My Favorite Movies
| ervind58's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Brave One 2007, R) |
|
| 2 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008, PG-13) |
|
| 3 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 4 |
Air Force One 1997, R) |
|
| 5 |
At First Sight 1999, PG-13) |
|
| 6 |
In the Heat of the Night 1967, Unrated) |
|
| 7 |
A Patch of Blue 1965, Unrated) |
|
| 8 |
Grosse Pointe Blank 1997, R) |
|
| 9 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 10 |
Seven Pounds 2008, PG-13) |
|
| 11 |
High Fidelity 2000, R) |
|
| 12 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 13 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 14 |
Music and Lyrics 2007, PG-13) |
|
| 15 |
Code of Silence 1985, R) |
|
| 16 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 17 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 18 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 19 |
The Crocodile Hunter: Collision Course , PG) |
|
| 20 |
Beach Blanket Bingo 1965, G) |
|
| 21 |
Key Largo 1948, Unrated) |
|
| 22 |
Gran Torino 2008, R) |
|
| 23 |
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970, R) |
|
| 24 |
Sherlock Holmes 2009, PG-13) |
|
| 25 |
Buster and Billie 1974, R)There is no doubt that this film will leave a lasting impression because of the deep story between Buster and Billie most of us never find what we are searching for in life. In their short time they tried to make the moments last as long as possible. I wish that the people who own the rights to this would consider putting this film on DVD soon. |
|
| 26 |
Freaky Friday 1976, G) |

























