My Favorite Movies


  emroxs030791's Rating My Rating
1
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
this is one of my fav films of all time
2
Billy Elliot 2001,  R)
Billy Elliot
brilliant film. very funny
3
The Notebook 2004,  PG-13)
4
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
love this film
5
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
I love this film. i can watch it any time and not get bored.
6
Flags of Our Fathers 2006,  R)
7
Undertow 2004,  R)
8
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
i really liked this film
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
11
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
12
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
very good, i love this film
13
Walk the Line 2005,  PG-13)
14
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
15
Cars 2006,  G)
16
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
17
Shooter 2007,  R)
18
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
19
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
love the first two
20
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
21
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
22
Open Range 2003,  R)
Open Range
very good film i love it
23
Shrek 2001,  PG)
24
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
really good
25
Shrek 2 2004,  PG)
26
The Last Kiss 2006,  R)
27
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
best film ever
28
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
i love this film
29
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
really funny
30
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
31
Speed 1994,  R)
Speed
i love this film.
32
Back to the Future 1985,  PG)
33
Back to the Future Part III 1990,  PG)
34
Back to the Future Part II 1989,  PG)
35
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
36
Derailed 2005,  R)
Derailed
good
37
Cinderella Man 2005,  PG-13)
Cinderella Man
one of the best films ever.
38
Cinderella Man: The James J. Braddock Story 2005,  Unrated)
39
Love Actually 2003,  R)
40
About a Boy 2002,  PG-13)
41
Notting Hill 1999,  PG-13)
42
Grease 1978,  PG)
43
One Fine Day 1996,  PG)
One Fine Day
i love this film and i love new york which it is set in
44
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
i loved all of the stars wars films
45
Atonement 2007,  R)
Atonement
i really want to see this film
46
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
47
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
48
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
49
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
50
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
i love all the other harry potter films
51
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
really good maybe the best yet
52
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
53
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
54
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
55
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
56
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
57
Pride and Prejudice 2005,  PG)
58
The Bodyguard 1992,  R)
59
Mean Girls 2004,  PG-13)
60
Remember the Titans 2000,  PG)
61
Ladder 49 2004,  PG-13)
62
War of the Worlds 2005,  PG-13)
63
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
64
Chocolat 2000,  PG-13)
65
Carry on at Your Convenience (Carry on Round the Bend) 1971,  PG)
66
Carry On... Follow That Camel (Carry on in the Legion) 1967,  Unrated)
67
Carry On: Don't Lose Your Head (Carry on Pimpernel) 1966,  Unrated)
68
Carry on Up the Jungle (Carry on Up the Congo) 1970,  R)
69
Carry on Doctor 1968,  PG)
70
Carry on Camping 1969,  R)
71
Carry on Matron 1973,  R)
72
That's Carry On 1977,  Unrated)
73
Carry on England 1976,  R)
74
Carry on Behind 1975,  R)
75
Carry on Dick 1974,  R)
76
Carry on Girls 1973,  R)
77
Carry on Abroad 1974,  R)
78
Carry on Henry 1970,  R)
79
Carry on Loving 1970,  R)
80
Carry on Again Doctor 1969,  Unrated)
81
Carry on Cleo (Caligula: Funniest Home Videos) 1965,  Unrated)
82
Pretty Woman 1990,  R)
83
The Princess Diaries 2001,  G)
84
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
85
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
86
While You Were Sleeping 1995,  PG)
87
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
88
The Simpsons' Christmas Message 2004,  Unrated)
89
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
best james bond film
90
Love And War: 2001,  Unrated)
91
New York Minute 2004,  PG)
92
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
93
In Her Shoes 2005,  PG-13)
94
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
95
The Last of the Mohicans 1992,  R)
The Last of the Mohicans
Brilliant
96
Driving Lessons 2006,  PG-13)
97
The Patriot 2000,  R)
98
School of Rock 2003,  PG-13)
99
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
brill film one of my favs
100
Calendar Girls 2003,  PG-13)
101
The Italian Job 2003,  PG-13)
102
The Italian Job 1969,  PG)
103
Take the Lead 2006,  PG-13)
104
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
105
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
106
Chicago 2002,  PG-13)
107
Hope Floats 1998,  PG-13)
108
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
109
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
110
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
111
A Walk to Remember 2002,  PG)
112
Cinderella 1950,  G)
113
Robin Hood 1973,  G)
Robin Hood
i love this film it's one of y favourite disney film
114
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
loved it
115
The Full Monty 1997,  R)
116
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
117
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
118
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
119
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
120
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
121
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
122
The Incredibles 2004,  PG)
123
Sleeping Beauty 1959,  G)
124
Dear Wendy 2005,  Unrated)
125
Peter Pan 2003,  PG)
126
Peter Pan 1953,  G)
127
Mary Poppins 1964,  G)
128
The Sound of Music 1965,  G)
129
Calamity Jane 1953,  G)
130
My Fair Lady 1964,  G)
131
Hallam Foe (Mister Foe) 2007,  R)
Hallam Foe (Mister Foe)
Really good film, little wierd but i love it

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments