Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  erip04's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
2
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
3
Léon (The Professional) 1994,  R)
4
Dead Poets Society 1989,  PG)
5
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
love love love russell crowe in that movie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
and joaquin phoenix was great!
6
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
7
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
8
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
10
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
11
Love Actually 2003,  R)
12
American Gangster 2007,  R)
13
The Matrix 1999,  R)
14
L.A. Confidential 1997,  R)
15
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
16
Sense and Sensibility 1995,  PG)
17
Atonement 2007,  R)
18
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
19
Ice Age 2002,  PG)
20
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
21
300 2007,  R)
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
23
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
26
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
27
X-Men 2000,  PG-13)
28
Shakespeare in Love 1998,  R)
29
Desperado 1995,  R)
30
Interview with the Vampire 1994,  R)
31
Shrek 2001,  PG)
32
Johnny English 2003,  PG)
33
Pulp Fiction 1994,  R)
34
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
35
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
36
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
37
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
38
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
39
Kingdom of Heaven 2005,  R)
40
Jaws 1975,  PG)
41
Stella 1955,  Unrated)
42
Ben-Hur 1959,  G)
43
Good Bye, Lenin 2002,  R)
44
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
the best gary oldman ever!!!!!!!!!
45
3:10 to Yuma 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments