My Favorite Movies


  1. EmoRock
  2. Ashleigh

I really love horrors and psychological thrillers!
I love the blood and guts!

  EmoRock's Rating My Rating
1
Creep 2004,  R)
Creep
This is a really wicked film, especially when the woman gets raped with a knife, thats just plain sick!!
2
Saw 2004,  R)
Saw
This is an awesome film, Its incredibly well thought out!
3
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
Jumpy bits galore!
Its a very good film, although some bits are kinda fake
4
Saw II 2005,  R)
Saw II
Even better and more gruesome than the first!
Even more deaths which is better lol!
5
Cabin Fever 2002,  R)
Cabin Fever
Will put you off water. FOR LIFE
The virus in this is gruesome
6
Hostel 2006,  R)
Hostel
Go see it.
Then tell me its not a good film.
You wont be able to!
7
The Descent 2005,  R)
The Descent
Fantastic!
Lots of jumpy bits, wicked!
8
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
Ha!
Will make you crap your pants. Really freaky!
9
The Ring Two 2005,  PG-13)
The Ring Two
Follow up, not as good as the first, but still good nonetheless
10
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Funny and gory!
What a combo!
Simon Peggs performance is absolutely brilliant!
11
Sin City 2005,  R)
Sin City
Very very good!
Some nasty bits, but still good!
12
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
The best one yet!
Absolutely brill!
13
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
The deaths in this are pretty nasty, but its all good:)
14
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
The original
SUPERB
The premontion is good
so is the build up!
15
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
This film absolutely rocks!
I love it!
Its very gory, and there are a couple of funny bits, watch out for the lazer bit, about halfway through...its not nice:D
16
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
Even better!
This one has the nemesis in it
Get your extra pants ready!!
17
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
What a film!
Get your glasses ready:D
18
Ghost Ship 2002,  R)
Ghost Ship
lol
The wire bit at the beginning is brill.
Pure genius
19
Long Time Dead 2002,  R)
Long Time Dead
Never play ouji board
watch this, and youll find out why
20
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
SICKNESS!
yeah:P
21
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
If you wake up and have no idea where you are, how you got there and there is noone about...kill youreslf....it will be easier:D
22
Land of the Dead 2005,  R)
Land of the Dead
Gruesome, sick and twisted
But thats what i love about it!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments