My Favorite Movies


  errada's Rating My Rating
1
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
My favorite childhood movie. Overwhelming characters go through a harsh & amazing experience that could mirror anyone's growing up fears (and desires).
2
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Dreamy and beliable at the same time. The different plots work wonderfully together, forming a huge portrait of what love can be.
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Absolutely dreamy. It was the only movie that made me cry with joy.
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
The story is deep, touching and wonderfully played by all actors. Most scenes have a mind blowing visual grandeur without ever losing the realistic feel.
5
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
The rhythm may be a bit hard to follow beause it's really quirky, but it's a great film once you get in the right pace. It has a bunch of great scenes & lines, all pinned together.
6
Closer 2004,  R)
Closer
This movie is an impressive analysis of relationships among people who have no idea of their power over other people's lives. It's easy to fall in love, but it takes work to be commited enough to create real bonds. All actors were very good, but Clive Owen's Larry stands out.
7
Wilde 1998,  R)
8
Brokeback Mountain 2005,  R)
9
Fight Club 1999,  R)
10
Pan's Labyrinth 2006,  R)
11
The Rules of Attraction 2002,  R)
12
The Hours 2002,  PG-13)
13
A Clockwork Orange 1971,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments