My Favorite Movies
| ensign183's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG)
Bar none, the BEST of the Star Wars movies. It introduces Yoda, it's better than the previous movie, the good guys don't always win, and we're suspended for THREE STINKIN' YEARS on who Darth Vader really is! But it's well worth it and doesn't let effects get in the way of the story. After twenty-seven years, this is still the best! |
|
| 2 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 3 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 4 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 5 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 6 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 7 |
Dodgeball - A True Underdog Story 2004, PG-13) |
|
| 8 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 9 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 10 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |










