My Favorite Movies
| Entezaei's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 2 |
Tuesdays with Morrie 1999, Unrated) |
|
| 3 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 4 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 5 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 6 |
Constantine 2005, R) |
|
| 7 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 8 |
The Family Man 2000, PG-13) |
|
| 9 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 10 |
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999, R) |
|
| 11 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 12 |
Le Papillon (The Butterfly) 2003, Unrated) |
|
| 13 |
Hook 1991, PG) |
|
| 14 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 15 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 16 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 17 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 18 |
Sin City 2005, R) |
|
| 19 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 20 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 21 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |





















