My Favorite Movies


  eranin90's Rating My Rating
1
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
I loved it! I want it, oh wait, I have it! XD
2
Awake 2007,  R)
Awake
A real good movie that shows the real human emotions. I loved it.
3
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
Super kick-ass super heroes from novels!
4
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
It's good, but, it's not other thing than a larger episode of the Simpsons, that's why it's so cool!
5
Shrek 2001,  PG)
Shrek
GREEN, my favorite color! =)
6
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
The green comes back again, and so it's people does, Shrek hasn't failed us yet!
7
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
One of the movies that never disappointed us with their sequels, just looking forward for the next Shrek!
8
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
I love the involvement of every cartoon character in the movie, a good plot, and good ending, cannot review more, because that's it.
9
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
I loved it. Why? It's simple, really simple.
This movie, centers the attention of what really happened in Silent Hill, and it's for those who loves the game series (like me) why Alessa was burnt and almost dead, why she was hated, and why the love of a mother or a father should be enough to trascend any religion, curse, or any power that gets in the way.
10
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
It's overwhelming, it's puppet acting may be hilarious, may be outstanding, but it's a damn good movie. Sometimes perv moments appear, or incoherent, but at the end, the good acting of the protagonist will make us applause for saying a disturbing speech that leaves everyone speechless.
11
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
This movie has a good set of balance between, good acting, good plot and good fighting, really good fighting, and the classic comedy that it never fails to impress the crowd.

It caught my attention since the start and sit still till the end of it, but the only thing that bothers me is that there appears to be some plot holes in it, but over-all it is perfect.
12
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
Shaolin Soccer
Finally, a movie besides Captain Tsubasa that makes football soccer look appealing!
13
One piece: Omatsuri danshaku to himitsu no shima (One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island) 2005,  Unrated)
One piece: Omatsuri danshaku to himitsu no shima (One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island)
Very deep movie, this time Luffy is pit against a struggle that he must face himself, his crew starts to fight with one another, or disagree with each other, then he fights for all of them, with a tear filled moment that he risks his life for them, aside from that, in the island, a loving coward father starts to understand the meaning of love-courage.
14
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses)
I never saw such a good film since a short film about killing.
15
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
Even good people do bad things, according to this movie. The desire of a twisted man to deliver the wish to live, was the thing that made my day.
16
The Black Cauldron 1985,  PG)
The Black Cauldron
Epic sacrifice scene near the end speaks for all the movie.
17
A Bug's Life 1998,  G)
A Bug's Life
Another example for epic battles in Disney movies.
18
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Nice movie, one of Disney's best. And one of the most epic of all.
19
2012 2009,  PG-13)
2012
Nice explanation of what might become this planet.
20
[Rec] 2007,  R)
[Rec]
One of the most spooky-horror-thriller movies of all time, and proudly Spanish.
21
Stephen King's It 1990,  Unrated)
Stephen King's It
The reason why I didn't give this movie 5/5 it's because of the movie effects, but the story, it is so powerful.
22
The Santa Clause 1994,  PG)
The Santa Clause
A Santa Claus movie yet not a cliché.
23
A Short Film About Love 1988,  Unrated)
A Short Film About Love
This movie opened a new side of my mind I have never noticed before. And is called comprehension and sensibility. This movie clearly reflects the actual suffering of those who are in love, and a love movie that actually does not fails with the purpose and being really oversensitive. This movie should be the best of the best. Nothing more to say to that.
24
Up 2009,  PG)
Up
Years after Disney's death, the Walt Disney company brings us this to justify most of the horrendous job that they have done...it's beautiful.
25
Let Me In 2010,  R)
Let Me In
This makes justice to the vampires!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments