Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  emorrow2's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Lord of the Rings:The Fellowship of the Ring is the first part of JRR Tolkien's classic tale. The endings of the first two parts are dissapointing because they are not the end of the story. You have to watch all three. With this in mind, The Lord of the Rings trilogy should exist in everyone's video library.
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Lord of the Rings:The Two Towers is the second part of JRR Tolkien's classic tale. The endings of the first two parts are dissapointing because they are not the end of the story. You have to watch all three. With this in mind, The Lord of the Rings trilogy should exist in everyone's video library.
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Lord of the Rings:The Return of the King is the third and final part of JRR Tolkien's classic tale. The endings of the first two parts are dissapointing because they are not the end of the story. You have to watch all three. With this in mind, The Lord of the Rings trilogy should exist in everyone's video library.
4
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Remember, Remember the fifth of November. The Gunpowder Treason and plot. I know of no reason why the Gunpowder Treason should ever be forgot. Incredible movie. Highly recommended.
5
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
This is an awesome movie. A futuristic good guy bad guy movie with some very interesting plots. A MUST SEE! This movie is a classic.
6
Troy 2004,  R)
Troy
Classic Greek mythology brought to the big screen. Excellent movie.
7
Gladiator 2000,  R)
8
Braveheart 1995,  R)
9
Eragon 2006,  PG)
10
Saving Private Ryan 1998,  R)
11
Schindler's List 1993,  R)
12
Forrest Gump 1994,  PG-13)
13
The Notebook 2004,  PG-13)
14
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
15
Apocalypse Now 1979,  R)
16
Full Metal Jacket 1987,  R)
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
18
Sin City 2005,  R)
19
Spider-Man 2002,  PG-13)
20
King Kong 2005,  PG-13)
21
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
22
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
23
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
24
Fight Club 1999,  R)
25
Almost Famous 2000,  R)
26
300 2007,  R)
27
Wanted 2008,  R)
28
The Dark Knight 2008,  PG-13)
29
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
30
Iron Man 2008,  PG-13)
31
The Constant Gardener 2005,  R)
32
Blood Diamond 2006,  R)
33
Rendition 2007,  R)
34
Death Race 2008,  R)
35
Taken 2008,  PG-13)
36
War, Inc. 2008,  R)
37
Lord of War 2005,  R)
38
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
39
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
40
The Boondock Saints 2000,  R)
41
The Butterfly Effect 2004,  R)
42
Pineapple Express 2008,  R)
43
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments