My Favorite Movies
| Erdren's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated)
Watch It... to see the greatest of all courtroom dramas; a film more about morality and the Constitution than about any single verdict. |
|
| 2 |
2001: A Space Odyssey 1968, G)
Watch it... if you miss the days when space was a place of majesty and mystery, where the future of mankinds' destiny among the stars was filled with mysteries both wondrous and incomprehensible. |
|
| 3 |
3:10 to Yuma 2007, R) |
|
| 4 |
Alien 1979, R) |
|
| 5 |
American Graffiti 1973, PG) |
|
| 6 |
Apollo 13 1995, PG) |
|
| 7 |
Auto Focus 2002, PG-13)
Movies about sex tend to have little point other than to titillate us, but movies about sexuality (as opposed to just sex) can at times provide keen insight, and Auto Focus offers some of the keenest into the ever-growing sickness (and sickness it is) of true sex obsession. It's roots in a true and well documented story give credibility to this account of a man (Bob Crane) and his descent into the dark side of Hollywood during the early days of the pornography industry, and tell in intense and heartbreaking detail the story of a man who went from becoming a church-going father with a family lost his life, his loved ones, his friends, and his happiness in his pursuit of his favorite maxim: "A day without sex is a day wasted." |
|
| 8 |
Babel 2006, R)
One of the virtues of great movies is that they help us understand people different from us, or comprehend in some ways situations which might otherwise seem incomprehensible. Babel takes this notion a step further, begging our understanding of a cast of characters who are all in their own way trying to do right, our insight into where their prejudices and certainties do more damage then harm, and that understands that sometimes acceptance without understanding is the best course of action; there is, after all, always so much we still don't know. |
|
| 9 |
Bambi 1942, G) |
|
| 10 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 11 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 12 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 13 |
Before the Devil Knows You're Dead 2007, R) |
|
| 14 |
Ben-Hur 1959, G) |
|
| 15 |
The Big Heat 1953, PG) |
|
| 16 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 17 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 18 |
Bonnie and Clyde 1967, R) |
|
| 19 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 20 |
The Bridge on the River Kwai 1957, PG) |
|
| 21 |
Broken Flowers 2005, R) |
|
| 22 |
Capote 2005, R) |
|
| 23 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 24 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 25 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 26 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 27 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 28 |
A Christmas Story 1983, PG) |
|
| 29 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 30 |
Closer 2004, R) |
|
| 31 |
Crash 2005, R) |
|
| 32 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 33 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 34 |
Dead Again 1991, R) |
|
| 35 |
Dead Man Walking 1995, R) |
|
| 36 |
The Departed 2006, R) |
|
| 37 |
The Descent 2005, R) |
|
| 38 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 39 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 40 |
Driving Miss Daisy 1989, PG) |
|
| 41 |
Eastern Promises 2007, R) |
|
| 42 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 43 |
Falling From Grace 1992, PG-13) |
|
| 44 |
Fantasia 1940, G) |
|
| 45 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 46 |
Five Easy Pieces 1970, R) |
|
| 47 |
Flags of Our Fathers 2006, R) |
|
| 48 |
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara 2003, PG-13) |
|
| 49 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 50 |
Freedom Writers 2007, PG-13) |
|
| 51 |
Gandhi 1982, PG) |
|
| 52 |
The Golden Compass 2007, PG-13) |
|
| 53 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 54 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 55 |
Good Night, And Good Luck 2005, PG) |
|
| 56 |
The Grapes of Wrath 1940, Unrated) |
|
| 57 |
The Great Debaters 2007, PG-13) |
|
| 58 |
The Grey Zone 2001, R) |
|
| 59 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 60 |
A Hard Day's Night 1964, G) |
|
| 61 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 62 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 63 |
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958, Unrated) |
|
| 64 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 65 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004, PG-13) |
|
| 66 |
How to Get the Man's Foot Outta Your Ass (Baadasssss!) 2003, R) |
|
| 67 |
The Hunchback of Notre Dame 1996, G) |
|
| 68 |
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952, PG) |
|
| 69 |
In Cold Blood 1967, R) |
|
| 70 |
An Inconvenient Truth 2006, PG) |
|
| 71 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 72 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 73 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 74 |
Junebug 2005, R) |
|
| 75 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 76 |
The Karate Kid 1984, PG) |
|
| 77 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 78 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 79 |
King Kong 1933, Unrated) |
|
| 80 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 81 |
L.A. Story 1991, PG-13) |
|
| 82 |
Letters from Iwo Jima 2006, R) |
|
| 83 |
The Little Mermaid 1989, G) |
|
| 84 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 85 |
The Madness of King George 1994, PG-13) |
|
| 86 |
The Manchurian Candidate 1962, PG-13) |
|
| 87 |
Marie Antoinette 2006, PG-13) |
|
| 88 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 89 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 90 |
Matchstick Men 2003, PG-13) |
|
| 91 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 92 |
Minority Report 2002, PG-13)
Watch it... if you are a fan of science fiction or film noir, as Minority Report is one of the most visionary, morally and psychologically complex, and downright exhilarating films to hit the genre in years. |
|
| 93 |
Miracle on 34th Street 1947, Unrated) |
|
| 94 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 95 |
My Fair Lady 1964, G) |
|
| 96 |
Mystic River 2003, R) |
|
| 97 |
The New World 2005, PG-13) |
|
| 98 |
The Night of the Hunter 1955, PG) |
|
| 99 |
North Country 2005, R) |
|
| 100 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 101 |
Northfork 2003, PG-13)
A film of both stark and lush beauty, though the starkness remains mostly on the surface, and the lushness prevails in the depth of its character and meaning as both the town's residents, and the town itself, are drawn through matters of life and death, faith and hope, loss and renewal, and response to final passing. |
|
| 102 |
Oliver! 1968, G) |
|
| 103 |
Once 2007, R) |
|
| 104 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 105 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 106 |
Perfume: The Story of a Murderer 2006, R)
Probably the most morbid movie I've ever seen, but one that sucks you in and never lets you go. I'm not sure what it is about "Perfume" that pulls me so strongly inward... perhaps its theme of beauty, and the horrendous ends gone to to possess it. But nonetheless, it resounds strongly in the conciousness and in memory, and the power of its storytelling will linger in the air, like a waft of old perfume, long after the credits are rolled and done. |
|
| 107 |
Pinocchio 1940, G) |
|
| 108 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 109 |
The Polar Express 2004, G) |
|
| 110 |
A Prairie Home Companion 2006, PG-13) |
|
| 111 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 112 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 113 |
The Proposition 2005, R) |
|
| 114 |
The Queen 2006, PG-13) |
|
| 115 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 116 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 117 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 118 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 119 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 120 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 121 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 122 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 123 |
The Secret Garden 1993, PG) |
|
| 124 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 125 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 126 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 127 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 128 |
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004, PG) |
|
| 129 |
Snow White and the Seven Dwarfs 1937, G) |
|
| 130 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 131 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 132 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 133 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 134 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 135 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 136 |
Strange Days 1995, R)
Watch it... if you enjoyed "Blade Runner" but yearn for a stronger dose of character and plot development, for "Strange Days" works not only as a satisfying thriller, but also as a fascinating exploration of the ways we interact with technology and with each other. |
|
| 137 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 138 |
Syriana 2005, R) |
|
| 139 |
The Talented Mr. Ripley 1999, R) |
|
| 140 |
Tarzan 1999, G) |
|
| 141 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 142 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 143 |
This Is Spinal Tap 1984, R) |
|
| 144 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13)
Watch it... if you want to see the film that brought about the return of the modern epic; an exercise in narrative and technical elegance that functions both as evocative storytelling and as a tribute to the great ship itself. |
|
| 145 |
My Neighbor Totoro 1988, G) |
|
| 146 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 147 |
True Grit 1969, G) |
|
| 148 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 149 |
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) 1953, Unrated) |
|
| 150 |
Vanity Fair 2004, PG-13) |
|
| 151 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 152 |
WarGames (War Games) 1983, PG) |
|
| 153 |
Watchmen 2009, R)
Watch it... if you want to see a different kind of superhero movie; one that deals seriously with the repercussions, moral, psychological, and societal, that the presence of supereheroes might present. |
|
| 154 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 155 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 156 |
Zodiac 2007, R) |




























































































































































