My Favorite Movies


  engramirkamal's Rating My Rating
1
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
2
The Bone Collector 1999,  R)
3
Die Hard 1988,  R)
4
2012 2009,  PG-13)
2012
2012, I must say a treat to watch, very absorbing movie. Lots of talk about how this beautiful world may come to an end. 2012, a sci fi with great visual effects, based on a story of huge eruption at sun surface that leads to te disturbance in warth core and trigger a chain of event leading to mass devastation, earthquakes, tsunami's and series of heoric events. A treat to watch as movie have strong special effects.

Believe me it would be lot more catastrophic when the world come to an end, it bound to happen sooner or later. just a matter of time.
5
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
A treat to watch.
6
Fracture 2007,  R)
Fracture
Superb cat and mouse game. Anthony Hopkin is as cool as he is. Good one who loves court room drama. Anthony Hopkin is messing up the life and case of high profile lawyer.
7
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
8
Prince of Persia: The Sands of Time 2010,  PG-13)
Prince of Persia: The Sands of Time
Simply Superb. Excellent Cinematography. Aprroximately 2 hours of shear entertainment. Highly Recommended, I hope one don't get disappoint.
9
Inception 2010,  PG-13)
Inception
Superb, mind blowing Sci Fi. A concept of mind control taken into new dimension by not only controling but implanting the thoughts.
10
The Company Men 2010,  R)
The Company Men
The Economic Recession, melting everything down to the core, tearing social and family fabrice apart and the worst of all is shattered believe in one's ability and loss of self esteem and self confidence. The question, is there a hope and the things spiral down to the abyss. Highly recommended
11
Winter's Bone 2010,  R)
12
Ip Man 2: Legend of the Grandmaster 2010,  R)
Ip Man 2: Legend of the Grandmaster
Good movie, with substance
13
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
Sherlock Holmes
Superb, especially the background music was marvellous.
14
Ben-Hur 1959,  G)
Ben-Hur
Super Duper 1959 Classic. Story of Judah Benhur, absorbing 3.5 hrs of epic.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments