My Favorite Movies


  ernesteddy's Rating My Rating
1
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
2
The English Patient 1996,  R)
3
Chocolat 2000,  PG-13)
4
The Pillow Book 1996,  NC-17)
5
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
6
All the Mornings of the World (Tous Les Matins du Monde) 1991,  Unrated)
7
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
8
The Lover (L'amant) 1992,  R)
The Lover (L'amant)
I remember having to go to Canada to see this in the theatre because the US band it because the girl was thirteen and said it was boardering on inappropriate subject matter. IT took a decade plus before it was allowed to come into the US, I still think it is because Hollywood doesn't like to be shown how to make films. This is a charming coming of age story rumored to the Authors own which shows the exploration of body and emotions as well as the duties to ones family. In a word... "beautiful"
9
Of Human Bondage 1934,  Unrated)
Of Human Bondage
This film is brilliant, not only in story line but also because of the way they use the camera to tell the story regardless of the actors in front of it, this is a film that really revels in the art which is film making
10
Casablanca 1942,  PG)
11
Lost In Translation 2003,  R)
12
Apocalypse Now 1979,  R)
13
Fight Club 1999,  R)
14
Blade Runner 1982,  R)
15
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957,  Unrated)
16
Tampopo 1986,  Unrated)
17
Miller's Crossing 1990,  R)
18
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) 1996,  PG)
19
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
20
Dogma 1999,  R)
21
Fellini's 8 1/2 ,  Unrated)
22
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
23
Sin City 2005,  R)
Sin City
BRILLANCE!!!! seen it maybe 100 times. LOVE IT!!! and I can't wait till SC 2 and 3

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments