My Favorite Movies


  erinmudd's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Best movie I've ever seen. So artistic. The music is absolutely beautiful.
2
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
This movie makes me cry every time I watch it. Excellent writing, acting, cinematography, music, etc. This movie is awesome.
3
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
There are some really beautiful shots is this movie. The acting is wonderful. An example of a great book adaptation. Again with the music.
4
Life as a House 2001,  R)
Life as a House
This tear-jerker is the best acting I've seen from Hayden Christensen. Whenever people say they hate him in Star Wars, I tell them to watch this movie. Great script and cinematography as well. Again with the music.
5
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
My favorite Disney movie. Ever. Ariel is the coolest Disney Princess!
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Best of all the Star Wars movies.
7
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
One of the best movies of all-time.
8
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Probably my favorite comedy as a kid. Knew most of the lines. Still makes me laugh.
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
This was my favorite book in the Trilogy and it proved to be my favorite movies as well. A very well done "middle chunk"
10
Elf 2003,  PG)
Elf
This movie is ridiculously funny.
11
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
If you know me well, you'll know I have a special attachment to Alice.
12
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
This was probably my favorite movie as a child. I knew every line by heart.
13
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
I love Tom Hanks. His character is so vulnerable, you just want to hug him. Excellent story, well told.
14
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
This film did fantastic things with cinematography and visual effects. It was very interesting and pleasing to look at.
15
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
The Man in the Moon
I think this was Reese Witherspoon's first movie...this is just nostalgic to me because I watched it when I was little. I love this movie.
16
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
This movie cracks me up! Another example of a good book adaptation.
17
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
I don't even know what to say. They are so hilarious. Everyone should see this movie. You'll never think of Hamlet the same way again. (Props to the amazing Tom Stoppard for the stage play from which this is based.)
18
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
THE most quotable Disney movie. Ever.
19
Sleeping Beauty 1959,  G)
20
Father of the Bride 1991,  PG)
21
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
22
She's the Man 2006,  PG-13)
23
The Shawshank Redemption 1994,  R)
24
Roman Holiday 1953,  Unrated)
25
The Odd Couple 1968,  G)
26
Vertigo 1958,  PG)
27
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
28
Hook 1991,  PG)
29
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
As good as the book.
30
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
31
A League of Their Own 1992,  PG)
32
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
33
Glory 1989,  R)
34
A Little Princess 1995,  G)
35
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
36
Chocolat 2000,  PG-13)
37
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
38
A Man and a Woman 1966,  Unrated)
39
What About Bob? 1991,  PG)
40
Lost In Translation 2003,  R)
41
National Treasure 2004,  PG)
42
Amadeus 1984,  PG)
43
Sense and Sensibility 1995,  PG)
44
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
45
Three Amigos! 1986,  PG)
46
City Slickers 1991,  PG-13)
47
Noises Off... 1992,  PG-13)
Noises Off...
Woo hoo, I did this show! I love it!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments