My Favorite Movies


  1. English47
  2. English

My Top 100 All-Time Favorite Movies

  English47's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
The greatest film ever made. The acting is flawless, the cinematography is beautiful and the storyline is incredible.
2
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Kevin Spacey is one of the greatest actors of all-time. The twist at the end is one of the best I've ever seen. Oh and fuck Scary Movie...
3
Rocky 1976,  PG)
Rocky
The inspirational music, the cinematography and the depth within each character portrayed is amazing when you consider how quickly this film was made and how low-budget it was. The acting was also phenomenal - FOUR actors including Talia Shire were nominated for Oscars.
4
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Possibly the greatest quotable movie ever made.
5
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Forget the twist... watching this movie the second and even the third time is so much better than the first. It's not even that my second favorite director directed this master piece or that 2 of my favorite actors star in it. It's the single greatest commentary of the post-modern era on consumerism. The stylistic storytelling and direction sets the perfect mood for one of the greatest movies of all-time. It's impossible not to like this.
6
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
The most intense movie I've ever seen. The most powerful movie I've ever seen. The quick and clever ediitng along with the visuals provide an atmosphere that almost makes you feel trapped... there's a certain point in the movie where you just know if you go any further there's no turning back.
7
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Brad Pitt, Morgan Freeman and Kevin Spacy 3 solid actors - in my Top 10. David Fincher directing - in my Top 10. Se7en is without hesitation - in my Top 10.
8
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
You know you're watching a damn good movie when you start thinking what happens if John Malkovich enters his own portal to see the world through his own eyes... "Malkovich, Malkovich? Malkovich!" From Charlie Sheen's comb-over to the 7 1/2th floor... this was the most creative movie I've ever seen.
9
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
The most underrated film of all-time. Completely misunderstood.
10
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
It's hard to understand why so many critics did not like this film. If you liked 2001: A Space Odyssey you will love this.

The story is sad and depressing. The metaphor is unique. The truth of what this film speaks of is understandable - love will last forever. This is a film that forces you to think outside the box and should become a classic decades for now (but probabley will not).

Darren Aronofsky directs another beautiful and near- perfect film.
11
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Visually stunning but the ending leaves a big intentional question mark as to what happened. (Don't read this if you haven't seen the movie). I still don't know what exactly to think but it seems as though mankind evolves after epanding its existence from the Earth to the Moon to the Universe yet is reborn as something completley different ready to exist in whole new level of evolution. It's really something special and unique in every way.
12
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Morgan Freeman + Tim Robbins = one hell of a great movie. My first thoughts after seeing this flick: "That was based on a Stephen King book?"
13
American History X 1998,  R)
American History X
Absolutely powerful.
14
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
To me this is just about the most interesting movie ever made for a couple reasons:

1) How it was made
2) How it changed the sci-fi genre and movies to come
3) How it attracted one of the largest fan bases in movie history

This is the most creative film of all time and the whole storyline being a true epic is fascinating. The characters, the story, the art direction, the special effects and the action are incredibly rediculous.
15
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Best of the Star Wars hexalogy. Hexalogy right?
16
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
Amazing story told through beautiful cinematography and very different but equally great visual effects. Every time I watch this I pick up something new. Every detail and second of this film is not wasted... the near perfrect sci-fi film with some of Spielberg's best direction yet.
17
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
This is Tim Burton's best work hands down. The emotion and strange feelings in this movie are almost magical and truley different than any other film I've ever seen... reminds me of E.T. I guess.
18
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Oh the twist - the twist is incredible. Without the twist it is a Four Star - Four and a Half Star movie but the twist makes it all. I'm not quite sure how it could end without one though.
19
Raiders of the Lost Ark 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark
The best Indiana Jones movie ever made. Possibly the best action/adventure film ever made.
20
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
The first time I saw this I couldn't really understand what was going on all the time - the second viewing I paid close attention. As soon as I started realizing this character had done that and that guy had done this I started realizing how brilliant this movie was. I loved the fresh idea of the 2 different stories happening both before and after the first installment.

DeNiro was excellent along with Al Pachino although when I think of The Godfather I think of Marlon Brando. To me this is still inferior to my favorite movie of all time... The Godfather.
21
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Scorsese's best. In my opinion DeNiro's best. Best mob film not named The Godfather.
22
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
Near perfect dialogue with perfect characters for the story (which is nearly perfect). The best shootout scene I've ever seen since Heat. Kevin Spacey. Russell Crowe. Twists and turns and brilliant direction from Curtis Hanson. Even with as much critical praise as it received this has still got to be one of the most underrated movies I've seen.
23
The Social Network 2010,  PG-13)
The Social Network
David Fincher is a genius. I saw this movie with my entire grade class (well a good bit of it at least) and I have to say I smiled the entire time. Not everyone "got" it but I loved every second of it. I first wanted to see this movie ever since I saw the trailer... probabley the greatest most interesting trailer I've ever seen.

First off let's say the cinematography was awesome. Then let's add in that Jesse Eisenberg gave a standout performance (one of the best I've ever seen) and Andrew Garfield impressed so much in his first role I've seen him in. Timberlake was actually very impressive too.

The script was so well-crafted and witty. The cleverness in the dialogue was better than any movie I've probabley ever seen...

"Hold on... let me check your math - I got the same answer."

I guess I can't say enough about the script and the stylish directing... David Fincher and "you need to see this" is all I really should have to say.
24
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Nothing quite like it...
25
Jurassic Park: An IMAX 3D Experience 1993,  PG-13)
Jurassic Park: An IMAX 3D Experience
Spielberg directs yet another awesome Summer blockbuster. The special effects are still amazing even 17 year later.

The action is thrilling and exciting while Michael Crichton's idea of a park made for dinosaurs comes to life.
26
Drive 2011,  R)
Drive
This is about as good as a film can get. Perfect acting from Ryan Gosling, Albert Brooks, Carey Mulligan, Oscar Isaac and Ron Perlman. The direction was near flawless. The music was great. The sound design was great. The over the top violence and the characters that come with it are great. The humor is just right.

My only complaint is that the audience as a whole sat through the ENTIRE length of the film and either talked, giggled or laughed whenever Ryan Gosling had a blank stare (even after the 20th fucking time) or whenever something violent happened (pretty much the entire film). It was hard to really dive into the action and more violent scenes bec. the audience reminded me it was just a fucking movie every time it saw an opportunity.
27
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
One of the best action movies I've ever seen next to the the first Terminator. The acting isn't great but it's adequete. Not many movies that have the same type of suspense that the Terminator series includes.
28
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
One of the greatest stories and character studies of all time in film.
29
Jaws 1975,  PG)
Jaws
The best action/thriller other than maybe The Terminator and T2: Judgement Day.
30
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Loved the fight scenes, the cartoon origin story, the soundtrack, the camera work and just about everything in this film. Instant favorite.
31
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Well, what a nice story. I really think Stephen King and Frank Darabont could do a prison TV mini series like Oz - that would be one hell of a show to watch. Anyway, The Green Mile was different than almost any other movie I've ever seen. The directing and storytelling styles were almost identical to The Shawshank Redemption but other than that, The Green Mile is one of a kind.

Ultimately it's a story about human nature and meaning behind life and death - it's a very powerful film.
32
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
Best action/thriller ever.
33
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
I still don't understand certain elements of this film (most people don't)... I'm not sure if you really have to.
34
Moon 2009,  R)
Moon
This was amazing and it should become a classic some years from now but I know it won't. The story is so intriguing from the very start and the feeling at the end of the movie is unreal. At first it seemed like it was going to be a different take on the story of HAL from 2001 when GERTY hits Sam but afterwards you realize it's nothing like that at all instead it's one of the most original fresh ideas ever put on the screen.
35
Revolutionary Road 2008,  R)
Revolutionary Road
The perfect drama in a lot of ways. Sam Mendes has topped American Beauty and Road to Perdition in my honest opinion with a brilliant portrait of... reality? The film touches on some relevant, emotional and personal themes. If you've ever asked yourself who you really are or who you really want to be, or what you really want to do, or be doing, then you should feel right at home with the core of this film.

The scenes are incredibly compelling although there is a complete lack of action (at least that you're used to seeing in films) which just means it's a movie that ordinary people with complex thoughts and feelings can relate to. Rarely does a film truly captivate my interest and encourage me to think about myself, but Revolutionary Road is definitely one that does.
36
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
After seeing this a second time I have to bump it up another half star. Every scene one after the next gives off a unique authentic vibe that screams youth. The atmosphere and story are perfectly combined in this movie under Sofia Coppola's direction.
37
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
Much better than I expected. Quentin's done it again.
38
He Got Game 1998,  R)
He Got Game
I love the combination of Denzel Washington with Spike Lee and (surprisingly) Ray Allen. The ending is a little odd but altogether this film was just so different than anything I've ever seen before. It's hardly a sports movie though it has everything to do with the basketball lifestyle of a highly recruited prodigy. Well made and highly underrated.
39
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
The art of storytelling at it's best - and it doesn't hurt to have one of the greatest actors of all time telling it.
40
Fargo 1996,  R)
Fargo
Umm, how the hell is this a comedy? It's not even a dark comedy... there is nothing funny about it other than the insane aspects of chopping up somebody's limbs in a wood chipper (so yes there are some aspects of a black/ dark comedy but honestly not many). The reoccurring "yea" with a distinct accent was funny - I guess. The fact that this isn't even real is an element of comedy... oh wait, not really. Besides the genre debate this was a phenomenal film. The writing and dialogue was outstanding and the acting was perfect.
41
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
The greatest war film of all time. I became an instant fan of Kubrick after I saw this.
42
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
One of the few films that is timeless, anyone and everyone can enjoy and is powerful in its use of emotion.
43
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Possibly the greatest thriller I have ever seen. Bardem plays the most convincing antagonist in cinematic history.
44
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
Talk about a dark movie. A little slow for my taste but a well-crafted and well-shot movie. The visual effects and set decoration are amazing. Reminded me of Minority Report and I later found that both movies are based off the work of Phillip K. Dick.
45
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
The second best coming-of-age movie I've ever seen. The characters and the chemistry is just about all you can ask for.
46
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
I've been waiting to see this for a long time and it was fantastic. Spacy once again delivers.
47
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
The best coming-of-age movie I have ever seen unless you count He Got Game as a coming-of-age movie.
48
Heat 1995,  R)
Heat
This was incredible. A great story with a great cast - the perfect crime drama. Also one of the greatest action scenes ever with the huge police shootout.
49
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Other than maybe the Godfather this movie has the best all-around acting I've ever seen. Love Jack as always but this has to be his greatest performance and Chief was pretty awesome as well.
50
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
A good concept and plot but a great story that explains everything you need to know about a guy named Jamal from him becoming a boy to a man. Impossible to not love this movie.
51
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
This is another great storytelling film. Forest Gump has to be my favorite but Tim Burton comes extremely close.
52
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
This is a movie that would probabley be your average flick if it wasn't for Eastwood directing and Penn, Bacon and Robbins starring. Everyone played their roles to absolute perfection and each second is filled with dark suspense. The disturbing ending is what I expected (well the fact that it would be disturbing). This mystery is as intense as they come.
53
Super 8 2011,  PG-13)
Super 8
Ahhh I loved this movie. The humor, the special effects, the kids, Kyle Chandler, Elle Fanning, the countless Spielberg elements, E.L.O... it had it all (even the short film during the credits). It's been a while since I've seen a movie like this in the theatres and I'm glad I didn't wait until it came out on DVD to see it.
54
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
What good fun! Lloyd and Fox are perfect - it's a great story and idea. It keeps your brain thinking "what if" through the entire movie and even afterwards.
55
Jerry Maguire 1996,  R)
Jerry Maguire
Love this movie.
56
Boyz n the Hood 1991,  R)
Boyz n the Hood
This is one of the most powerful movies ever made next to American History X. Cuba Gooding and Fishburne were perfect and the rest of the cast was solid. Singleton's debut film and best film (2 Fast 2 Furious was mighty close though).
57
Fantastic Mr. Fox 2009,  PG)
Fantastic Mr. Fox
One of the best animated movies I've seen. The voices are all very well done and the stop motion animation along with the nice visual touch is handled extremely well. Loved every quircky second of this funny and entertainting movie.
58
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
The idea of a common cure for aggression by way of torture and conditioning raises all kinds of questions. The fact is Alex is a cold blooded criminal and the cure (as the priest says) does nothing other than prevent him from making decisions. The cure does not make him good - it makes him insane (as if he wasn't already).

This is a disturbing and twisted film throughout... but the conclusion is perhaps even more disturbing and twisted. Brilliant film.
59
Paths of Glory 1957,  Unrated)
Paths of Glory
A disturbing and emotional ride through WWI w/ Kirk Douglas appearing to be the only man with either morals or the gut to stick w/ his own principles. Everyone should see this film - it is one of the better anti-war films I have seen to this date.
60
Skyfall 2012,  PG-13)
Skyfall
Best Bond for me that I've seen. I think Craig being a cold and detached Bond works better than any other Bond before him. Bringing Sam Mendes and Roger Deakins onto this project was the best decision this franchise could go after the dreadful Quantum of Solace.

The movie grabbed me from the very start. The action scenes were not the biggest of all time or even close, but they were well shot, directed and edited so that the $200,000 budget didn't turn into an absolute mess that you couldn't follow (i.e. Solace). Bradem was awesome. The plot was simple but perfect for Bond. I was impressed even after hearing reviews.
61
District 9 2009,  R)
District 9
Different - I wonder if there's going to be a District 10.
62
Sin City 2005,  R)
Sin City
I gave this a second viewing and actually watched it on my TV instead of a crappy little monitor - it made a big difference. Understanding the whole story now I actually enjoyed it a lot more so than my first going. In fact the only thing not to like is the cheesy occasional one-liners, "but that's my specialty!"
63
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
Will Munny: It's a hell of a thing, killing a man. Take away all he's got and all he's ever gonna have.
The Schofield Kid: Yeah, well, I guess they had it coming.
Will Munny: We all got it coming, kid.

This dark western is a twist on the genre. It's violent and disturbing and built on meaning. The characters that truly matter are truly characters. "Deserves got nothing to do with it." Gotta love that line coming from Eastwood. This is the a great depiction of the genre and makes sense to be Clint's last western.
64
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Upon a 3rd visit to this film I have changed my opinion completely. I understand the message and the idea of "V" so much more now than I did years ago when I first saw this film which makes it all the more enjoyable though this is not a movie or a film you simply enjoy.

This story is so thought provoking that you can almost forget you're watching actors and actresses for 2 hours. Alan Moore has created many graphic novels that are almost better off as just novels - their content is so hard to wrap your brain around that pictures can almost take you away from the core message, but if done well (in the case of this movie and in his graphic novels) pictures can also enhance it.
65
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
Paul Thomas Anderson's best work. This atmospheric film is a rarity in that it tackles the subject of pornography in the 70's heading into the 80's in a style that only a great storyteller and a great director can offer.

Burt Reynolds plays Jack Horner the legendary porn director who has brought Mark Whalberg a.k.a. Eddie Adams a.k.a Dirk Diggler a.k.a. Brock Landers... into the game. I might add that both provide 2 great performances next to a line of other stellar performances from:

Juliane Moore
John C. Reilly
Phillip Seymour Hoffman
William H. Macy
Don Cheadle
Heather Graham
Thomas Jane

... and that's not to mention other stars like Phillip Baker Hall, Robert Downey Sr., Alfred Molina and Luis Gruzman.

The cast is loaded and full of great performances. The film itself is hilarious and offers a great commentary on the lives of the characters portrayed. The soundtrack which seems to play during the entire movie is awesome too. P.T. Anderson has done a fantastic job with this one.
66
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
American Gangster is excellent film by all measures. The performances of Denzel Washington and Russell Crowe were amazing most notably during their one-on-one conversation.

I got the collectors edition box set of this movie at Best Buy for 4 dollars (marked down from its original price of 30). It was definitely worth it.

Every minute of this film is so interesting and intense - the story is just so damn good.
67
Frailty 2002,  R)
Frailty
This is such a great movie - one of the best phycological thrillers I've ever seen next to the 6th sense and No Country for Old Men. This movie is seriously underrated and overlooked and I can sort of understand why (the ending might stretch itself but it makes so much sense and makes the story truly that much more creepier). The story is amazing - the only other reason why it might go overlooked would be be because of it's sort of anti-religous storyline.
68
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
The fact that this film was (almost) entirely shot in one room w/ no stops in the conversation seems absurd when you also consider this to be one of the greatest films of all-time. Technically flawless. Near-perfect acting. Gripping dialogue. The idea of a single life laying in the hand of 12 Angry Men is a great concept that can be argued about for days, but unfortunately people have 'better things to do'...
69
Memento 2000,  R)
Memento
The twist disappointed me a little bit even though it was still great but everything else about this film is amazing. The story, the acting, the cinematography and the concept to begin with.
70
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Went into the theatre expecting to see a great sports movie... truthfully I couldn't have expected anything this movie threw at me.
71
The Hurt Locker 2008,  R)
The Hurt Locker
Other than a few timeline mistakes this was truly phenomenal. The acting and cinematography were so real... easily the best war movie I've seen since Full Metal Jacket.
72
Following 1998,  R)
Following
Christopher Nolan once again uses his special non-linear story telling to explain the story of a man who follows people and ends up in a sticky situation. The ending explains every shot that might have seemed irrelevant before hand. It can obviously be compared to Memento as a less polished and thought out movie but it was fantastic...
73
Do the Right Thing 1989,  R)
Do the Right Thing
This is a movie about tension in the middle of the Summer on a hot day. Do The Right Thing is a powerful film with excellent characters, dialogue, story, camera work and acting - overall a brilliantly directed film about racism and human relationships (of all kinds from boss and co-worker, girlfriend and boyfriend, neighbors, friends and brothers to father and son). This is one of Spike Lee's best works.
74
The Wrestler 2008,  R)
The Wrestler
I'm glad I finally got the chance to see this. My uncle has a funny story about Mickey Rourke and The Wrestler - He's somewhat involved in the film making business and he saw the movie a while ago. He was at a party and talking to a guy about how he thought Mickey Rourke's performance was overrated bec. it was just Mickey Rourke being himself durring the whole film. I don't really care if that's true or not but he did give a damn good performance. Anyway he looks over his shoulder and sees none other than THE Mickey Rourke...

Cool story - Cool movie. Darren Aronofsky directs yet another amazing picture about destroying someones body and life.
75
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
There's an interesting story behind the City of God but I won't give it away. This film is too good to pass up.
76
True Grit 2010,  PG-13)
True Grit
This is a hard film to write a review for. Where do you begin? The direction was awesome - without a doubt oscar worthy. The acting was amazing. Better than any film I might have ever seen. Anyone who's seen this will support me when I say that.

Jeff Bridges wins the oscar hands down. His attitude, voice, body control and his questioning looks are all impressive to watch. Hailee Steinfield as Mattie Ross blew me away. Matt Damon, Barry Pepper, Josh Brolin - all these guys gave flawless performances.

The blend of comedy and realism was perfect for the Joel and Ethan - once again they prove their among the best in the business.
77
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
An awesome movie. The suspense in the graveyard standoff was perfectly directed helping end a brilliant final act to a brilliant trilogy.
78
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più)
A step up from the first installment though I'm not quite sure where I would put it compared to the last but like all of the films in the Man With No Name trilogy it has a fantastic ending and final duel similar to the one in The Good, the Bad and the Ugly.
79
The Royal Tenenbaums 2001,  R)
The Royal Tenenbaums
Anderson seems to have the same themes through out all of his films and I like that about him. He's one of a few notable auteurs that are making million dollar budget films. This film was simple yet complicated and the vibe it gives off is worthy of every star. Great performances by every single cast member.
80
Rise of the Planet of the Apes 2011,  PG-13)
Rise of the Planet of the Apes
Holy hell... this was a damn well made action flick. The characters - plot - story development - pacing. The direction from Rupert Wyatt was impressive to say the least.

This was a very intelligent well thought out action movie with a pretty good script and I think the CGI and cinematography worked together better than so many movies that focus way too much on the special effects (aka Avatar).

I was entertained and blown away. It was worth the 13 dollars and the price of popcorn and a drink.
81
Tron Legacy 2010,  PG)
Tron Legacy
Amazing movie. There really isn't one moment where you could say it's boring. The story is entertaining even though the conclusion isn't all that dramatic - it works for the kind of movie it is.

The critics are pretentious assholes... everything about this movie is at least in some way pretty damn good. Throw in the outstanding visual effects and this is one movie you'll never forget.
82
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
The best of Toy Story trilogy although the others are still 4 star quality.
83
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
One of my favorite animated films of all time. I would rather this get a sequel than Cars or even Monsters Inc. Both films which I also liked.
84
Up 2009,  PG)
Up
Possibly Pixar's best ever.
85
Never Let Me Go 2010,  R)
Never Let Me Go
Underrated film in my opinion. Never Let Me Go is of course beautifully shot and directed, but the near tragic theme of the story and the flow of the movie makes it beautiful in it's own right - a word I rarely use to describe movies. It's is sad and real, profound and provocative. I highly recommend this Mark Romanek film.
86
Amélie 2001,  R)
Amélie
There's nothing to not love about this film.
87
The Man Who Wasn't There 2001,  R)
The Man Who Wasn't There
This is the most overlooked Coen Brother flick I've seen. The performances are fantastic starting with Billy Bob Thornton. The photography is amazing and easily one of the best works of cinematography I have ever seen. However, it's the long elaborate story of how the movie comes to an end that makes this movie so incredible. It's complicated to follow, but it reality this is a complicated situation to be in especially for a guy who lives a life as simple as it can get.

It's a work of art. I can't give Billy Bob Thornton enough credit here - he made this film through his character.
88
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
Excellent movie. Samuel L. plays a mean gangster. DeNiro plays a quiet accomplice. The rest of the crew is fantastic with Grier and Forster... hell it was even entertaining to see Chris Tucker.
89
Miller's Crossing 1990,  R)
Miller's Crossing
Miller's Crossing ranks as one of the greatest gangster movies of all time. The Coen Brothers' direction is at its finest here even though I'd prefer if there were more realism to the characters and dialogue (and I loved both) - but realism rarely exists within Coen Brother movies.

2 of the greatest scenes I've ever seen:

The scene where the kid steals the dead man's toupee and the scene where Leo single handedly takes down an entire group of would-be assassins.
90
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
Talk about a cast - this had everybody in it. A great film by the Coen brothers and well executed.
91
Crash 2005,  R)
Crash
What a story. What a cast.
92
Inception 2010,  PG-13)
Inception
That I have seen, there are only 19 Five Star movies ever made - this is one of them. The concept and the complexity of a simple idea is astonishing. The film-making is stunning. The editing and special effects are spot on. The ONLY aspect that wasn't practically perfect was the exposition... but you try explaining half that shit to a PG-13 audience.
93
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
Hard to describe. You just have to watch it with an open mind. Nice to see Keanu Reeves actually acting.
94
Road to Perdition 2002,  R)
Road to Perdition
Nearly flawless filmmaking. It didn't grip me the way I would've liked it to have, but it was beautiful in almost every way. Paul Newman's last performance and Conrad Hall's last film as a cinematographer.
95
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
This was an excellent film by all measures. The intensity and the character of Daniel Plainview kept my interest throughout the whole movie. I always like a good plot in my favorite movies or something that ties pieces together and this is more of a character study but the film held onto me the entire time. I think I have to watch it again to absorb it all.
96
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
Even if the acting is miserable and the dialogue eye-brow raising Gran Torino is a solid movie with a great story.
97
Office Space 1999,  R)
Office Space
Such a classic. Love the homage in the Family Guy episode: http://www.youtube.com/watch?v=x_Shs65z6fs
98
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Excellent. Wolverine and Batman in the same movie! But honeslty this was one of the most clever films I've ever seen. There's only one movie from Nolan I have yet to see and if it's less than amazing it will be a first.
99
The Departed 2006,  R)
The Departed
The Departed puts a spin on the whole good guy v. bad guy deal with the Whalberg and DiCaprio's characters. This loaded cast also delivers.
100
Léon: The Professional 1994,  R)
Léon: The Professional
Reminds me of Taxi Driver in some ways. I would've liked it to be a little longer. The potential for this movie to be a Top 10 or Top 15 on my list was there but the admiration for the two main characters was cut short by the time.

Jean Reno was fantastic. Natalie Portman was great. Gary Oldman was solid but I couldn't take him seriously.

IT'S NOW PLAYING FOR FREE ON HULU.COM - ENJOY!
101
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
First off let me say the visual effects on the 209's were just fantastic lol but in all seriousness this was a fascinating flick. Robocop was just cool - if the movie was extended another hour I would eat it up. There were a few characters that overacted but it was a great storyline and well executed film. I like "Red" as the bad guy too. I can't wait to see what Aronofsky does with the remake.
102
Kick-Ass 2010,  R)
Kick-Ass
Fun movie... the trailers don't do it any justice though.

Second Viewing: Well technically my third, but anyway... I just realized how damn good of a movie this is. In all aspects Kick-Ass was funny and well made. It's story, characters and action scenes are fairly impressive.
103
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
Ben Stiller is amazing.
104
The Killing 1956,  Unrated)
The Killing
What a great heist flick. The suspense is riveting and the characters are all very interesting. The pacing of the story and the story itself are key in this film - Kubrick's direction is outstanding.
105
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
From the title scene and the music to the character of Frank Abagnale Jr. that DiCaprio potrays... this is a clever movie and a good cat and mouse film.
106
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
Brilliant job by the brothers and the excellent cast. Clooney was spectacular and the movie just gave off a fun cool vibe - loved the cinematography.
107
Looper 2012,  R)
Looper
When I saw the trailer for Looper I thought it was a stupid idea and I hated the fact that Bruce Willis and Joseph Gordon-Levitt were in it because I don't like when stars I like are in bad movies. Then came a slew of good reviews, so from that point on, I expected it to be pretty good.

I'll just say it was even much better than I expected then.
108
Flight 2012,  R)
Flight
From the intensity of the action in the nose dive of the plane to the intensity in the drama of Whitaker's spiraling downfall as an alcoholic, Robert Zemeckis delivers one of the best dramas I think I have seen in years. The ending can be a tossup for most movie goers (I mean you can't just say cocaine saved the day!), but I like that this film is about the reality of the situation and although no one scene is out of place or dull and boring, the film isn't the same old bullshit coming out of Hollywood's assembly line.

It's a film well done that is painful at times to watch through the main character's eyes, but the messages it sends are insightful (although I am a little confused about the ones involving God... of course). Regardless, great film, full of meaning, character, hope, reality and scenes that are daring to explore what most films do not.

It's also rated R for a reason. And you'll see why in the first scene, as there is nudity, drugs, an amazing amount of alcohol, profanity, controversy and more drugs and a slew of more alcohol. In fact I'm wondering if these are the reasons I mainly watch R rated movies.
109
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
A true hollywood epic that is complete fiction for the most part but is an incredible film that will be remembered for years. Russell Crowe is outstanding in a Spartacus inspired role, but Joaquin Phoenix steals the show for me. It's been a long time since I really hated a character so much as Commodus (which is due partly to the script, directing, editing and maybe history but above all - Phoenix himself).

Aside from performances this film was great. The emotion and story behind the general that became a slave that became a gladiator that defied an emperor is one I will never forget. I'm glad I finally saw this, about two and half years after a classmate kept insisting and insisting that I see it (I knew I would eventually).
110
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
Nice story with great characters created by Stephen King himself. I liked it mainly because I could identify with some of the kids (except for Teddy). Pretty good coming of age film.
111
Battle Royale 3D 2000,  Unrated)
Battle Royale 3D
Battle Royale is a disturbing movie that doesn't fail to entertain.
112
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
Really liked this one... a little weak in the middle but the last 45 minutes were especially strong. Can't believe it got a 53% from the critics.

A strong cast once again made this enjoyable and fun to watch, but ultimately it's Wes Anderson's brilliant creativity that makes this movie come to life. The set design was really awesome too.
113
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
I love how this movie could be such a great horror film (just like Shaun of the Dead)... but its an even better comedy with great characters, a great story, great action and above all - just damn funny.
114
Monsters, Inc. 3D 2012,  G)
115
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
Another good one from Zach Snyder but it all starts with a great story and you can thank Alan Moore for that. I really want to see the extended version, but the theatrical was awesome in its own right.
116
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Visually incredible... I'm not sure if they shot the whole thing on a stedicam or what but the constant camera movement is just perfect for the movie.
117
300 2007,  R)
300
Alot of people didn't like this movie, but I loved it. I guess people just don't go for a movie full of testosterone overloaded shirtless dudes slaughtering one another in epic proportions...
118
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
Great indie comedy. The performances are all very good from Bill Murray to Mason Gamble who plays a character named Dirk. I loved it because it didn't try too hard to seem weird and there aren't many movies made like this (in fact the only other movie that I've seen close to it was The Life Aquatic although I didn't finsih it). So I guess I could best sum this movie up by simpily saying: Wes Anderson.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments