My Favorite Movies
| emca1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 2 |
Sideways 2004, R) |
|
| 3 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 4 |
Mrs. Harris 2005, Unrated) |
|
| 5 |
Being Julia 2004, R) |
|
| 6 |
Elling 2001, R) |
|
| 7 |
The Shining 1980, R) |
|
| 8 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 9 |
Frozen Land (Paha maa) 2005, Unrated) |
|
| 10 |
Together (Tillsammans) 2000, R) |
|
| 11 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 12 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 13 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 14 |
Thelma & Louise 1991, R) |
|
| 15 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 16 |
Down in the Valley 2005, R) |
|
| 17 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 18 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 19 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 20 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 21 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |




















