My Favorite Movies
| ericmoon's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 3 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 6 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 7 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 8 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 9 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 10 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 11 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 12 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 13 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 14 |
Conan the Barbarian 1982, R) |
|
| 15 |
Tales from the NeverEnding Story - The Gift 2001, Unrated) |
|
| 16 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 17 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 18 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 19 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 20 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |




















