My Favorite Movies
My Childhood Favorites, Funniest Movies Ever, Best Anime, Movies That Will Make You Cry, Inspiration Movies, Make-out Movies, My Deep Thinking Movies...
| enzel's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
La Mujer de Mi Hermano 2005, R) |
|
| 2 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 3 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 4 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 5 |
Shall We Dance 2004, PG-13) |
|
| 6 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 7 |
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003, R) |
|
| 8 |
Raise Your Voice 2004, PG) |
|
| 9 |
Shark Tale 2004, PG) |
|
| 10 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 11 |
Chasing Liberty 2004, PG-13) |
|
| 12 |
Closer 2004, R) |
|
| 13 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 14 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 15 |
Honey 2003, PG-13) |
|
| 16 |
Peter Pan 2003, PG) |
|
| 17 |
Confessions of a Dangerous Mind 2002, R) |
|
| 18 |
Iris 2001, R) |
|
| 19 |
Original Sin 2001, R) |
|
| 20 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 21 |
Antitrust 2001, PG-13) |
|
| 22 |
Pay It Forward 2000, PG-13) |
|
| 23 |
The Family Man 2000, PG-13) |
|
| 24 |
Quills 2000, R) |
|
| 25 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 26 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 27 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 28 |
White Men Can't Jump 1992, R) |
|
| 29 |
Underworld: Evolution 2006, R) |
|
| 30 |
The Pink Panther 2006, PG) |
|
| 31 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 32 |
Taxi 2004, PG-13) |
|
| 33 |
Enough 2002, PG-13) |
|
| 34 |
Boys Don't Cry 1999, R) |
|
| 35 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 36 |
Undercover Brother 2002, PG-13) |
|
| 37 |
Castle in the Sky 1989, PG) |
|
| 38 |
Metropolis (Metoroporisu) 2001, PG-13) |
|
| 39 |
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988, Unrated) |
|
| 40 |
Brother Bear 2003, G) |
|
| 41 |
Kate & Leopold 2001, PG-13) |
|
| 42 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 43 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 44 |
High School Musical 2006, G)
Okay.. I did watched it last Sunday! The storyline was a bit predictable, however, I admire both Troy Bolton and Gabriella Montez voice when both of them sang "Start of Something New." I guess there was a chemistry between them.. hihihi ^^ |
|
| 45 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 46 |
Click 2006, PG-13) |
|
| 47 |
Finding Forrester 2000, PG-13) |
|
| 48 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 49 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 50 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 51 |
How to Deal 2003, PG-13) |
|
| 52 |
Serendipity 2001, PG-13) |
|
| 53 |
Constantine 2005, R) |
|
| 54 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 55 |
Nanny McPhee 2006, PG) |
|
| 56 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 57 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 58 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 59 |
Step Up 2006, PG-13) |



























































