My Favorite Movies
These are just movies I really, really like, and I try not to put more than one movie by the same director in this list, because this is really just a sample. I have tons of favorite movies.
| EreborTabor's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 2 |
Crazy Heart 2009, R)
With 4 decades of nominations, Jeff Bridges would have been completely, undoubtedly gypped if he hadn't won at the Oscars this year. At first I was happy for him for finally winning one, and then I actually saw the movie. It was such an obvious outcome. Without giving away too much, I'll just say this: he did everything perfectly. No one in a lead role last year...no one in the past 5 years...maybe even the past 10...has given a performance in a movie that measured up Jeff's "Bad Blake." Oh, my goodness...so many little things that just...WOO! |
|
| 3 |
Off the Map 2003, PG-13) |
|
| 4 |
The Ides of March 2011, R)
I agree with nadirairdiana's review of this film, and would add that Ryan Gosling, Philip Seymour Hoffman, and Paul Giamatti all give performances worthy of Oscar nominations. Even Jeffrey Wright, for the limited screen time he has, is an enourmous presence. George Clooney deserves a nomination for directing as well. And, oh my goodness, such wonderful writing! Never a dull moment, never a confusing set of circumstances, story brilliantly communicated...Hallelujah. |
|
| 5 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 6 |
True Grit 2010, PG-13)
If you want to compare this movie to anything, compare it to the book by Charles Portis. Forget the John Wayne "classic." This can't even be called a re-make legitimately. It's not a remake of a movie. It's a film adaptation of a book. You don't call every version of A Christmas Carol a remake, do you? No. You say it's based on the book by Charles Dickens. This is just like that. John Wayne was not the original Rooster Cogburn. Rooster Cogburn was a character created and described by Charles Portis for us to imagine. It's sad how many people say, "It deviates from the original movie." That sentence itself shows lack of education. Sorry for that rant, now on to the review! |
|
| 7 |
The Departed 2006, R) |
|
| 8 |
1776 1972, PG) |
|
| 9 |
Glory 1989, R) |
|
| 10 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 11 |
Concert for George 2003, PG-13) |
|
| 12 |
Knowing 2009, PG-13) |
|
| 13 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG)
I'm very glad Danny Elfman's scoring included music to go along with the poems recited by the Oompa Loompas in Roald Dahl's book. I'd say this film and the previous version directed by Mel Brooks are equally matched in level of enjoyment. But once again, major props to Danny Elfman. The entire score is actually very fitting and creative for this story. |
|
| 14 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 16 |
Star Trek - First Contact 1996, PG-13) |
|
| 17 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 18 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 19 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 20 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 21 |
Hook 1991, PG) |
|
| 22 |
West Side Story 1961, PG) |
|
| 23 |
Help! 1965, G) |
|
| 24 |
The Tao of Steve 2000, R) |
|
| 25 |
Reign Over Me 2007, R) |
|
| 26 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 27 |
Mystery Men 1999, PG-13) |
|
| 28 |
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band 1978, PG) |
|
| 29 |
Honeydripper 2007, PG-13) |
|
| 30 |
Incident at Loch Ness 2004, PG-13) |
|
| 31 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 32 |
Swing Kids 1993, PG-13)
Other than the fact that all these Germans were speaking English (I know, I know, it's so the audience could understand and not have to read subtitles), I thought everything about this movie was great. It's a realistic telling of how young lives were affected by the terrible government of Nazi Germany set to a pretty swingin' soundtrack. It's also really cool to see how this cast worked together. Barbara Hershey was already well-established, Robert Sean Leonard had recently gained his respect after Dead Poet's Society, and the unknown Christian Bale measured up. I think I would nominate Frank Whaley for best supporting actor, too. |
|
| 33 |
Music and Lyrics 2007, PG-13)
I would also be horribly depressed if Smokey or Bob or one of the Beatles told me I was a terrible songwriter. Ah, but this movie is pretty good for what it is. All the characters were enjoyable for me. I honestly did not expect to feel so good after watching, but it actually made me want to watch it again. So I did. |
|
| 34 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 35 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 36 |
Coffee and Cigarettes 2003, R)
I found myself enjoying this all the way through. I'm not sure if it was one of those kinds of films you have to be in the mood for, because I've only seen it once, but I have have a few weeks to think about it, and I really want to see it again. Unfortunately the DVD is out of production, and it has not come to BluRay. Amazon is a handy source though, and I have ordered Coffee & Cigarettes on DVD. |




































