My Favorite Movies


  Epicouros's Rating My Rating
1
Fahrenheit 451 ,  Unrated)
Fahrenheit 451
whats going here ....the site tells me that i did not vote this and never wrote a review ....
2
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) 1960,  Unrated)
3
Le Dernier Métro (The Last Metro) 1980,  PG)
4
Zazie dans le métro (Zazie in the Subway) 1960,  Unrated)
5
The Last Stop (Ostatni etap) (The Last Stage) 1948,  Unrated)
6
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
fantastic music
7
Frida 2002,  R)
Frida
excellent soundtrack
8
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
Hable con Ella (Talk to Her)
great film..
9
Kika 1993,  R)
10
Matador 1986,  NC-17)
11
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988,  R)
12
Live Flesh (Carne trémula) 1997,  R)
13
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
14
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre)
maybe the best film of pentro
15
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) 1984,  Unrated)
16
Kurosawa 2001,  Unrated)
Kurosawa
for cinefil only ...
17
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) 1980,  PG)
18
Rhapsody in August 1991,  PG)
19
Dreams 1990,  PG)
20
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
the story have been used many times
21
Ran 1985,  R)
22
Hero 2002,  PG-13)
23
The Road Home (Wo de fu qin mu qin) 2000,  G)
24
American Soldiers: A Day in Iraq 2005,  R)
25
Lolita 1962,  Unrated)
26
A Clockwork Orange 1971,  R)
27
Killer's Kiss 1955,  Unrated)
28
Fear and Desire 1953,  Unrated)
29
Eyes Wide Shut 1999,  R)
30
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
31
The Shining 1980,  R)
32
Full Metal Jacket 1987,  R)
33
Two for the Road 1967,  Unrated)
34
I Clowns (The Clowns) 1970,  G)
35
Ginger e Fred (Ginger and Fred) 1986,  PG-13)
Ginger e Fred (Ginger and Fred)
i could make a very sort list called ....films make me left tears...
this is one of them
36
Roma (Fellini's Roma) 1972,  R)
37
Fellini Satyricon (Degenerates, The) ,  R)
38
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
39
8 1/2 1963,  Unrated)
8 1/2
and what a music !!!!!!!!!!!!
40
La Strada (The Road) 1954,  PG)
41
Amarcord 2009,  R)
42
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) 1957,  Unrated)
43
Orchestra Rehearsal (Prova d'orchestra) 1979,  R)
44
City of Women (La città delle donne) 1980,  R)
45
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) 1965,  Unrated)
46
La Voce della luna (The Voice of the Moon) 1989,  Unrated)
La Voce della luna (The Voice of the Moon)
i like more to dream that to live ....a quote from the film ...is it the last film by Fellini ...i can t remember ....
47
Boccaccio '70 1962,  Unrated)
48
Il Casanova di Federico Fellini (Fellini's Casanova) 1976,  R)
49
I Vitelloni 1953,  Unrated)
50
Amistad 1997,  R)
Amistad
sir Antony Hopkins perfect
Spielberg gives unbelieved scenes of human hardness
51
The Color Purple 1985,  PG-13)
52
Empire of the Sun 1987,  PG)
53
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
the famous research of Spielberg..VETERANS of world war 2 ,when they saw the scenes in Normand thought that they lived again that hell
54
Deconstructing Harry 1997,  R)
Deconstructing Harry
an excellent Woody Allen , tells us his personal story .Hell is a fantastic place
55
Everyone Says I Love You 1996,  R)
56
Husbands and Wives 1992,  R)
57
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask 1972,  R)
58
Manhattan 1979,  R)
Manhattan
masterpiece ....i am addicted to this filmmaker and i have seen all his films , even when just acting in another s film
but who is his best film ? this one or Zeling ?
59
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
60
Sleeper 1973,  PG)
61
Mighty Aphrodite 1995,  R)
62
Love and Death 1975,  PG)
63
Manhattan Murder Mystery 1993,  PG)
64
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
first academy award for WOODY ALLEN
65
New York Stories 1989,  PG)
New York Stories
F. F . Coppola ,Woody Allen ,M. Scorsese make 3 differents short movies about their beloved NY . Maybe there is and another ..maybe Spielberg...i cant remember now..sorry
66
Bananas 1971,  PG-13)
67
Zelig 1983,  PG)
Zelig
MAYBE the best film of this
filmaker
68
Shadows and Fog 1991,  PG-13)
Shadows and Fog
a Gothic film....Woody meets the " blue angel }
69
A Midsummer Night's Sex Comedy 1982,  PG)
70
Take the Money and Run 1969,  PG)
71
The Curse of the Jade Scorpion 2001,  PG-13)
72
Bullets Over Broadway 1994,  R)
Bullets Over Broadway
amazing film
73
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
74
Radio Days 1987,  PG)
75
September 1987,  PG)
September
Woody ALLEN , DIRECTS like Bergman . he has the style and its a kind of respect
76
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
Doctor Zhivago
cast , music , romance ,war and 12 oskars if i can remember
77
Alice 1990,  PG-13)
78
Play It Again, Sam 1972,  PG)
79
The Getaway 1972,  R)
The Getaway
the original version ...
80
Unforgiven 1992,  R)
81
Insomnia 2002,  R)
82
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
83
Carrington 1995,  R)
Carrington
a true story ...the life of great painter Carrington her "love " for a great thinker who is gay and he is also in love with her ..
Emma thomson and Jonathan Pryce are the couple and they are ...just marvelous
84
Schindler's List 1993,  R)
85
My Left Foot 1989,  R)
86
A Price Above Rubies 1998,  R)
87
A Room With A View 1986,  PG)
88
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
The Unbearable Lightness of Being
Phillip Kaufman takes the excellent book BY Kundera and give us a perfect film experiance
89
The Boxer 1997,  R)
90
The Age of Innocence 1993,  PG)
91
Traffic 2000,  R)
92
The Terminal 2004,  PG-13)
93
Modern Times 1936,  G)
94
The Great Dictator 1940,  G)
95
Duck Soup 1933,  Unrated)
96
A Day at the Races 1937,  Unrated)
A Day at the Races
Gastone may talk like an idiot ,may walk like an idiot , may look likes an idiot , but don t all these to catch you fool ! Gastone is really an idiot ...G. Marx
97
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
A Night at the Opera
masterpiece ! the brothers Marx trying to find two opera singers ....
unbelieved quotes , and sarcasm of high society
98
The Producers 2005,  PG-13)
99
Gattaca 1997,  PG-13)
100
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
101
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
102
The Truman Show 1998,  PG)
103
Don't Look Now 1973,  R)
Don't Look Now
one of the best films i have seen
104
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
the quote { usual suspects } is from Casablanca....."Arrest the usual suspects " says there the chief of police
105
Silkwood 1983,  R)
106
Kafka 1991,  PG-13)
107
Insignificance 1985,  R)
108
Eureka 1981,  R)
109
Scarecrow 1973,  R)
Scarecrow
the best road movie ....Gene Hackman and AL Pacino in great moments . the scene on finale is fantastic ..i dont know how this movie
was from tickets , but i have the impression
that the film should have a large fame ...
110
Mississippi Burning 1988,  R)
111
Five Easy Pieces 1970,  R)
Five Easy Pieces
another amazing road movie
112
Carnal Knowledge 1971,  R)
113
Professione: reporter (The Passenger) 1995,  PG-13)
114
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
my God ....
115
The Postman Always Rings Twice 1981,  PG)
The Postman Always Rings Twice
second version of this film ...with Jessica Lang , make really sex on the table ...as rumors said
116
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
the movie is ...anyway ..all the film is in the official dinner , when a cool JACK , GIVES , LESSONS FOR ACTORS ...
117
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
As Good As It Gets
AS Helen Hunt said , JACK , made all the cast better , gave tho them courage and life ...
and an Oscar for Helen Hunt
118
About Schmidt 2002,  R)
About Schmidt
i think that only Jack could play this role
119
Barton Fink 1991,  R)
Barton Fink
the mad Jonh Goodman runs in the Hotel burning and fired everything crying
" i ll show you the power of the mind ..
120
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Just an illusion . The scene in club sillencio is one of best scenes at cinema ever
121
The Elephant Man 1980,  PG)
122
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
Dennis Hopper is marvelous ...and all the cast
123
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
124
The Straight Story 1999,  G)
The Straight Story
yes ....Lynch make a film full of poetry and lyricism
125
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson 1976,  R)
126
La Mort en direct (Death Watch) (Death in Full View) 1980,  R)
127
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
128
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
PLAY IT SAM ...
129
The Front 1976,  PG)
130
Nóz w Wodzie (Knife in the Water) 1962,  Unrated)
131
Repulsion 1965,  Unrated)
132
The Tenant 1976,  R)
The Tenant
a dark , psycho dramatic film ...maybe the only film , i had nightmares after watching ...
133
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
in the steps of old good film noir ...also the cast is marvelous
134
Bitter Moon 1992,  R)
Bitter Moon
based on the great book by Pascal Buckner
very good in their roles Peter Coyote and Emmanuelle SEIGNER ... they are in the leading roles .
135
Death and the Maiden 1994,  R)
Death and the Maiden
the title , is the name of a very known piano concert by Shubert , the country in Chile and the film is after Pinochet ...all the film is a night , and Ben kingsley with Sigournie Weaver are excellent
136
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
a great film . Polanski is a big filmaker
137
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
just ....La Vita e bella.....
gracia ROBERTO !!!
138
All That Jazz 1979,  R)
All That Jazz
ROY SCHEIDER , is a great actor and in this film , we can see how great is ...but a lot of bad choices , took from him the fame he had
the film is an autobiography of bob Foss who died after while
139
Frances 1982,  R)
Frances
the best performance of Lang , in a true cruel story
140
The Quiet American 2002,  R)
141
The Servant 1963,  Unrated)
The Servant
a great film from a forgotten filmaker
142
Eva (Eva, the Devil's Woman) 1962,  Unrated)
143
Brief Encounter 1945,  Unrated)
Brief Encounter
one of the best 10 films , from the beginning of cinema .. Lean with two excellent actors in a bright scenario of Noel Coward , just puts his camera and seams to follow the characters
he has as scene a simple town , in England just after the horror of world war 2 .
the film has been remake many times with very poor results ...the most serious
trial made with two great actors R. de Niro and Maryl Streap . nothing again ..
144
Frenzy 1972,  R)
145
The Man Who Knew Too Much 1934,  PG)
The Man Who Knew Too Much
the first version , and here we have clear the beloved theme of maitr ...an innocent citizen
by mistake , get in troubles ..
very good film , in the second edition there are some more
146
The 39 Steps 1935,  PG)
147
Sabotage 1936,  R)
Sabotage
a film under the rumors of that years ..
148
Rebecca 1940,  Unrated)
Rebecca
i wrote in my renew about books , that this book is very difficult to be a movie ..
the MANDERLEY , seems to be a place which have mixed characteristics . its a Gothic place but not only Gothic ..reminds castles in Scotland , or beautiful English places in the countryside...i think that only the maitr could close this
149
Lifeboat 1944,  Unrated)
Lifeboat
its a very good film ...Maitre begins make experiments in the technique of films and also we can understand how great filmmaker was ..
he can direct a movie in a room or a road movie
150
Notorious 1946,  Unrated)
Notorious
A film about the Nazi who escaped ...there we can see the grand guignol finale, when Grand takes Ingrid in his arms and begins to step down the stair . personal opinion that this end , we found only on the " Birds "
151
Strangers on a Train 1951,  PG)
Strangers on a Train
one of his best movies ....agony , a tennis game who must end and the British humor . for first time someone , films the public who watch a tennis game and turn their heads in the same time ...
152
Rope 1948,  PG)
Rope
a movie , filmed in eight mono plans in the language of cinema ...a movie in a room only
first time the two roommates have the shadow of gays , in early films
153
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
a masterpiece ....and a Grace Kelly who shines . it is known that the Metre liked the icy blonde's actresses in his leading roles
154
Vertigo 1958,  PG)
155
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
The Man Who Knew Too Much
second version and Dorris Day sings " ce sera ,sera what ever ....
156
North by Northwest 1959,  Unrated)
157
Psycho 1960,  R)
Psycho
what is a bathroom curtain ?
158
The Birds 1963,  PG-13)
159
Dial M for Murder 1954,  PG)
160
Vampyr - Der Traum des Allan Grey 1931,  Unrated)
161
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928,  Unrated)
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc)
one of the most mythic movie in the history of cinema ...no make up for the actors ..
tough faces , but also passion with lyricism
162
Day of Wrath (Vredens Dag)(Day of Anger) 1943,  Unrated)
163
Ordet (The Word) 1955,  Unrated)
164
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
maybe his best film ...i cant forget , the horses who cried up , every time somebody was telling the name of Mrs Blouher , Marty Feldman as fresly dead ...
165
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
all time classic movie . and what about the music ?
166
The Hunger 2005,  R)
The Hunger
a weird film by toni Scot.THE GODNESS Catherine Deneuve , David Bowie and SUZAN ...Extremelly nice the scene where
Deneuve and Sarandon make love under the marvellous " Duet of flowers " from the opera
"Lacme " by Delibes ...
167
Prizzi's Honor 1985,  R)
168
Gosford Park 2001,  R)
Gosford Park
a marvelous film ...ALTMAN , THIS great filmaker leads his nice cast in a very interesting story ...Maggie is always Maggie ....
169
The Remains of the Day 1993,  PG)
The Remains of the Day
my GOD ! WHAT A FILM !!! AND THE BEST EROTIC SCENE IN CINEMA ...SIR ANTONY AND EMMA ,JUST LOOK each other in a scene i cant forget
170
Manderlay 2005,  Unrated)
Manderlay
war against art ...
171
Oci Ciornie (Dark Eyes) 1987,  Unrated)
Oci Ciornie (Dark Eyes)
i really love this film . the way than Marcello
walks down to the pool , the nice trip incite the Russian countryside , and the fear ...
172
Battleship Potemkin 1925,  Unrated)
Battleship Potemkin
WE speak about a legend...after so many years and all the students of film art , in hole the world have to study hard on this .
the amazing montage and the movements of sailors or people are classical
173
Ivan Groznyy (Ivan the Terrible, Part One) 1944,  Unrated)
Ivan Groznyy (Ivan the Terrible, Part One)
of course in this film , Sergei M. Eisenstein
shows that first of all he is a huge filmmaker
please visit the page of the film , there is an interesting analysis by Horton
174
Ivan the Terrible - Pt. 2 1959,  Unrated)
Ivan the Terrible - Pt. 2
second part of the epic film...unfortunately
Stalin had a deep culture ......
175
Aleksandr Nevskiy (Alexander Nevsky) 1938,  Unrated)
Aleksandr Nevskiy (Alexander Nevsky)
another masterpiece . shadows and lights , the movement , the montage , the power of plans, are magical
176
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
a very silent movie with strong emotions
177
Zemlya (Soil) (Earth) ,  Unrated)
178
Martha 1973,  Unrated)
179
Hero (Accidental Hero) 1992,  PG-13)
Hero (Accidental Hero)
a plane falls , there are survivors , a man saves some lives , everyone searches for him and the real hero { Hoffman } see suddenly another { Garcia } to be the hero ...
so the celebrity { Davis } falls in love with the fake ......
180
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
It reminds me the old famous road movies
an excellent cast , and of course HOFFMAN
i agree with many people who said that this film could be better ..
but think how the end of a movie is in producers choice
181
Naked 1993,  R)
182
Ryan's Daughter 1970,  R)
Ryan's Daughter
its a masterpiece after all
183
Heima (Sigur Ros: Heima) 2007,  Unrated)
Heima (Sigur Ros: Heima)
what a surprise ! so good surprise
184
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
185
Passione d'amore 1981,  Unrated)
Passione d'amore
Ettore Scola.... Italy is starting to give rarely great movies ....this is one
186
Il Sorpasso (The Easy Life) 1962,  PG)
Il Sorpasso (The Easy Life)
DINO RISI ,one of the great filmmakers in Italy after WW2 . THE ART !
starring Vittorio Gassman , a magnificent actor { special in theater and teacher
187
Così dolce... così perversa (So Sweet... So Perverse) 1969,  R)
Così dolce... così perversa (So Sweet... So Perverse)
its somehow a sock....i m alone here ...but its a film who traveled overseas..
also this age has a name ....Italy and Germany had a lot of directors and very good films ...the name of this age is
Euro- Gothic golden age ...lololololol
188
Les Biches (Bad Girls) (Girlfriends) (The Does) 1968,  R)
Les Biches (Bad Girls) (Girlfriends) (The Does)
: Claude Chabrol this big sarcastic creator in a big film
189
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
I begin to forget ? i played a quiz little minutes ago and failed !!! anyway brothers Coen are always in great form
190
The Hudsucker Proxy 1994,  PG)
The Hudsucker Proxy
another masterpiece....
191
Laura 1944,  Unrated)
Laura
a film noir , gives the opportunity to this great filmmaker for a story full of strong characters , in the exploring of human weakness
192
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
CHRIS NOLAN is always a great director . this film is again an excellent one . but this man has to fight against himself after "memento "
193
Tickets 2005,  Unrated)
Tickets
a kind as a friend told me ,loutar 1, a "train movie " i could add and the style of "NY Stories . very pleasant game by three great
directors , from different places with Kiarostami more foreigner from all
194
Tin Drum ,  Unrated)
195
Homo Faber (Voyager) 1991,  PG-13)
Homo Faber (Voyager)
an excellent film directed by the academy award Volker Schlondorff
196
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
a film full of nostalgia for us ...Phillipe Noiret is in the big moments of his carrier
197
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
Crimes and Misdemeanors
martin landau an old actor
wins academy prize !!!
he was starring in mission impossible in first tv version...another "Bergman " film of WOODY ...photographer again Swen Nycvist
198
Another Woman 1988,  PG)
Another Woman
here we have the most "BERGMAN " film of Woody ALLEN ...Director of photography is
the famous Sven Nykvist , the most closed cinematographer of Bergman
199
Stealing Beauty 1996,  R)
Stealing Beauty
a weird film ,you must see ..
200
Character (Karakter) 1997,  R)
201
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
Coffee and Cigarettes
Comedy , TOM Waits has a cool dialogue with Iggy Pop in the train , and Benigni IN ANOTHER FILM of Jim Jarmusch...
the first was in New Orleans in a nice film called { i m not sure } Down by the law ..
202
Oldboy ,  R)
203
Landscapes in the Mist (Topio stin omichli) 1988,  Unrated)
Landscapes in the Mist (Topio stin omichli)
There are sights in the film that once seen cannot be forgotten. In the most spectacular sequence, the principal characters watch transfixed as a helicopter slowly lifts a giant stone hand from the harbor in the Greek port city of Thessaloniki and slowly transports it into the distance above the rooftops. It is as if an ancient oracle were suddenly dredged up from the muck and given one last miraculous chance to point its finger in sad accusation at the modern age before being deposited into oblivion.
204
Le Rayon vert (The Green Ray) (Summer) 1986,  R)
Le Rayon vert (The Green Ray) (Summer)
what a nice film from the last French director
of "nouvel vag " rarely in the the beaches by the ocean appears after the sunset a green light ...
205
Pauline At The Beach 1983,  R)
Pauline At The Beach
a summer move near the sea transformed in a masterpiece with the view of this great film maker..
206
L' Amour l'Après-Midi (Chloe in the Afternoon) (Love in the Afternoon) 1972,  R)
L' Amour l'Après-Midi (Chloe in the Afternoon) (Love in the Afternoon)
for me ,just the best film of Rohmer
207
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
WHAT A FILM !!!!!!!
208
Monty Python Live at the Hollywood Bowl 1982,  R)
Monty Python Live at the Hollywood Bowl
amazing ...live show ..i thing that there is the great soccer match , beatwin Grrek and German philosophers
209
Brazil 1985,  R)
Brazil
from the films you go and the next day see again ...
210
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
The Adventures of Baron Munchausen
one of the films that had a bad destiny...
its full comedy and parody ...
a quote
this was one of the many times i died , experience , very amusing , and i suggest to you to do the same .............
211
The Man Without a Past 2002,  PG-13)
The Man Without a Past
another film of the two brothers ..has the film many elements from classic films , sometimes its a kind of hymn to great filmmakers
212
Fargo 1996,  R)
Fargo
a piece of art....just this
213
Storia di Piera (The Story of Piera) 1983,  Unrated)
Storia di Piera (The Story of Piera)
i think that is the last film of "anarchist " film-maker Marco Ferreri . a film for Europe ,i dont know if was in theatres in States .
also this film does not pass throw censorship, i ll try to write below something , cause nobody has done it ...
214
Tulitikkutehtaan tyttö (The Match Factory Girl) 1989,  Unrated)
Tulitikkutehtaan tyttö (The Match Factory Girl)
when i begun to search about Kaourismaki , there was not material here , except some people like me ...
the others people and i , must feel some proud ,cause we "recovered" these brothers again
215
Easy Rider 1969,  R)
Easy Rider
one of the legend films ..a unique road movie ...a poem about lost innocent , about earth ,about freedom
216
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie)
a masterpiece for advanced friends of this great filmaker
217
Under the Olive Trees (Zire darakhatan zeyton) (Through the Olive Trees) 1994,  G)
Under the Olive Trees (Zire darakhatan zeyton) (Through the Olive Trees)
so simple , so human ...this is the art of cinema , true stories of true people
218
And Life Goes On (Zendegi va digar hich) (Life, and Nothing More) 1992,  Unrated)
And Life Goes On (Zendegi va digar hich) (Life, and Nothing More)
a movie like a document ...Tough places ,
old cars , villages destroyed ..death and life ,but in a natural phenomenon like an earthquake so you can find hope
219
Eternity and a Day 1998,  Unrated)
Eternity and a Day
Theo , films his favorite theme ...Can you leave the world , and starting searching your soul ?
220
Trilogia: To livadi pou dakryzei (The Weeping Meadow) 2004,  Unrated)
221
Rosemary's Baby 1968,  R)
Rosemary's Baby
Great Polanski fix a film classic . the innocence with the deep evil .
he chooses a girl , known from an advanced soap opera the "Peyton Place "
as star
222
Evdokia (To Koritsi tou stratioti) 1971,  Unrated)
Evdokia (To Koritsi tou stratioti)
this is an amazing film of Greek cinema . Filmed , during the military dictatory , has as theme the love between a soldier and the local hooker...the music by Manos Loizos is classic anymore
223
Changeling 2008,  R)
Changeling
for Clint Eastwood....As a friend said he is 78
years old , and he must live at least 78 years more ..
224
Encounters at the End of the World 2007,  G)
225
Every Man for Himself and God Against All (Jeder für sich und Gott gegen) ,  Unrated)
226
Monsieur Verdoux 1947,  Unrated)
Monsieur Verdoux
a film from the talking period of Chaplin but which is more forgotten ...anyway its a film by Chaplin . i don t know the the kind of film if director was Welles , but i have the feeling that was not chemistry between the two holly monsters
227
L' Amore (Ways of Love) 1948,  Unrated)
L' Amore (Ways of Love)
FROM TIME , I WANTED TO WRITE ABOUT ITALIAN FILMS ...mostly after WW2 the neo-realism period
228
Where is Freedom? (Dov'e la liberta...?) 1952,  Unrated)
229
Blaise Pascal 1971,  Unrated)
230
Blow-Up 1966,  Unrated)
Blow-Up
Michelangelo Antonion was a great director . from the persons in the art , which can not find a new one . here has a great cast . he was very despotic personality , cruel and hard to his cast . Action , mystery , and his big advantage ...Capturing pictures , full of history , of beuty of reality
231
The Southerner 1945,  Unrated)
The Southerner
i like : Jean Renoir anyway
The Southerner (1945) is a film directed by Jean Renoir, based on the novel Hold Autumn in Your Hand by George Sessions Perry. The film received Oscar nominations for Best Director, Original Music Score and Sound. Renoir was named Best Director by the National Board of Review, which also named the film the third best of 1945.

It stars Zachary Scott, Betty Field, J. Carrol Naish, Beulah Bondi, Percy Kilbride, Charles Kemper, Blanche Yurka, and Norman Lloyd.

Future director Robert Aldrich was an assistant director on this film.
232
Secret Things 2002,  Unrated)
Secret Things
another film , that american friends must see in dvd . of course i understand the puritanism...but that its life . not as even in this film . more wild and with worst photography ...with out voices so under control of the theatrical studies .
but these stories happen all the time
233
The Band Wagon 1953,  Unrated)
The Band Wagon
a must see film
234
Raining Stones 1993,  R)
Raining Stones
simile story , hidden humour , a hymn to small thinks and to real people . no great characters , nothing you must try to understand ....
a lesson about how we can make a film ...
235
All Quiet on the Western Front 1930,  Unrated)
All Quiet on the Western Front
having as background a very strong antiwar book the film can touch the quality of book ..it is one of the classic traps when you make a film based in a very good film
i show some elements , which give the reality of one of the most weird war .
deep in the ground the soldiers , without ideology , just wait there and nothing happens . and of course a guy who wants glory throw all ...
236
Long Day's Journey Into Night 1962,  Unrated)
Long Day's Journey Into Night
i think it one of the best ,maybe the best play in theater by Eugene O Neil ...i leave behind the very known conversation about if you can make films great plays from theater ...anyway those years we had many and very good films based on magnificent theatrical plays . For example we had many films from plays by Tennessee Williams { smoke on the water } here very good actors
a full talents director and the rest cast , product a nice film .
237
Down by Law 1986,  R)
Down by Law
and of course excellent songs in this underground film ...in the cast is the wife of Begnini , Nicolleta
238
At Play in the Fields of the Lord 1991,  R)
At Play in the Fields of the Lord
i recommend this film cause i like the director Hector Babenco { kiss of spider woman } but also for the amazing plans of falls and the waters of Amazonian river ...there is an extra bonus , some very nice trucks by the great composer Preisner.. you have to see the film and thing the huge disaster that happens there
239
Pixote: A Lei do Mais Fraco (Pixote) (Pixote, the Law of the Weakest) 1981,  R)
240
Les Carabiniers 1963,  Unrated)
241
Le Mépris (Contempt) 1963,  PG)
242
Beckett on Film 2001,  Unrated)
Beckett on Film
a glorious hymn to the great playwright Samuel Beckett ....who was also a novelist, short story writer, poet, essayist ...
a "dream team " of actors and directors , worked in this phenomenon called Samuel Becket , who was not only the author of Condo .....
243
Kynigoi, Oi, (The Hunters) 1977,  Unrated)
244
Taxidi sta Kithira (Voyage to Cythera) 1984,  Unrated)
Taxidi sta Kithira (Voyage to Cythera)
a great film about the Greek civil war , who started after the great victory against Nazism the WW2 ....official dates 1946- 1949 . Government army against Greek communist ....a war without reason , cause Stalin did not support this war ...Anyway after the war many people killed and others escaped to East Europe ...The great actor Manos Katrakis is one from those who escaped ...years later many of them returned back after amnesia by the State of Greece ...our old hero in the film returns , but for some political reason , he has to leave again ....A great film
245
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
Last Tango in Paris
Paris ,
246
To Sir, With Love 1967,  Unrated)
247
Mein Schulfreund (My School Chum) 1960,  Unrated)
248
Simón del desierto (Simon of the Desert) 1965,  Unrated)
Simón del desierto (Simon of the Desert)
the third film after Viridianna and EXTERMINATOR ANGEL....IF in the first Luis Buñuel is studding the flesh , and in the second the power and human vanity here is talking with his unique style about man and GOD ...there is a mistake in the information of film . Simon hired to the column not to be nearest to God , but as a hard ascetic mood ., it was a trial we had very early in the history of Christianism ....first in East dogma and later to Catholicism ...there is the saint Simon or in Simeon , who lived for many years in a column in Egypt desert
249
Ladies in Lavender 2005,  PG-13)
Ladies in Lavender
what to write somebody here ? the story is simple ....Two old ladies who live in Cornwall , find and take home , a young Polish violinist ...they teach English to them ...all these in 1936 ...
the roles of the two old sisters is performed by two , for me , holy female actresses ...JUDI AND MAGGIE , MAGGIE AND JUDI . Judi Dench and Maggie Smith ...only for this i could see the film .....Judi has 5 Batfa and i think that is two times Academy award , for the one i m sure , was in Chocolat .....She also plays M , in Jame s Bond films .....Maggie has a lot of prizes and two times Academy award { i m sure here }
a low profile direction by the great actor Charles Dance Dance....
another excellent English film
250
Miller's Crossing 1990,  R)
Miller's Crossing
Albert Finney runs a corrupt town in the 1920s, Gabriel Byrne is a brainy sort sometimes allied with Finney, and a stellar lineup of eccentrics (John Turturro, Steve Buscemi, Jon Polito) fills in the background of this marvelous, and pretty serious, fresco. It's noir with a touch so light, the film seems to float on the breeze like the Frisbee of a fedora sailing through the forest.
251
Ninotchka 1939,  R)
Ninotchka
and plus in the film Greta GARBO ...
252
The Shop Around the Corner 1940,  Unrated)
The Shop Around the Corner
WELL , yesterday i found randomly , my movies archive ....i believed that i had lost it after the late removal ...i saw that many very good films were there but not here !!! So its opportunity to add the here , and this is an amazing film
253
District 9 2009,  R)
District 9
a star ship something like the ship in " Star Trek " comes to Earth , but not in the ordinary cities . it landing in Johannesburg , years before , when the racism government was very strong . after 2 months , the army of S. AFRICA ,decide to get in the spaceship ..but when they got in , nothing reminds , the brilliant spaceships we "know " from other films ...there are only some starving aliens..
there is a big surprise , and finally the aliens are moved to a special camp
the District 9 , wile racists have the full power ..
the director use all the stereotypes in films of scientific fantasy and films the story like a document ...Of course many thing will happen
its a very good story , very tight direction and of course nothing happens randomly . The racism , the fight for power , the hidden secretes of spaceship , the Vanity
254
Wild Grass (Les Herbes Folles) 2009,  PG)
Wild Grass (Les Herbes Folles)
a lost wallet , a man with family and a single female dentist...Alain Resnais , in his 88 years , behind the camera . the living legend of cinema , old but also modern , give us another film . warm and soft touching , romantic disposal but and an elegant irony , confirming the minimal distance who separates the wise of a very old man from an innocent kid
255
The White Ribbon (Das weisse Band) 2009,  R)
The White Ribbon (Das weisse Band)
A masterpiece in black and white . a genius story . a great film about the hidden violence . everybody in this film is in the limelight ...the doctor , the pastor , the policeman . Scenes cutting your breath , hot from classic horror , but from a fear you , the spectator you begin to have in your mind , insight you
shall we have an explosion of the violence ? and what kind of violence is this ?
i had the feeling that i could not describe this . a new kind of violence so familiar and so unknown . the film is winner in Cannes , maybe earn this year and the Academy prize for film with foreign language , but nothing of this counts . its a long film , two and half hours , but i had 2 or 3 years to see a film like this
256
The Ninth Gate 1999,  R)
The Ninth Gate
Film noir with all classic stuff . Books , mystery ,erotic women , trips in Europe.
Also i am great follower of Roman Polanski
257
The Ghost Writer 2010,  PG-13)
The Ghost Writer
great film
258
True Grit 2010,  PG-13)
True Grit
Brilliant film , remake of a 1969 film . but here , the movie is under the view of Coen s br . Jeff Bridges in another great role . hole cast is enjoyable

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments