My Favorite Movies


  enakash's Rating My Rating
1
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
no words could describe it...
2
The Shining 1980,  R)
The Shining
"All work and no play makes Jack a dull boy."
3
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
"give me freedom"
4
Alien 1979,  R)
5
Aliens 1986,  R)
6
Alien3 1992,  R)
7
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
8
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
9
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
10
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
11
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
12
Alien Resurrection 1997,  R)
13
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
E.T. phone home... :D
14
Empire of the Sun 1987,  PG)
15
Spirited Away 2001,  PG)
16
Pan's Labyrinth 2006,  R)
17
The Ring 2002,  PG-13)
18
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
21
The Iron Giant 1999,  PG)
22
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
23
Hide and Seek 2005,  R)
24
Happy Feet 2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments