs are everywhere, you just have to find it, and yes! I don't believe in coincidence
121
The Dark Knight 2008,  PG-13)
122
Iron Man 2008,  PG-13)
123
Juno 2007,  PG-13)
124
Pineapple Express 2008,  R)
125
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
126
Taken 2008,  PG-13)
127
Ratatouille 2007,  G)
128
WALL-E 2008,  G)
129
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
130
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
131
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
132
Speed Racer 2008,  PG)
133
Star Trek 2009,  PG-13)
134
Watchmen 2009,  R)
135
District 9 2009,  R)
136
Le Grand Voyage 2004,  Unrated)
137
Once 2007,  R)
138
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
139
Los Cronocrímenes (Timecrimes) 2007,  R)
140
Stardust 2007,  PG-13)
141
Enchanted 2007,  PG)
142
Ponyo 2008,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments