My Favorite Movies


  emym83's Rating My Rating
1
First Knight 1995,  PG-13)
2
Gladiator 2000,  R)
3
Collateral Damage 2002,  R)
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
7
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
8
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
10
The Matrix Reloaded 2003,  R)
11
Alien 1979,  R)
12
When Harry Met Sally 1989,  R)
13
Godzilla 1998,  PG-13)
14
Superman 1978,  PG)
15
The Matrix 1999,  R)
16
The Matrix Revolutions 2003,  R)
17
Pretty Woman 1990,  R)
18
The Lake House 2006,  PG)
19
Bad Boys II 2003,  R)
20
Bad Boys 1995,  R)
21
Men in Black 1997,  PG-13)
22
Men in Black II 2002,  PG-13)
23
Hitch 2005,  PG-13)
24
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
25
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980,  R)
26
A Town Called Hell 1971,  R)
27
Just Married 2003,  PG-13)
28
American Pie 1999,  R)
29
Unfaithful 2002,  R)
30
28 Days Later 2002,  R)
31
Home Alone 1990,  PG)
32
Chicago 2002,  PG-13)
33
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
34
Shall We Dance 2004,  PG-13)
35
Open Water 2 (Adrift) 2006,  R)
36
Open Water 2003,  R)
37
Speed 1994,  R)
38
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
39
Air Force One 1997,  R)
40
Saw II 2005,  R)
41
Saw V 2008,  R)
42
Saw 2004,  R)
43
Saw III 2006,  R)
44
Saw IV 2007,  R)
45
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
46
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
47
I'll Always Know What You Did Last Summer 2006,  R)
48
Last Summer 1969,  R)
49
Last Summer in the Hamptons 1995,  R)
50
Sphere 1998,  PG-13)
51
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
52
You've Got Mail 1998,  PG)
53
Bride Wars 2009,  PG)
54
Father of the Bride 1991,  PG)
55
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
56
Godfather 2006,  Unrated)
57
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
58
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
59
Red Dragon 2002,  R)
60
Dance of the Dragon 2008,  Unrated)
61
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
62
Jurassic Park 1993,  PG-13)
63
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
64
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
65
Jurassic Park IV ,  Unrated)
66
The Last Mimzy 2007,  PG)
67
The Casino Job 2008,  R)
68
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
69
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
70
Robin Hood 1973,  G)
71
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
72
X-Men 2000,  PG-13)
73
Troy 2004,  R)
74
Ghost Ship 2002,  R)
75
Entrapment 1999,  PG-13)
76
I, Robot 2004,  PG-13)
77
Die Hard 1988,  R)
78
Die Hard Dracula 2002,  Unrated)
79
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
80
Mission Impossible 1996,  PG-13)
81
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
82
Braveheart 1995,  R)
83
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
84
The New Guy 2002,  PG-13)
85
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
86
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
87
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
88
Black Knight 2001,  PG-13)
89
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
90
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
91
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
92
Lara Croft - Lethal and Loaded 2001,  Unrated)
93
Man on Fire 2004,  R)
94
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
95
Beneath The Planet Of The Apes 1970,  G)
96
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
97
Rush Hour 1998,  PG-13)
98
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
99
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
100
The Medallion 2003,  PG-13)
101
Transporter 3 2008,  PG-13)
102
Transporter 2 2005,  PG-13)
103
The Transporter 2002,  PG-13)
104
Taxi 2004,  PG-13)
105
Taxi 4 2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments