Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. ePHOR
  2. Ʌ n...

Give list a short description

  ePHOR's Rating My Rating
1
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Don't ever let somebody tell you ... You can't do something. Not even me!!
2
Robots 2005,  PG)
Robots
He's got your moms eyes and my dads nose. I knew we were smart to save those parts!!
3
Seabiscuit 2003,  PG-13)
Seabiscuit
You don't throw away a whole life just 'cause it's banged up a little!!
4
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998,  R)
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano)
Won't let my music go anywhere without me!!
5
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
This kind of certainty comes but once in a lifetime!!
6
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
Who, in their right mind Kevin, could possibly deny the twentieth century was entirely mine!!
7
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
The Guns of Navarone
First, you've got that bloody old fortress on top of that bloody cliff. Then you've got that bloody fortress INSIDE the cliff. You can't even see the bloody cave, let alone the bloody guns. And even if we could, we haven't got a bloody bomb big enough to smash that bloody rock. And that's the bloody truth, sir!!
8
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
But, as you well know, appearances can be deceiving, which brings me back to the reason why we're here. We're not here because we're free. We're here because we're not free. There is no escaping reason; no denying purpose. Because as we both know, without purpose, we would not exist!!
9
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Don't think you are, know you are!!
10
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
The Red Violin (Le violon rouge)
What do you do when the thing you most wanted, so perfect, just comes?
11
The Crow 1994,  R)
The Crow
Every man's got a devil. And you can't rest 'til you find him!!
12
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
They send you here for life, and that's exactly what they take. The part that counts, anyway!!
13
Cars 2006,  G)
Cars
Lightning McQueen: I can't believe it. Just look at those trophies!
Doc Hudson: You look. All I see is a bunch of empty cups!!
14
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
The world is often unkind to new telant, new creations. The new needs friends!!
15
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
Gaston: The little ones play on the floor with the dogs. We'll have six or seven.
Belle: Dogs?
Gaston: No, Belle! Strapping boys, like me!!
16
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Paula Abagnale: Just tell me how much he owes and I'll pay you back.
Carl Hanratty: So far, it's about 1.3 million dollars!!
17
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
I am the shadow on the moon at night
Filling your dreams to the brim with fright!!
18
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
Tell me what you cherish most. Give me the pleasure of taking it away!!
19
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
Oh, great. If anyone attacks we can blink em' to death!!
20
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
71% of the Earth's surface is covered by water. That's a lot of space to find one fish!!
21
A Bug's Life 1998,  G)
A Bug's Life
Everything that is in that giant tree is contained inside this tiny seed. All it needs is some time, a little sunshine and rain, and voilá!!
22
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
I'm packing your extra pair of shoes, and your angry eyes just in case!!
23
Snatch 2001,  R)
Snatch
Yes, London. You know: fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary fucking Poppins... LONDON!!
24
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
I see dead people!!
25
The Aviator 2004,  PG-13)
The Aviator
If The Hercules fails to fly ... I will leave this country
and never come back. And I mean it!!
26
The Departed 2006,  R)
The Departed
No one gives it to you, you have to take it!!
27
Frida 2002,  R)
Frida
I hope the exit is joyful and I hope never to return!!
28
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
I am not becoming like them, I AM them!!
29
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
I would rather have had one breath of her hair, one kiss from her mouth, one touch of her hand, than eternity without it. One!!
30
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Why go up there when people are dying to get down here??
31
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari)
Get three coffins ready. My mistake. Four coffins...!!
32
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
People should not be afraid of their governments. its the other way around!!
33
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
You will have your honor. Let me have mine!!
34
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
What really matters is what you believe!!
35
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
Whoo-ah!!
36
A Scanner Darkly 2006,  R)
A Scanner Darkly
I saw death rising from the earth, from the ground itself, in one blue field!!
37
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
I am a murdering bastard. You know that. And there are consequences to breaking the heart of a murdering bastard!!
38
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
Letters from Iwo Jima
If our children can live safely for one more day, it would be worth the one more day that we defend this island!!
39
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
The Hunchback of Notre Dame
If watchin' is all you're gonna do, then you're gonna watch your life go by without ya!!
40
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Life's greatest adventure is finding your place in the Circle of Life!!
41
Bee Movie 2007,  PG)
Bee Movie
You bees have worked all your life to reach to a point where you can work for the rest of your lives!!
42
Nanking 2007,  R)
Nanking
200,000 were killed in the first month of attack!!
43
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
I got no one to care for. What have I got, Harry? I'm lonely. I'm old!!
44
Wanted 2008,  R)
Wanted
Within the fabric of this world, every life hangs by a thread. We are that thread - a fraternity of assassins with the weapons of fate!!
45
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Every man dies, not every man really lives!!
46
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
Sid: From now on, I'm gonna call you 'Diego'.
Diego: Lord of Touch Me and you're Dead!!
47
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
Matt Farrell: Did you see that?
John McClane: Yeah I saw it, I did that!!
48
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Neville: God didn't do this. We did!!
49
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
Simon:You interfered with a well-laid plan.
Zeus: Well, you can stick your well-laid plan up your well-laid ass!!
50
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Forrest Gump: Mama always said, dying was a part of life!!
51
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
See, ya are what ya are in this world. That's either one of two things: Either you're somebody, or you ain't nobody!!
52
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
You did everything penguinly possible!!
53
Shade 2003,  R)
Shade
When gambling your life, leave nothing to chance!!
54
We Are Marshall 2006,  PG)
We Are Marshall
From the ashes we rose!!
55
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
Confessions of a Dangerous Mind
You had three old guys with loaded guns on stage. I look back at their lives. See who they were. What they accomplish. How close they came to realizing their dreams. The winner is the one who doesn't blows his brain out!!
56
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Hey Max, who's your favorite uncle? Okay, your second favorite uncle? Okay never mind, just listen...!!
57
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
I was cured, all right!!
58
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
Snow White: You mean he can't talk?
Happy: He don't know, he never tried!!
59
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig!!
60
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
They mean to take us as a prize. And we are worth more to them undamaged!!
61
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
But one time he break cage and he "get this" and then we all laugh. High five!!
62
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
If this is to be our end, then i'd have made such an end as to be worthy of remembrance!!
63
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
I don't train girls!!
64
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
They're Having So Much Fun. It's Illegal!!
65
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
Colonel Von Luger, it is the sworn duty of all officers to try to escape!!
66
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Things we lose have a way of coming back to us in the end!!
67
Running Scared 2005,  R)
Running Scared
I said back the fuck up, you sick, twisted, motherfucking cunt!!
68
Evelyn 2002,  PG)
Evelyn
Oh, no, that's not true! Hope she goes to confession soon!!
69
Capote 2005,  R)
Capote
More tears are shed over answered prayers than unanswered ones!!
70
Pocahontas 1996,  G)
Pocahontas
John Smith: Well, when I say uncivilized, what I mean is, is...
Pocahontas: What you mean is, "not like you"!!
71
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
Dr. Seuss' Horton Hears a Who!
So let that be a lesson to one and to all; a person is a person, no matter how small!!
72
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
Sometimes a horse has got to do what a horse has got to do!!
73
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
EVE: Name?
WALL.E: WALL-E!!
74
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas)
Bruno: There is such thing as a nice Jew, though, isn't there?
Herr Liszt: I think, Bruno, if you ever found a nice Jew, you would be the best explorer in the world!!
75
Treasure Planet 2002,  PG)
Treasure Planet
Jim Hawkins: Stay out of trouble, you old scalawag.
John Silver: Jimbo, lad. When have I ever done otherwise??
76
Bolt 2008,  PG)
Bolt
Mittens: The real world hurts, doesn't it??
77
Constantine 2005,  R)
Constantine
Satan: Hello, John. John, hello. You're the one soul I would come up here to collect myself.
John Constantine: So I've heard!!
78
Training Day 2001,  R)
Training Day
I ain't baby-sitting. You got today and today only to show me who and what you're made of!!
79
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
They may not see each other for days, weeks, months or even years at a time. But if there's love, dear, those are the ties that bind and you'll have a family forever!!
80
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
Benjamin Button: Your life is defined by its opportunities ... even the ones you miss!!
81
Beowulf 2007,  PG-13)
Beowulf
I am Ripper ... Tearer ... Slasher ... Gouger. I am the Teeth in the Darkness, the Talons in the Night. Mine is Strength ... and Lust ... and Power! I AM BEOWULF!!!
82
Coraline 2009,  PG)
Coraline
You probably think this world is a dream come true... but you're wrong!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments