Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ernestwoolf's Rating My Rating
1
The Hours 2002,  PG-13)
2
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas)
such a beautiful movie, heartbreaking! a masterpiece.. highly recommended =)
3
Cruel Intentions 1999,  R)
4
Wit 2001,  PG-13)
5
Chicago 2002,  PG-13)
6
Steel Magnolias 1989,  PG)
7
American History X 1998,  R)
8
Sin City 2005,  R)
9
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
10
Gone With the Wind 1939,  G)
11
Stepmom 1998,  PG-13)
12
The Devil's Advocate 1997,  R)
13
Billy Elliot 2001,  R)
14
New York, New York 1977,  PG)
15
The Wizard of Oz 1939,  G)
16
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
17
Get Real 1998,  R)
18
Cold Mountain 2003,  R)
19
American Beauty 1999,  R)
20
The Others 2001,  PG-13)
21
Kinsey 2004,  R)
22
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
23
The Matrix 1999,  R)
24
Aeon Flux 2005,  PG-13)
25
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
26
Crash 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments