My Favorite Movies


  emilebond007's Rating My Rating
1
American Beauty 1999,  R)
2
Forrest Gump 1994,  PG-13)
3
The Departed 2006,  R)
4
Magnolia 1999,  R)
5
Pulp Fiction 1994,  R)
6
There Will Be Blood 2007,  R)
7
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
Clint Eastwood signed once more a masterpiece... Sean Penn, Tim Robbins... they were all great.
8
Casino 1995,  R)
9
The Hours 2002,  PG-13)
10
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
I LOVED IT.
I was expecting (when I watched the great previews) a masterpiece from No Country For Old Men. And it totally is !
Let's start with Ethan and Joel Cohen's imaginative, scary cleverness in their screenplay. And their direction. The Cohens have officially taken a great place in my love for movies.
Tommy Lee Jones was amazing, but I must mention Javier Bardem's performance, for which he completely deserves an Oscar nomination. What can I say about his character if it is not that he is one of the greatest bad guys in the cinema history ?

No Country For Old Men is perfrect.
I recommend it to everyone
11
GoodFellas 1990,  R)
12
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Magnificent Hilary Swank, great story and perfect picture.
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Originaly romantic.

One of the best screeplay I've ever seen.
14
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
So Real, So Excellent.
15
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
Every frame is epic.
I will remember this movie for all my life.

More to come.
16
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
I have now been waiting over 10 months for this film to come out, since I saw the first teaser trailer in last august. The teaser that made me hear for the first time Heath Ledger's laughter as the Joker in the Batman Begins sequel. From that moment on, I instantly became obsessed with The Dark Knight. And I've waited. I've seen religiously every possible clip of the movie during the months of waiting, and I now know both of the theatrical trailers by heart.

And now I've seen it. First day it's in theatres, best seat in the whole place, and ready to love what I've already put trust in. I couldn't have seen the movie on IMAX screen, because in Quebec, it's only in IMAX on august 15. But still?

Oh my god. And by God, I mean Heath Ledger. He was born to incarnate the Joker, and perhaps he was even meant to die for his role. Because his incarnation of the Joker only deserves to go down in history. What a great loss. He was one of the most promising actors of our time. But he has left behind a perfect and disturbingly scary performance that made me shake on my seat in every of his scene.

Every other performance was great, especially Christian Bale's, which are always excellent. Maggie Gyllenhaal, by the way, is a much better Rachel Dawes than Katie Holmes.

Christopher Nolan, who has become one of my favourite directors and writers (if not MY favourite writer) has signed a true piece of art with a directing job as perfect as his previous accomplishments and a really believable and imaginative screenplay.

I loved the way the screenplay developed Aaron Eckart?s Harvey Dent in the villain Two-Face, which was also totally reinvented by the genuine Nolan.

The Dark Knight is a modern masterpiece, a comic book adaptation that is everything but ordinary. It?s darker, scarier and more disturbing than ever. Plus, it has recreated one of the best villains of the cinematic history.

The only question left is? Will Christopher Nolan be able to do better than that for the last opus of his trilogy ?
17
Atonement 2007,  R)
Atonement
When I first saw the Atonement trailer, I wasn't very interested to see it, as I wasn't interested to see Pride And Prejudice. I still liked very much James McAvoy and through the trailer, I thought it seemed like a beautiful film.
I finally decided to go to the movies and see Atonement, especially because it is the main leader in the Golden Globes nominations.
From the first image to the last, I was fascinated by the beauty of every single aspects this film shows. The direction, the screenplay, the acting, the photography, the art direction, the orignial score, everything was filled with passion and greatness that made me think that if it wasn't for No Country For Old Men, Atonement would definitely be the best movie of the year !
Don't be suprised that this magistral movie leads the Golden Globes, it totally earned it.

Bravo.
18
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
One of the most original screenplay I've ever seen in a movie.
19
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly)
This won't really be a review because I feel like I can't describe how much I loved this movie. Everyone will find something to love in The Diving Bell and the Butterfly, that remains one of the most touching movies I've seen, even though the fabulous director prefered to say: Life is worth living, instead of giving up.
Ovation to Mathieu Amalric, who made me feel his pain, his happiness.
And I cannot not mention one of the best direction of the year, by Julian Schnabel, who made the impossible come true.

Everyone, run see this !
20
A Single Man 2009,  R)
21
Babel 2006,  R)
Babel
Why is everyone saying the Japanese character didn't fit in the story ?They don't know what they're talking about !
She totally fits, she is even one of the most interesting character I've ever seen ! Babel's message is miscommunication between humans, and I think everyone will admit that the Japanese girl brilliantly represented that message.
Other than that, the screenplay, the direction, the acting... everything was almost perfect.
Like it or not, everyone one should live the Babel experience.
22
Revolutionary Road 2008,  R)
23
Little Miss Sunshine 2006,  R)
24
Into the Wild 2007,  R)
25
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
.
26
The Aviator 2004,  PG-13)
The Aviator
DiCaprio's best performance.
The film is perfection and proves Scorsese doesn't just do mob movies.

P.S. I love Cate Blanchett.
27
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Maybe one of the three most beautiful films I've ever seen in my whole life.

That is, this is a classic that should be written on your list of things to do before you die.
28
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005,  R)
29
Fight Club 1999,  R)
30
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
A perfect and beautiful piece of art.
31
Lost In Translation 2003,  R)
32
Seven (Se7en) 1995,  R)
33
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
34
Up in the Air 2009,  R)
35
Milk 2008,  R)
Milk
Perfection.
A film to remember.
I don't really know what to say, it really blinded me. Sean Penn was marvelous, Emile Hirsch, awesome, and Josh Brolin and James Franco were really great.

I'm usually not a fan of Gus Van Sant, but I fell in love with his directing achievement through this movie.

I loved every minute of it.
36
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
That's one of my favorite movies ever. Russel Crowe is perfect in his role. We can't say anything bad about this magistral film.
37
Inglourious Basterds 2009,  R)
38
Little Children 2006,  R)
39
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Not at all just a "gay cowboy movie"... It's one of the best love story in the cinema history. Heath Ledger gave an astonishing, magistra,l Oscar-worthy perfomance.
40
Crash 2005,  R)
Crash
Very touching scenes from this slow, heart-warming and astoninshingly perfect movie.
Thandie Newton really impressed me.
41
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Schindler's List may happen to be the most well made movie I have ever laid my eyes on. I can now say openly that I've watched most of modern classics. So everybody, if you haven't seen this movie yet, run as soon as possible and procure yourself the Steven Spielberg's best film DVD. Or else, you're missing something. Schindler's List is definitely one of the most important movies of our generation. Truly.

During the Word War II, Oskar Schindler owns a metalurgy factory, and tries for years to find employers. Oskar Schindler wants money. When he bravely manages to get a thousand jews and give them a job in his factory, he prefers not to think about the idea of exploiting his employers. And now, he has a lot of money. A lot. But he's still more human than people like him, and he'll eventually lose all his money trying to keep his employers alive.

Ralph Fiennes incarnates an evil Nazi commendant. One of the most evil characters I've ever seen. He wakes up, lights up a cigarette, goes out on the balcony of his villa, overlooking a Jews concentration camp, takes his sniper, and now has to choose which innocent Jews he will killed. Mmmm... Oh yes, that one. And when he has killed two, three people, he goes take a piss in the bathroom. Terribly and cruelly amazing.

Ben Kingsley was great, Ralph Fiennes was even better. And Liam Neeson gave the best performance, worth a big ovation at the Oscar night.

But Schindler's List owes its greatness to its master, its director Steven Spielberg, which I admired for his direction for Saving Private Ryan. But this is nothing compared to his work for his 1993 Academy Award winner.

Other than that, everything was just perfect, completing this movie as one of the best in history.

I'm ashamed to say that I didn't cry... even though it was so real... I was too absorbed by Spielberg's perfect work.
42
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
I love Tom Hanks. I love him, I admire him. Forrest Gump, Saving Private Ryan, Cast Away, and now this ?! I thought he gave a great performance in his latest movie, Charlie Wilson's War, but I have now officially seen Hanks's best performance (after Forrest Gump).
This movie was, to me, truly moving and heartbreaking. Jonathan Demme did a great job as director, but the script - and Tom Hanks - is what supported the whole movie. Plus, the soundtrack was terrific.

A movie I'll remember for th rest of my days.
43
Michael Clayton 2007,  R)
Michael Clayton
It slowly became one of my personal favourites.
I love everything about that movie. The actors, firstly, the screenplay, the direction...

And it's the kind of movie I'd watch everyday.
44
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Personnaly, I think it's the best of The LOTR trilogy. The scene where Gandalf falls in the darkness is memorable.
45
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
46
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Great acting and awesome screeplay.
47
Monster's Ball 2001,  R)
48
Fargo 1996,  R)
Fargo
I've been wanting to see this film for almost a year, and I'm glad I finally got through it. It has become a modern classic, and with great reasons. Firstly because of the terrific screenplay, brought by the Coen brothers, who'll definitely stay in cinema history for ever. Frances McDormand gave a performance worth a thousand words, that describe perfectly her character. William H. Macy also gave his best performance to date, and Steve Buscemi was great too.

98 minutes of perfection.
49
The Silence of the Lambs 1991,  R)
50
Memento 2000,  R)
Memento
Memento is now one of my favorite movies. I don't know what to say if it's not that Christopher Nolan is a genius.
51
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Forget Prison Break, Prison Break is insignifiant and the most pathetic thing compared to THE SHAWSHANK REDEMPTION.
Morgan Freeman, who gave the film's best performance.
THE SHAWSHANK REDEMPTION and FORREST GUMP (maybe my all-time favorite) are two very different films. But I'm comparing both of them together - and that's saying quite a lot - to show you how much THE SHAWSHANK REDEMPTION is a remarkable film, and perhaps one of the five best movies ever.

The story is mostly about Andie Dufresne, a man wrongly accused of having murdered his wife and her lover, and then sent for a doubl-life sentence in Shawshank Prison. He'll have some pretty rough times, but mostly, he'll manage to do well among the other convicts. When he'll get valuable proofs that he didn't kill his wife, he will try to have a second hearing, but the prison chief will cover all the evidences. That's when Andie will reclaim his life back...

Adapted from a short-novel by Stephen King, the genuine screenplay will give you every emotions possible. I loved this movie and I will carry it in my mind for all my life.

Ovation to this 1994 classic.
52
Mulholland Drive 2001,  R)
53
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
Great. Great Movie. Russell Crowe is as perfect as in Gladiator.
54
The English Patient 1996,  R)
55
Chicago 2002,  PG-13)
56
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
I surely didn't see that coming...
It is pure perfection on every level. And if it wasn't for Javier Bardem, Casey Affleck could take the Oscar right now.
I fell in love with this beautiful movie.
57
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
La Vie en Rose (La Mome)
I knew I would love it. I saw a couple of seconds of Marion Cotillard's performance at the last Oscar ceremony, but I didn't think that the hole movie would be that powerful.

Yes Marion Cotillard will go down in history, but the movie must get some credit too. Pretty perfect in its genre, be ready to get every possible emotion.
58
Far From Heaven 2002,  PG-13)
59
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
Comepletely perfect. I was all mixed up between my laughs and my frustration; for me, this is a really heartbreaking and revealing movie.
This film has definitely moved into my top 20 of all times. I absolutely fell in love with it. Every aspect. The directing, the screenplay and even Jim Carrey, which was fantastic.
60
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
This movie could have been a 90 minutes film, but I think we need the extra hour that shows Tom Hanks, alone on the island with his volleyball, leading the screen by himself with a huge performance.
Great direction and moving, smart screenplay.
Perfect in its genre.
61
A Very Long Engagement 2004,  R)
62
Annie Hall 1977,  PG)
63
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
64
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
One of the most perfect movies I've ever seen !
65
JFK 1992,  R)
JFK
I bought the director's cut about a month ago and since then, I was afraid to dive into it for 205 minutes - the longest movie I've seen to date. When I started it, I just could not believe that, actually, this movie was that long. It was so greatly made, so entertaining that I didn't see the time pass at all ! Tommy Lee Jones and Gary Oldman's performances were great, but what impressed me the most is Oliver Stone's directing who, for me, would have deserved every awards on earth !
WHAT A GREAT PIECE OF WORK !
The story Stone's JFK tells shocked me like no movie shocked me in a long time. Seems stupid, but it changed my point of view of how far United States government could go to get what it wants.
JFK is one of the most POWERFUL movies I've seen in my life. One that I'll remember for the rest of my days.
66
Heat 1995,  R)
Heat
Michael Mann's best. Al Pacino rules. One of the most intense and breathtaking films. « Heat » is inconditionably the best title the movie could have.
67
The Wrestler 2008,  R)
The Wrestler
Very, very beautiful film.
Mickey Rourke is astonishing.
68
A Serious Man 2009,  R)
69
Almost Famous 2000,  R)
70
Blue Velvet 1986,  R)
71
Finding Neverland 2004,  PG)
72
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
73
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
Exactly what I was expecting all this time: a masterpiece.
74
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
75
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
One of the toughest movie I had to see in my whole life... Really heart breaking stories shown by really talented actors, expeacially Ellen Burstyn, who gave one of the best performances ever.
76
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
Dustin Hoffman made me believe more than ever in autism... Very touching movie.
77
Tootsie 1982,  PG)
78
Léon (The Professional) 1994,  R)
79
Blue Valentine 2010,  R)
Blue Valentine
This movie hurt me with its breathtaking truth in every frame. This is a very frustrating film to see and I don't think everybody will fully understand how human it managed to be. The direction and screenplay seem to make it look hopeless, but yet it happens to be more hopeful than any other romantic comedy that tries to talk about love.
This movie hits you hard, only because it is so true. Acknowledge that or don't, but it'll hurt in the end.

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. ruba1029
    ruba1029 posted 2 years ago

    nice list

  2. flixsterman
    flixsterman posted 22 months ago

    This is a great list Emile! A lot of variety and depth.