My Favorite Movies


  Eraser1986's Rating My Rating
1
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
2
The Terminator 1984,  R)
3
Léon (The Professional) 1994,  R)
4
Die Hard 1988,  R)
5
Pulp Fiction 1994,  R)
6
Saving Private Ryan 1998,  R)
7
Avatar 2009,  PG-13)
8
Predator 1987,  R)
9
Commando 1985,  R)
10
Gran Torino 2008,  R)
11
The Expendables 2010,  R)
12
Man on Fire 2004,  R)
13
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
14
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
15
Total Recall 1990,  R)
16
Eraser 1996,  R)
17
Face/Off 1997,  R)
18
Scarface 1983,  R)
19
Casino Royale 2006,  PG-13)
20
Duel 1972,  PG)
21
The Great Escape 1963,  Unrated)
22
The Shawshank Redemption 1994,  R)
23
The Godfather 1972,  R)
24
King Kong 2005,  PG-13)
25
Taken 2008,  PG-13)
26
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
28
The Negotiator 1998,  R)
29
Beverly Hills Cop 1984,  R)
30
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
31
Falling Down 1993,  R)
32
Full Metal Jacket 1987,  R)
33
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
34
The Fugitive 1993,  PG-13)
35
The Silence of the Lambs 1991,  R)
36
The Longest Day 1962,  G)
37
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
38
True Romance 1993,  R)
39
The Shining 1980,  R)
40
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
41
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
42
Dirty Harry 1971,  R)
43
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
44
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
45
Cast Away 2000,  PG-13)
46
Fargo 1996,  R)
47
For Your Eyes Only 1981,  PG)
48
Frantic 1988,  R)
49
GoodFellas 1990,  R)
50
Seven (Se7en) 1995,  R)
51
Braveheart 1995,  R)
52
The Last Boy Scout 1991,  R)
53
The Boondock Saints 2000,  R)
54
Reservoir Dogs 1992,  R)
55
Arlington Road 1999,  R)
56
The 6th Day 2000,  PG-13)
57
Independence Day 1996,  PG-13)
58
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
59
The Game 1997,  R)
60
Rambo III 1988,  R)
61
Aliens 1986,  R)
62
Apocalypse Now 1979,  R)
63
Ben-Hur 1959,  G)
64
Blood Simple 1984,  R)
65
American History X 1998,  R)
66
Blade Runner 1982,  R)
67
Rocky 1976,  PG)
68
Alexandra's Project 2003,  Unrated)
69
A Bronx Tale 1993,  R)
70
Jaws 1975,  PG)
71
Alien 1979,  R)
72
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
73
The French Connection 1971,  R)
74
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
75
The Day of the Jackal 1973,  PG)
76
Dog Day Afternoon 1975,  R)
77
Heat 1995,  R)
78
Crank 2006,  R)
79
Gladiator 2000,  R)
80
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
81
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
82
Rumble in the Bronx 1996,  R)
83
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
84
Fight Club 1999,  R)
85
Ice Age 2002,  PG)
86
Hostage 2005,  R)
87
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
88
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
89
The Last Samurai 2003,  R)
90
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
91
Jacob's Ladder 1990,  R)
92
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
93
The Godfather, Part II 1974,  R)
94
Goldfinger 1964,  PG)
95
Phone Booth 2003,  R)
96
Cloverfield 2008,  PG-13)
97
Misery 1990,  R)
98
Papillon 1973,  PG)
99
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
100
The Pianist 2002,  R)
101
Psycho 1960,  R)
102
Rain Man 1988,  R)
103
Pale Rider 1985,  R)
104
Groundhog Day 1993,  PG)
105
Raging Bull 1980,  R)
106
RoboCop 1987,  R)
107
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
108
Schindler's List 1993,  R)
109
The Patriot 2000,  R)
110
Taxi Driver 1976,  R)
111
A Simple Plan 1998,  R)
112
Unthinkable 2010,  R)
113
Tango & Cash 1989,  R)
114
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
115
Spartacus 1960,  PG-13)
116
WALL-E 2008,  G)
117
No Country for Old Men 2007,  R)
118
Sin City 2005,  R)
119
Troy 2004,  R)
120
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
121
United 93 2006,  R)
122
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
123
The Thin Red Line 1998,  R)
124
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
125
Where Eagles Dare 1969,  PG)
126
Bloodsport 1986,  R)
127
Shoot 'Em Up 2007,  R)
128
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
129
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
130
The Deer Hunter 1978,  R)
131
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
132
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
133
The Green Mile 1999,  R)
134
The Next Three Days 2010,  PG-13)
135
Insidious 2011,  PG-13)
136
Big Fish 2004,  PG-13)
137
The Butterfly Effect 2004,  R)
138
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002,  R)
139
9/11 2002,  Unrated)
140
Bad Taste 1987,  R)
141
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) 1993,  R)
142
In the Valley of Elah 2007,  R)
143
Crash 2005,  R)
144
3:10 to Yuma 2007,  R)
145
Inside (À l'intérieur) 2007,  R)
146
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
147
Machete 2010,  R)
148
Drive 2011,  R)
149
Death Race 2008,  R)
150
Dial M for Murder 1954,  PG)
151
Eight Below 2006,  PG)
152
Finding Nemo 2003,  G)
153
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) 1992,  R)
154
Inglourious Basterds 2009,  R)
155
High Plains Drifter 1973,  R)
156
Tangled 2010,  PG)
157
JCVD (Van Dammage) 2008,  R)
158
Martyrs 2008,  R)
159
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
160
I Saw the Devil 2010,  Unrated)
161
Ratatouille 2007,  G)
162
The Fly 1986,  R)
163
The Descent 2005,  R)
164
Stalingrad 1992,  Unrated)
165
Changeling 2008,  R)
166
The Girl with the Dragon Tattoo 2009,  R)
167
Black Swan 2010,  R)
168
Dark City 1998,  R)
169
Up 2009,  PG)
170
Crank 2: High Voltage 2009,  R)
171
Rise of the Planet of the Apes 2011,  PG-13)
172
District 9 2009,  R)
173
The Lion King 1994,  G)
174
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
175
Warrior 2011,  PG-13)
176
Toy Story 3 2010,  G)
177
Beauty and the Beast 1991,  G)
178
Defiance 2008,  R)
179
Chugyeogja (The Chaser) 2008,  Unrated)
180
Despicable Me 2010,  PG)
181
Monsters, Inc. 2001,  G)
182
Coraline 2009,  PG)
183
MR 73 2008,  Unrated)
184
Tucker & Dale vs Evil 2011,  R)
185
The Messenger 2009,  R)
186
Hobo With a Shotgun 2011,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments