My Favorite Movies
| ericjohnsonvik's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
On Golden Pond 1981, PG) |
|
| 2 |
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) 1985, PG-13) |
|
| 3 |
The Gods Must Be Crazy 1981, PG) |
|
| 4 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 5 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 6 |
Gandhi 1982, PG) |
|
| 7 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 8 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 9 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 10 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 11 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 12 |
Terms of Endearment 1983, PG) |
|
| 13 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 14 |
Mrs. Doubtfire 1993, PG-13) |
|
| 15 |
The Birdcage 1996, R) |
|
| 16 |
La Cage Aux Folles 1978, R) |
|
| 17 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 18 |
An Inconvenient Truth 2006, PG) |
|
| 19 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |



















