Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  emeraldrose30's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
3
The Ice Pirates 1984,  PG)
The Ice Pirates
stupid movie but hillarious as heck
4
Grease 1978,  PG)
5
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
good movie to watch if you like to get scared
6
The Secret Garden 1993,  PG)
7
The Secret of NIMH 1982,  G)
The Secret of NIMH
great kids movie
8
Top Secret! 1984,  PG)
Top Secret!
hillarious as heck
9
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
12
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
15
The Mummy 1999,  PG-13)
16
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
17
The Scorpion King 2002,  PG-13)
18
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
great kids movie
19
Anna and the King 1999,  PG-13)
20
King Solomon's Mines 1985,  PG-13)
21
The Watcher 2000,  R)
The Watcher
good movie except for the fact that Keanu Reeves doesn't make a very good bad guy.
22
The Watcher in the Woods 1981,  PG)
The Watcher in the Woods
good disney movie, I dare anyone to watch it on HALLOWEEN
23
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
24
Armageddon 1998,  PG-13)
25
Poseidon 2006,  PG-13)
26
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
27
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
28
Angels & Demons 2009,  PG-13)
29
The Scorpion King 2: Rise of a Warrior 2008,  PG-13)
30
X-Men 2000,  PG-13)
31
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
32
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
33
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments