My Favorite Movies


  erich4's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
narration is great because it comes from a great source, read the novel. kubrick helped it out quite a bit as well
2
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
the best star wars, no matter what the new trilogy naysayers claim
3
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
This by far my favorite western and one of my favorite films. Eastwood comes back one final time to the genre that made him and he delivers a haunting masterpiece both as an actor and as a director.

It may not seem like it, but this film is as quotable as Tombstone, only this one takes itself a bit more seriously. The actor's are all on their A-game and all of the conversations are extremely memorable. I found the little responses from Freeman while Eastwood is sick to be hilarious and Eastwood's response to Freeman's death looks so honestly angry that you're as pissed as he is when you watch it. Which brings me to Hackman, if his performance was good enough to make me hate the character, even though he is by all rights one of the most moral men in it, then that is reason enough for an oscar.
4
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
Violent and brilliant. Everything about this movie (the colors, the different film stocks, the quick cuts, the acting, the writing, the satire...etc.) works and works well
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
the darkest of the orginals, very well done
6
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
This film was overlooked last year but hopefully it will grow as a cult film.

Owen was born to play this part and he walks through the film in a very convinving form. Performance aside, this is one of the most amazing looking films I have ever seen. The grainy look and camera movements allow them to realistically integrate future technology as well as give the viewer the impression that he/she is along for the ride with Owen.

The bleak outlook of the future is a warning to the present generation and whether or not anyone cares, it still makes for some amazing entertainment.
7
Day of the Dead 1985,  Unrated)
Day of the Dead
forget dawn, this is romero's underrated masterpiece

This film contains one of the greatest philosophical conversations (which are a must for a zombie film) of the genre. The acting is perfectly over the top and you find yourself cackling with laughter, but also feeling a little uneasy as you watch people get torn to pieces.
8
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
This film reinvigorated the adventure genre and nothing has matched it since. There are so many great and hilarious scenes throughout and Harrison Ford amazingly works his way out of the Han Solo stereotype into the Indiana Jones typecast.

There is also alot of interesting stuff going on what with the Nazi's running around and the ancient religious relics making for a perfect blending of serious historical aspects with a bit of supernatural activity.
9
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
kevin smith's best movie, by far. Not his funniest, his BEST.
10
Nixon 1995,  R)
Nixon
I've watched this again and I still love it, but I disagree with Stone much more this time around. First off, I am talking about the director's cut, which, I feel, makes Nixon seem much more out of control and crazy than he really was. This is not just a Nixon fan speaking here, I've researched the man and Stone did not know exactly what happened all the time and he took a bit too much dramatic license with it, no matter how much he claims he did not. Either way, this film is made by a master of cinema. Stone is great at changing angles mid-scene and using different film stocks and dissolves throughout. He creates a feeling of unease and paranoia through filmwork, though I thought he became too chaotic near the end. I suggest people read a book to get the full story, and just let this set the groundwork for future research. Apart from that, the acting was superb. Hopkins gives the performance of his life in this and there are simply too many others to mention apart from him. I disagree with the way Stone showed Nixon in the later days, but he did acknowledge some of the man's greatness and that, along with the art of the film, are enough for this to be a must-see.
11
Eyes Wide Shut 1999,  R)
Eyes Wide Shut
deserves more respect than it gets
12
The Shining 1980,  R)
The Shining
best horror film ever
13
Starship Troopers 1997,  R)
Starship Troopers
I consider this a classic for two reasons - 1. They chose a cast of b-actors and no name actors to fill out the perfect (and often cheesy) characters rather than spending money on a name and comprimising the film's message. And 2. because this film shows how the world would operate in a fascist government and it is not always a negative light.

Whether you agree with anything in the film or not, it makes you think about our situation today. Now more than ever this film is relevant for our foreign relations, though we are not fascists (but i'm sure many people consider america to be fascist) there are still many parallels to today. Just think of the meteor that strikes Buenos Aires as a plane crashing into a building and compare the aftermath in both situations.

Then again, you can simply enjoy this as a great, goofy sci-fi epic with genuinely likable characters. I know Van Dien is not oscar worthy, but I wish he would get more mainstream work because of this film, because he is great in it.

Also - It is quite funny to see Doogie Hauser in a quasi-nazi suit.
14
The Departed 2006,  R)
The Departed
great cast, great everything, in my top 5 of 06

"i don't want to be a product of my environment. I want my environment to be a product of me."
15
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
all the spaghetti western elements with tarintino's touch make it less action packed than the cartoonish (literally at times) first volume, and that makes for a better movie as well. Amazing soundtrack also
16
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
ambitous, great acting by jackman and one of the most beautiful films i have ever seen "prettiest [movie] i ever saw"
17
Casino 1995,  R)
Casino
I enjoyed this more than Goodfellas. But that is not a knock on Goodfellas because this film is basically the same thing only longer and better and in Vegas. I think Vegas makes for a better setting myself, but it's only an opinion.

This is Scorsese at his best - the cuts to every aspect of casino life, the brutal violence of the gangsters, the amazing soundtrack, and the great performances. Everything is amazing and my words could never give it justce. This is an accomplishment in style, substance, and in film, in general.
18
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
two quotes that make this flim great - #1: "we're not here to do the decent thing. We're here to follow fuckin' orders!" and #2: "Enough to make you old" "Let's hope so." - the opening invasion is enough to make this great, not to mention the two and a half hours that follow
19
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
it's my favorite of the three because it's the middle piece, there is no beginning and no end, something about that I like
20
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
christian bale is perfect in the role, he shows disgust better than anyone i have ever seen
21
Clerks 1994,  R)
Clerks
kevin smith's funniest movie. Very simple and very funny.
22
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
neeson and fiennes really make this movie. spielberg did great, but those two actors are what make this movie rise above the rest
23
JFK 1992,  R)
JFK
most of it may be false or paranoid, but it is entertaining and will get intelligent people thinking about the assassination
24
True Lies 1994,  R)
True Lies
I think this is James Cameron's best action film, that may be a bold statement, but I simply love everything about this movie. The premise is great, the action still holds up years later, and Schwarzeneggar and Arnold are truly funny onscreen together. Curtis is very good and her strip tease scene is unforgettable. Bill Paxton is hilarious as a pathetic used car salesman.

This movie just makes me feel nostalgic for the good old days of action movies where the action was outlandish and accepted, the actor's spouted off cheesy one liners, and it was all rated R.
25
Conan the Barbarian 1982,  R)
26
300 2007,  R)
300
This film has created a style and sense of action that has set a new precedent for the entire genre. It has also solidified Zack Snyder as a bankable director and Butler as a screen presence.

The torso's of all the characters may be receiving the most attention, but if you raise your eyes a bit you can see the emotion shown in the faces of each actor and it's the little touchs that make this film great, not to mention how much fun the spartans appear to be having during their slaughters.

Also - this film should be shown to every single armed service member, not because it parallels to our current situation, but because the attitude the spartans have about war and their brothers in arms is the exact mindset a soldier should: no matter what the cause, I am devoted to myself and to everyone around me. If that message, or any other ideas about life, reached a few people, then at least this movie was not wasted on the pre-adolescents who only wanted blood.
27
Miller's Crossing 1990,  R)
28
The Big Lebowski 1998,  R)
29
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
check out the director's cut, it's much better than the garbage scott was forced to put in theaters
30
Raising Arizona 1987,  PG-13)
Raising Arizona
This is the Coen brothers at their goofy best. Cage is obviously having fun in the role and is hilarious. The accents of each character alone are enough to entertain, but the filmmaking itself makes this one of the best comedies ever made.

Also, the insanely long intro sequence is a nice change from the standard film opening.
31
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
What sets this apart from the first film, and any other mob movie for that matter, is the fact that the first film set up this nice guy who didn't want in the business and turned him into a completely horrible person, but you wanted him to do every horrible thing that he did. You can get angry at him for killing Fredo, but you understand. It's sickening when reduced to a personal level, but genius on a logical level. Michael is the perfect antihero in this sense; he honestly does not allow emotions into beusiness and this flim is all about what happens to a man when he takes that path. This film is why the 3rd film is not nearly as bad as critics make it out to be; it is all about Michael living with his decisions.

Also - This featured a young De Niro in a role that was made for him, what better way to make up for a lack of Brando than with De Niro as an early version of him. Very interesting and extremely entertaining.
32
The Rules of Attraction 2002,  R)
33
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God)
It's easy to see where Malick drew his inspiration for his last two films after watching this. I think that this is easier to get into, though. Kinski is a madman (both in reality and in the film) and you feel intimidated anytime his gaze reaches the camera. Also, the feel that Herzog created as that of an observer serves this movie well. Even at times, like when the treason note is read and the fourth wall is broken, it works.

The story is very interesting as well, especially when the hallucinations begin.

Also - It is worth noting that this is considered one of Aronofsky's inspirations for the Fountain, and it shows when you consider the Fountain's conquistador scenes.
34
Rocky 1976,  PG)
Rocky
classic
35
Kickboxer 1989,  R)
Kickboxer
I loved the dancing scene, I still laugh out loud every time I hear the immortal line: "hey xian, why'd dos guyz try to urt me?"

This is not a great film as far as film goes, but it does what it was meant to do - it has some great fight scenes, it has Van Damme (of which I am an irrational fan), and it has a few laughs. Watch it, but do not analyze it. Turn your mind off and enjoy the glory that was the late 80's early 90's martial arts genre.
36
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
The best of the three. Germans make for such great villains and I'm glad that tapped Jeremy Irons to basically play the same character as Alan Rickman. Samuel Jackson was perfectly cast as well. The arguing between Willis and Jackson is great.
37
Dawn of the Dead 2004,  R)
38
The Terminator 1984,  R)
39
Almost Famous 2000,  R)
40
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
the montage during the elevator ride is great

"mortality as entertainment? This canNOT be the future! Can it?"
41
Airplane! 1980,  PG)
42
Signs 2002,  PG-13)
Signs
shyamalan is too into himself to get any better than this movie, so enjoy this with nostolgia
43
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
44
Bloodsport 1986,  R)
Bloodsport
check out youtube for the mentos commerical made from a scene of this movie, it's weird how well it fits
45
Bull Durham 1988,  R)
46
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
A classic. Who doesn't remember the scene with Willis pulling glass from his feet? And Rickman is funny and evil - perfect. And Carl Winslow running around on the ground level helped out too.
47
The Three Burials of Melquiades Estrada 2006,  R)
The Three Burials of Melquiades Estrada
Largely unwatched by the casual movie watcher unfortunately. Great story, jones and yoakam are great. And don't miss Pepper who is getting better every movie.
48
Dawn of the Dead 1978,  R)
49
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
love this movie, scorsese hit the nail on the head, the editing, the visuals, and the dialogue has become a language of its own for me and buddy of mine
50
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
i sometimes refer to it as my favorite film of all time. The narration is amazing. stay away from the redux
51
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
some of the funniest lines ever put on film. Acting is top notch and this is coming from a guy who thinks depp is overrated. Gilliam is a perfect director for this type of film. Almost made me sick the first time I watched it, that's a good thing.
52
Sin City 2005,  R)
Sin City
very cool, endlessly quotable
53
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
This was one of the first films that I went to see knowing that it was not going to be normal and being excited about it. I look back at this and consider it the moment I began to look at films seriously. Everything about it appealed to me, and it still does. Brad Pitt is the epitome of cool in this, Edward Norton plays an amazing lost soul in the business world, and Carter is unforgettable as a, um, not sure what to call her really. Fincher was the perfect director for the very complicated Palahniuk source material and he shined at the top of his game at this point in his career (zodiac, finally, is a return to form).

Not sure what else to say except that I was 15 when this came out and it spoke to me in some form or another - not that it changed my life or anything cheesy like that, but I did become a much larger movie buff after this and this was the first DVD I ever bought, hundreds were to follow.
54
A Scanner Darkly 2006,  R)
A Scanner Darkly
hilarious and depressing at times, great performances from woody, downey, and cochrane. reeves puts in his usual "whoa" performance which is thankfully fitting in this film. the animation may distract some, but it is very necessary for the film to work
55
Blazing Saddles 1974,  R)
56
Young Frankenstein 1974,  PG)
57
Cool Hand Luke 1967,  PG)
Cool Hand Luke
"what we have here is failure to communicate. Some men you just can't reach. So you get what we had here last week. Which is the way he wants it. Well, he gets it! I don't like it any more than you men do."
58
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
hopper is great, even if you hate lynch, you should watch this
59
Boogie Nights 1997,  R)
60
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
Great movie that many people hate. It's simply an amazing look at the emotional conditions of a variety of different people. And it comes from P.T. Anderson, so that alone lets you know that it is made in an original manner. And the acting is perfect, especially Tom Cruise, who at least was nominated for this film.

"i'm in love and i'm sick" "stay that way"
61
Trainspotting 1996,  R)
62
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
mel gibson kills english people, what else do you want?
63
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
This was amazing. It reminded me of JFK when it came to all the available evidence but the inability to definitely prove anything coupled with the obsession of the main characters.

Fincher adds such subtle style to this film that really makes you feel like you're there with the actors and there are a few very cool camera movements that blend nicely with the rest of the film.

The acting was good, nothing remarkable, but very convincing jobs done by all. Gyllenhaal is good as usual, and Ruffalo holds his own, Downey is his usual amazing self, turning even the most simple lines into something interesting. And the supporting cast is great as well, I especially enjoyed Brian Cox's short part.

I expect my review to go up to a full 5 when the 3+ hour director's cut comes out in a few months.
64
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
Definitely the best film of 2007. No Country for Old Men is great, but I thought that this surpassed it in style and performance. I was more aware of Anderson as a director in this than I was of the Coen Brothers in their film. But it was not obscure film snob directing style. At no point did the director's decisions overshadow the story or the acting, which can be the case in many ambitious directors' films. I cannot describe it exactly, but there was just a tone to the film that I loved; I think it had something to do with the score. At times, it felt like it was taken directly from "The Shining" and that really helped to add a sense of insanity and tension in many scenes. The music is not the only Kubrick aspect of this film, however, as the final scene in the bowling alley looks as if it Kubrick shot it himself.

I've focused on the direction because there is nothing that can be said about the acting that hasn't been said already. And, the performances must be seen, not just talked about. Day-Lewis, I think, gives his best performance (and I am a huge Gangs of New York fan). Everything about his performance is amazing and I could not help but grin like an idiot everytime he spoke over somebody in conversation or scowled when religion was brought up... It was unfortunate for Dano to have to be up against him, because he is very good as well, but you can't help but focus on Day-Lewis. A couple of great performances, an amazing score, stylish, yet simple direction, a brutal, emotional story...the best film of the year.
65
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
This film was ignored at the theaters, mainly because the studio did not advertise for it or put it in many theaters and that is a shame because this is one of the best films of the year.

First off, they found some amazing locations for this; many shots looks like they should be paintings. And the cinematography (which I usually don't pay this much attention to) creates a very cool mood - particularly the blurred scenes during the narration; they seem like some sort of old west version of a video camera because it makes the scenes look like the old pictures from the era. It gives the film a sense of authenticity. The music by Nick Cave (though repetitive at times) compliments these scenes very well.

The performances are all great as well. Casey Affleck is getting all the attention because of his nomination, but Pitt should not be ignored as this is some of his best work, especially the knife scene near the end. Rockwell plays the simpleton to perfection and he knows when to show that it might all be an act when people joke with him a bit too much. Shephard is good, but he only has about five minutes of screen time so there is not much to comment on. The other supporting actors are good enough to add interest to the characters that might not have been there without them.

One last thing - people looking for Tombstone are going to be very disappointed with this. This is a long (160 minutes) character study and while there are some shootouts, they are definitely few and far between.
66
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
I usually don't like to give a 5/5, but after a second viewing I have to. I loved everything about this movie. The approach shots to skyscrapers, the darkened scenes with the Joker, the action choreography, the humor, etc. Performances all around great and, of course, Ledger is the standout. I found myself wishing that the film was only about him because I wanted to see what he would do next and I just wanted to hear him speak in his creepy/hilarious voice. I didn't think I would say this, but I am on board for giving Ledger a posthumous oscar for the role. Bale does a good job, but I still don't really care for his extreme gruff voice as Batman, though I understand its use as a plot point. He works well with Caine and they make for some very good scenes. Oldman gets to do a lot more in this one and you find yourself very involved with his situation. Gyllenhaal is decent, I just don't like the Rachel character, though she is good for creating interesting scenarios (such as the "let her go" scene during the fundraiser). Eckhart is very good and it is a shame that he will not get the praise he deserves but anyone who watches will be impressed with his work. I also enjoyed seeing Eric Roberts on the big screen and Cillian Murphy's short scene is enjoyable. The acting is simply the best part of this film. The action is great, but this plays more like a psychological crime thriller than action packed comic book movie, which I liked. There are just too many things to go on and on about but one thing I noticed and enjoyed in an unnerving way was the high pitched tone that would play during Joker's scenes. It really created a feeling that something was wrong and anything could happen. One last thing, I cannot think of a better introduction in film than the Joker's "magic" disappearing pencil trick.
67
Dark City 1998,  R)
68
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
I understand why this film is still talked about, though I wouldn't consider it one of my favorites. It is still entertaining and Bogart is fun to watch. And it looks very good in black and white. The main thing I took away from this is that I understand countless parodies of this movie now. There are so many scenes and lines that have now become known to people that haven't seen the movie. Maybe that's why it didn't blow me away or anything like that. But I did enjoy the noir aspect to it what with the constant smoking and crooked officials and mysterious women... In short, it holds up and I think everyone should watch it at least once.
69
Australia 2008,  PG-13)
Australia
This is an homage to old epics that do not get made anymore and it works on nearly every level. The marketing has been unfortunate for it. The teaser trailer was fine, but all of the TV spots make it look like Titanic in Australia or a western in Australia. It is both and neither. There is a love story, but it is not really the focus of the film. There are western moments, but it is not a film about cowboys shooting it out over shots of whiskey. But the elements are there. There are also elements of melodrama, music, racism, comedy, tragedy, war, etc. This movie truly has something for everyone. But since there is no exact focus, it might rub people the wrong way. I, for one, loved every aspect of it for the fact that it does not dwell on one idea for too long. That is why the film seems to go by so fast even though it is pushing 3 hours in length. That's about all I can say about it without going on and on. As for the filmmaking, this is a beautiful film with numeroud long shots and interesting angles that work well with the Australian terrain. Luhrmann was very ambitious when it came to shot selection and it gives the movie an original feel while also bringing back memories of classic films, if that makes sense. And the acting is great, though I won't say that this film will convert people who dislike the leads. Kidman and Jackman are in familiar territory here and they do a fine job, but I'm already a fan of Jackman and Kidman. David Wenham has fun with the villain role and the child actor who played Nullah does a very good job without coming off as cheesy or annoying at all. He is a key character in this film as much as Kidman or Jackman, though the previews never let onto this.

Overall, a refreshingly innocent film about damn near everything that will entertain damn near everyone who watches it for at least a portion of the time.
70
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
Lawrence of Arabia
An interesting, and looooooooong, biopic of T. E. Lawrence and his adventures in the desert. I enjoyed the visuals of the desert and the characters and all of their unlikely and awkward realtionships. It is possible to become bored by it, though, because there are many scenes that consist of desert travel and it starts to get tiring for the viewer. But it is still an entertaining movie and I think everyone should give it at least a single viewing because there is more to it than desert travel and the character of Lawrence is very interesting and could lead to many debates, which is always a good thing when it comes to discussing films.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments