My Favorite Movies


  erictrumble's Rating My Rating
1
Halloween 1978,  R)
Halloween
A true classic that all people should own.
2
Halloween II 1981,  R)
Halloween II
A good one that continues directly where the first one leaves off, though seems a tad bit predictable.
3
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
Halloween 4: The Return of Michael Myers
For some reason this one is my favorite of the series. Dr. Loomis is grizzled and Michael gets extremely violent.
4
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
Watch as Dr. Loomis descends into a madness of his own in his quest to end the reign of Michael Myers.
5
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6)
The producer's cut is much better. If you can find it, you should see it.
6
Halloween H2O 1998,  R)
Halloween H2O
This is a great throwback to the original, but this is the installment that ignores the previous three, which was a big disappointment.
7
Halloween - Resurrection 2002,  R)
Halloween - Resurrection
By far the worst in the series, other than the terrible third installment which shouldn't count. Too far gone from the established story line.
8
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
Pretty good. Unexpected killer, and well done for such a small amount of money.
9
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
10
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
Friday the 13th Part 3
The first with the hockey mask, which is all important.
11
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
Friday the 13th - The Final Chapter
The first time they planned to kill Jason off for good. It'll never happen.
12
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
Friday the 13th, Part V - A New Beginning
One of my least favorite from the series. Damned copy-cat killer.
13
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives
The return of Jason, no more of that copy-cat crap.
14
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
Friday the 13th Part VII - The New Blood
The first with Kane Hodder in the role of Jason. This gave new blood to the series.
15
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan
My favorite of the series, though the ending does leave one wanting.
16
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
Jason Goes to Hell - The Final Friday
Entertaining but aggravating if you're a fan of watching Jason cause mayhem.
17
Jason X 2001,  R)
18
X-Men 2000,  PG-13)
19
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
20
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
This is a good one, could've been a bit longer.
21
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
22
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
23
Men in Black 1997,  PG-13)
24
Men in Black II 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments